Meclis ne zaman açılacak

Meclis ne zaman açılacak
Seçimin ardından Meclis’in 17 Kasım Salı günü toplanması bekleniyor


Seçimin ardından Meclis’in 17 Kasım Salı günü toplanması bekleniyor. 22 Kasım Pazar Günü TBMM Başkanı seçiminin, 28 Kasım Cumartesi de güven oylamasının yapılması planlanıyor.

ÖNCE YEMİN, SONRA BAŞKANLIK YARIŞI

26. Dönem milletvekillerinin 17 Kasım Salı günü yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

22 Kasım Pazar günü TBMM Başkanı için seçim yapılması planlanıyor. Edinilen bilgiye göre TBMM Başkanı seçimi tek günde yapılacak.

TBMM Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclis'in toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanı'na bildirecek.

TBMM BAŞKANI’NIN 3. TURDA SEÇİLMESİ BEKLENİYOR

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

317 milletvekiline sahip AKP adayının 3. turda seçileceği ifade ediliyor.

28 KASIM’DA GÜVENOYLAMASI

18 Kasım Çarşamba günü hükümetin kurulması, 23 Kasım Pazartesi günü hükümet programının okunması, 26 Kasım Perşembe günü görüşmelerin yapılması ve 28 Kasım Cumartesi günü de güven oylamasının yapılması bekleniyor.

Başkanlık, 276 milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kuruluna güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulunun güvenoyu aldığını açıklayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.