Otogar–Olimpiyatköy metro hattı 2011'de bitecek

Otogar–Olimpiyatköy metro hattı 2011'de bitecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İETT tarafından gerçekleştirilen Otogar – Bağcılar – Olimpiyatköy Metro Hattı’nda tünel inşaatı tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İETT tarafından gerçekleştirilen Otogar – Bağcılar – Olimpiyatköy Metro Hattı’nda tünel inşaatı tamamlandı. 2011 sonunda test sürüşlerine başlanabilecek.
Toplam uzunluğu 21,7 Kilometreden oluşan Otogar – Bağcılar - Başakşehir - Olimpiyatköy Metrosu, vagonlar hariç 1 milyon 350 Bin Dolar’a mal olacak. Söz konusu hat için alınan vagonlar ise 122 Milyon Dolar’a mal olacak.

2005 yılında çalışmaları başlayan Otogar - Bağcılar – Kirazlı kısmı 5,8 Kilometre uzunluk ve 5 istasyondan oluşan hafif raylı sisteme (LRT) sahip. Bağcılar - Olimpiyatköy kısmı ise 15,9 kilometre uzunlukta ve toplam 11 istasyondan meydana geliyor. Olimpiyatköy ile Halkalı istasyonları arası test sürüşlerine hazır hale getirildi.

Tüm tünel inşaatı tamamlanan ve elektromekanik sistemleri kurulmaya başlanan Otogar – Bağcılar - Başakşehir – Olimpiyatköy Metro Hattının fiziki gerçekleşme oranı % 91’e ulaştı. Hattaki 16 istasyondan 8’i hazır, 6 istasyonun kaba inşaatı ise bitti. Meydan düzenlemesi nedeniyle beklemede olan Bağcılar istasyonu dışında bir istasyonun kaba inşaatı da devam ediyor.

Toplam 53 bin 600 metre uzunluğundaki demiryolu imalatının, 50 bin 490 metresine ray montajı yapılarak, hattın %94’ü tamamlandı. Otogar – Bağcılar hattında 50 vagon ile tek yönde saatte 36.000, Kirazlı – İkitelli – Başak Konutları Metro Hattı ile Olimpiyatköy bağlantısında ise 80 vagon ile tek yönde saatte 70.000 yolcu kapasitesine sahip.

Otogar – Bağcılar – Olimpiyatköy Metro hattı için 25 bin m2 kamulaştırma yapılırken, yaklaşık 50 milyon TL kamulaştırma bedeli ödendi. Yıkılan evler karşılığında 216 kişiye Kiptaş’tan ev verildi.

Yolculuk süreleri  :
- Bağcılar (Kirazlı-1) – Olimpiyatköy  : 16 dakika
- Bağcılar (Kirazlı-1) – Başak Konutları 4  : 17 dakika

Yolculuk süreleri:
Otogar - Bağcılar (Kirazlı-1)   :   7 dakika
Bağcılar (Kirazlı-1) – Olimpiyat Köyü : 16 dakika
Bağcılar (Kirazlı-1) – Başak Konutları 4 : 17 dakika

Mevcut sisteme entegre yolculuk süreleri:
Olimpiyatköy İstasyonundan;
Otogar  : 23 dakika
Havalimanı : 36 dakika
Yenikapı : 42 dakika
Hacıosman : 74 dakika
Üsküdar : 55 dakika
Kadıköy : 60 dakika
Kartal’a ise : 89 dakikada ulaşılabilecek.

Not: Hat sonlarındaki aktarmalar için geçen dakikalar dikkate alınmamıştır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.