Siyaset 'Elçi'sini Kaybetti

Başbakan Erdoğan, Şerafettin Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

 Siyaset 'Elçi'sini Kaybetti

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, tedavi gördüğü Medicana Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Kanser tedavisi gördüğü belirtilen Elçi'nin, memleketi Şırnak'ın Cizre ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

Elçi, 2011 seçimlerinde Diyarbakır ilinden bağımsız milletvekili seçilmişti.

GÜL: EKSİKLİĞİ HİSSEDİLECEK

Elçi'nin vefatı dolayısıyla mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Deneyimli bir isim olarak, sorunların diyalogla çözülmesi, ülkedeki barış ve kardeşlik ortamının pekişmesi için yoğun gayret gösteren Şerafettin Elçi'nin eksikliği, siyaset dünyamızda her zaman hissedilecektir'' ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN'DAN ZİYARET

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tedavi gördüğü hastanede vefat eden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Resmi Konut'taki çalışmalarının ardından akşam saatlerinde, akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle tedavi gördüğü Medicana Hastanesi'nde hayatını kaybeden Elçi'nin, Çankaya Birlik Mahallesi Zirve Konutları'ndaki evine geldi. Burada yaklaşık 45 dakika kalan Erdoğan, Elçi'nin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi. Erdoğan, taziye ziyaretinin ardından Subayevler'deki konutuna geçti.


AHMET TÜRK'TEN AÇIKLAMA

Ankara'da bir süredir kanser tedavisi gören KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin ölüm haberinin ardından hastaneye gelen Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk çıkışta basın mensuplarının açıklamalarda bulundu. Elçi'yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Türk, "Bugün çok değerli yoldaşımızı, dostumuzu, arkadaşımızı, milletvekilimizi kaybettik. Acımız büyük. Şerafettin Bey yaşamı boyunca Kürt halkının özgürlük mücadelesinde hep duyarlı olmuştur. Ama aklını duygularının önüne koyarak siyaset yapmıştır" diye konuştu.

Ahmet Türk, KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin ölümü sonrası hastaneye geldi. Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk, Şerafettin Elçi'nin hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesine adadığını belirtirken, Elçi için yarın saat 11.00'da Meclis'te tören yapılacağını daha sonra ise ölen milletvekilinin naaşının Perşembe günü Cizre'de toprağa verileceğini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2012, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER