Prof. Dr. Kayıhan Pala: Normalleşme sürecinde endişelendiren rakamlar

"Normalleşme" kararlarını değerlendiren Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamış olduğu vaka sayılarında Ordu ile Şırnak arasında 130 kat fark olduğu dikkat çekti.

Prof. Dr. Kayıhan Pala: Normalleşme sürecinde endişelendiren rakamlar

Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Sağlık Bakanlığı'nın bu ülkenin 81 ili arasında bu kadar yüksek farklılığın nereden kaynaklandığını açıklaması gerekir ki biz daha sonra, bizim risk haritamız diye belirlediği renklendirilmiş illere göre riskleri veriler ışığında değerlendirebilelim.

Şu anda bunu değerlendirmekten uzağız. Çünkü tek başına 100 bin kişi üzerine açıklanan sayılar süreci açıklamaya yetmez."

Kovid-19'un İngiltere varyantın şu ana kadar 70 ilde saptandığını belirten Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Varyantın iki özelliğini biliyoruz. Kişiden kişiye daha hızlı bulaşıyor.

Özellikle 60 yaşın üstünde bulaştığı insanlarda hastalığın daha ağır geçmesine yol açıyor.”

Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Her yerin toptan açılması geçen yıl yaşadığımız sıkıntıları tekrar karşımıza getirecek" değerlendirmesini yaptı.

NORMALLEŞME KARARI VE BAKANLIK VERİLERİ ARASINDA TUTARSIZLIK

Prof. Dr. Kayıhan Pala “Yasakların bu haliyle sürdürülmesi doğru değildir. Devamlı söylediğimiz gibi salgının yükü emekçilere, esnafa ve 65 yaş üzeri yüklenmişti.

Salgına yanıt verirken yeni bir takım kararlar alma zorunluğumuz vardı. Kararlar alınırken arkasında bilimsel veriler ve salgın bilimi doğrultusunda hazırlanmış öneriler olmalı.

Bu kararlar açıklanırken Bilim Kurulunun bu kararların neresinde olduğunu toplum henüz duyabilmiş değil. Bu kararlar açıklandı kararlar ile bakanlığın 3 haftadır peş peşe açıkladığı 100 binde sayıları arasında ciddi tutarsızlıklar var.”

Prof. Dr. Kayıhan Pala şöyle konuştu:

“Bu illerde bin kişi başına günde kaç test yapılıyor?

Gerçekten Şırnak’taki sayısının azlığı, test sayısı Ordu’da yapıldığı kadar olduğu için mi yoksa test yapılamadığı için mi bunu bilmiyoruz. Ayrıca illere göre testlerdeki pozitiflik oranlarını bilmemiz gerekir.

Dünyada kabul edilen resmi konsept, eğer 100 testten 3’ten fazlasında sizin pozitiflik oranınız varsa salgın kontrol altında değil demektir. Türkiye yüzde 8’ler civarında şu anda.

Biz illere göre hastalığı geçirip antikor geliştirenlerin oranlarını da bilmiyoruz. Örneğin Şırnak’ta böyle bir durum mu var? Son 6 aydır hastalık çok yüksek oranda geçirildiği için oradaki insanlar yüksek oranda antikora sahip oldukları için mi böyle bir durum var bunu bilmiyoruz.

Son olarak endişe verici 3 varyantın (İngiltere, Güney Afrika, Brezilya’da saptanan varyantlar) illere göre dağılımlarını bilmiyoruz. Bunları bilmeden bakanlığın, verilerle örtüşmeyen renklendirilmiş risk haritası tartışmaya tartışmaya açıktır.

Bilimsel parametreler ortaya çıkarılmadan tek başına bakanlığın tutarsız verileri üzerinden tek başına bir bilimsel değerlendirme yapmak mümkün görünmüyor.

Bu açıklanan kararların adına normalleşme demiyorum. Çünkü normalleşme dersek sürecin kendisini normalleştirmişiz gibi algılanabilir. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu sınırlı sayıda bir yeniden açılma girişimidir. Bana sorarsanız yanlış bir strateji uygulanmıştır.

Her yerin toptan açılması geçen yıl yaşadığımız sıkıntıları tekrar karşımıza getirecek. Bu koşullarda önümüzdeki haftalarda özellikle riskin halen sürdüğü yüksek yerlerde sayılarında bir artış beklenebilir.”

Kaynak: Gerçek Gündem

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER