Sağlık Bakanlığı, Omicron varyantının görüldüğü illeri açıkladı; oran verdi

Sağlık Bakanlığı, "1 Aralık 2021 tarihinden beri sekanslanan 3344 örnekten 42’si Omicron" açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı, Omicron varyantının görüldüğü illeri açıkladı; oran verdi

Sağlık Bakanlığı, ilk kez Güney Afrika'da görülen ve diğer varyantlara göre daha hızlı yayıldığı bildirilen Omicron varyantına ilişkin verileri açıkladı. 

VAKALARIN YÜZDE 42'Sİ

Bakanlığın verilerine göre, Türkiye'de görülen vakaların yüzde 42'si Omicron varyantı. 

EN ÇOK İSTANBUL'DA GÖRÜLDÜ

Bakanlık ayrıca ''1 Aralık 2021 tarihinden beri sekanslanan 3344 örnekten 42’si Omicron" ifadelerini kullandı.

Bakanlık Omicron varyantının görüldüğü illeri ise şöyle açıkladı:

-İstanbul

-İzmir 

-Şırnak

-Diyarbakır

-Kütahya

-Isparta

Bakanlığın açıklamasının tamamı şöyle: 

"Bazı basın yayın organlarında, https://covariants.org/per-country adlı internet sitesindeki grafikler referans alınarak ülkemizde omicron varyantının yüzde 42 olduğuna dair haberler yayınlanmıştır.
İlgili haberler üzerine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz, söz konusu internet sitesinin yöneticileri ile irtibata geçmiştir. Site yöneticileri verilerin GISAID sisteminden çekilmesinde sorunlar yaşandığını; bildirilmiş ve güncel durum teyit edilerek web sitesinin güncelleneceğini tarafımıza bildirmiştir. Bugün söz konusu sitede yapılan güncelleme ile 247 girişin 220’sinin Delta 27’sinin Omicron olduğu teyit edilerek yanlışlık düzeltilmiş ve güncel durum yayınlanmıştır.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından Omicron varyantının Avrupa kıtasında görülmeye başlandığı zamandan itibaren 17 merkezimizde Omicron varyantı için gerçek zamanlı PCR tabanlı bir tarama başlatılmıştır. 8 Aralık’tan itibaren tarama yapılan 150.000 örnek arasında, Omicron varyantı olduğu düşünülen örnekler gen sekanslaması çalışılarak doğrulanmak üzere Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda incelemeye alınmıştır.

1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3344’tür. Bunların 3073’ü Delta , 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta (2)’dir."

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER