"Tayyip sonun 'mübarek' olsun"

"Tayyip sonun 'mübarek' olsun"
Torba Yasa Tasarısı'nı protesto etmek üzere Ankara'da bir araya gelen sendika ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ortak bir açıklama yaparak, "İşçi ve emekçilerin sadece ve sadece demokratik hakları ve insanca yaşam hakkı için gösterdikleri demokrat
Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen DİSK, KESK, TTB ve TMMOB ile bir çok başka sendika ve sivil toplum örgütüne bağlı eylemcilerin de destek verdiği Torba yasa eylemi polis engeliyle karşılaştı. Sabah saatlerinde Kurtuluş meydanında toplanan grup polisin ablukasını yarmaya çalışınca polis eylemci gruba basınçlı su ve biber gazıyla müdahalede bulunarak, grubun bulundukları alanı terk etmesini sağladı. Buradan ayrılan grup daha sonra Mithatpaşa Caddesine gelerek burada yolu trafiğe kapadı. Polis burada ikinci kez göstericilere bibergazlı ve sis bombalı müdahalede bulunarak, eylemci grubun Kızılay meydanına geçmesini sağladı.

Kızılay Meydanı'nda toplanan gruba daha sonra katılan KESK, DİSK, TTB ve TMMOB yöneticileri burada ortak bir basın açıklaması yaparak, polisin tavrını kınadı. Yapılan ortak basın açıklamasından önce kısa bir konuşma yapan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi burada yaptığı konuşmada, "Başkentte tam da bir polis devletinin saldırısıyla karşı karşıya kaldık.Faşizmi tam da Ankara'nın göbeğinde, polis devleti aracılığıyla görmüş olduk. Başbakan bir taraftan Mısır halkı için özgürlük çağrısında bulunurken, diğer taraftanda burada emekçilere baskı uyguluyor" dedi.


"Tayyip sonun 'Mübarek' olsun"

Kızılay Meydanı'nda bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yapan sendika ve sivil toplum örgütü yöneticilerinin adına açıklamayı KESK Başkanı Döndü Taka Çınar okudu. Çınar'ın yaptığı açıklamaya protestocu grup sık sık "Tayyip sonun mübarek olsun" sloganıyla destek verdi. Çınar burada yaptığı açıklamada, öncelikle bugün Ankara'da, Ostim'de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 6 emekçiyi andı. Çınar, "İşçi ve emekçilerin sadece ve sadece demokratik hakları ve insanca yaşam hakkı için gösterdikleri demokratik tepkileri su, gaz ve sis bombalarıyla bastırıldı. Bu vahşet AKP iktidarının işçi ve emekçilerin demokratik tepkilerine karşı tahammülsüzlüğünün ifadesidir. Bu vahşet AKP iktidarının özlemini duyduğu ve adım adım gerçekleştirdiği polis devletinin ifadesidir" dedi.

Mecliste görüşmeleri devam eden Torba Yasa tasarısının geri çekilmesini talep ettiklerini belirten Çınar, "Bugün TBMM'de görüşülmekte olan torba yasa içinde gerek parlamento içinde gerekse toplumsal hayatta bir mutabakatla karşılanan cezaların indirilmesi, öğrenci gençliğine af, emeklilerin bazı taleplerinin karşılanması gibi düzenlemelerin yanında milyonlarca işçi ve emekçinin haklarının gasp edilmesi, gençlerin ve çocukların geleceğinin karartılması, daha da karanlık süreçlere götürücü düzenlemeler içerimektedir" dedi.


"İmamın doğru bildiği yolda yürümesi karşısında susmalı mıydık?"

"Biz ne yapmalıydık, torba yasaya karşı hiç ses çıkarmamalımıydık. Üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumamalı mıydık"
diye soran Çınar açıklamasına, "Teslim mi olmalıydık? Yani AKP iktidarının bugüne kadar yaptığı gibi toplumsal örgütlerden kaçırdığı, parlamentoiçindeki partilerden kaçırdığı 'imamın doğru bildiği yolda' yürümesi karşısında susmalı mıydık? Yani bizden iktidar karşısında el pençe divan durup saygı duruşuna geçmemiz mi bekleniyordu. Hayır! Binlerce kez hayır" şeklinde devam etti.

Yaptıkları eylemin "şiddetle" engellendiğini ifade eden Çınar, "Bunun tek suçlusu vardır. AKP iktidarı ve onun başı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Yaşananlar bizzat onun talimatıyla gerçekleşmiştir. Kendisi yurtdışında olmasına rağmen onun görevlendirdiği İçişleri Bakanı ve onun talimatlarını gerçekleştiren Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü tamamıyla bu olayın suçlusu ve sorumlusudur" dedi. Bugünü AKP iktidarı için "Kara bir gün" olarak ilan ettiklerini belirten Çınar, "Türkiye'nin her yerinde bu saldırı karalılıkla lanetlenecektir. Bu saldırıyı kınamak ve Torba Yasa'yı protesto etmek için yarından itibaren bütün işyerlerinde demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu. Çınar'ın yaptığı basın açıklamasından sonra grup olaysız şekilde dağıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.