Torba Yasa'yı protesto eden sendikalılara gaz

Torba Yasa'yı protesto eden sendikalılara gaz
TBMM'de görüşülmekte olan “Torba Yasa Tasarısı”nı protesto etmek üzere çeşitli illerden hareket eden KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyeleri, Ankara'da toplandı. Meclis'in etrafında insan zinciri oluşturmak için yürüyen binlerce eylemciye CHP'li 57 vekil siper o


TBMM'de görüşülmekte olan “Torba Yasa Tasarısı”nı protesto etmek üzere çeşitli illerden hareket eden KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyeleri, Ankara'da toplandı. Meclis'in etrafında insan zinciri oluşturmak için yürüyen binlerce eylemciye CHP'li 57 vekil siper oldu. Kızılay meydanında barikat kuran polis engelini aşmak isteyen bir grup sendikalıya polis göz yaşartıcı gaz sıktı. CHP'li Çetin Soysal da polisin sıktığı gazdan etkilendi. Soysal geçtiğimiz yıl yapılan TEKEL eyleminde de gazdan etkilenmişti.

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB tarafından Torba Yasa Tasarısı’nı protesto etmek amacıyla organize edilen eyleme katılmak isteyenler 160 otobüsle Ankara'ya hareket etti. 80 otobüs Ankara'ya ulaştı. 80 otobüsle gelen eylemciler ise geldikleri kentte polis engeli ile karşılaştığı için henüz Başkent'e varamadı.

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.trKimlik kontrolleri yapıldıktan sonra Ankara'ya ulaşan sendika üyeleri Meclis’e yürüyerek Meclis çevresinde bir insan zinciri oluşturmaya çalışacak.

VALİLİK 'İZİN VERİLMEYECEĞİNİ' AÇIKLAMIŞTI

Ankara Valiliği de hafta başında yaptığı açıklamada bu eylemi “yasadışı” ilan ederek, Meclis çevresinde herhangi bir eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğini ve eylem yapılması konusunda ısrar edildiği takdirde emniyet kuvvetlerinin eylemcilere engel olacağını, yaşanan tüm olaylardan eylemi organize edenlerin sorumlu tutulacağını açıkladı.

POLİSTEN 'DAĞILIN' ANONSU

Polis, Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan kalabalığı ''Ankara'nın en ana arterini kapattınız. Yaptığınız yasal değil, basın açıklaması yapın ve dağılın'' diyerek uyardı.

BİNLERCE SENDİKALIYA CHP'Lİ VEKİLLER SİPER OLDU

Eyleme katılan binlerce kişi polisin 'dağılın' anonsuna rağmen Ziya Gökalp Caddesi'nden Kızılay'a kadar yürüdü. Korteje 57'li CHP'li siper oldu. CHP'li vekiller kortejin önünde kol kola girdi, polis barikatının kurulduğu Kızılay'a kadar yürüdü. Kızılay girişinde dağılmaları yönünde 'uyarı' yapılan eylemciler ''Tayyip sonun Mübarek olsun'' şeklinde slogan attı.

Grup, “Torba” tasarının geri çekilmesini isteyen pankartlar taşırken, eylem alanına üzerinde torba bulunan bir maket de getirdi.

POLİS GÖSTERİCİLERE GAZ SIKTI, CHP'Lİ VEKİL DE ETKİLENDİ

Polis barikatını aşmak isteyen bir gruba polis göz yaşartıcı gaz sıktı. Polisin müdahalesine sendikalıların eylemine destek veren küçük bir grup yumurta ve taş atarak karşılık verdi. Polisin sıktığı gazdan etkilenen isimlerden biri de CHP'li vekil Çetin Soysal. Soysal geçen yıl destek verdiği TEKEL işçilerinin eyleminde de yine polisin sıktığı gazdan etkilenmişti.

Bu arada, polise taş ve yumurta atan grubun sendikalıların arasına sızan bir öğrenci grubu olduğu iddia edildi.

CHP'Lİ İNCE POLİSLERLE TARTIŞTI

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve sendika başkanları polisten barikatın kaldırılmasını talep etti.

Bu sırada CHP Grup Başkanvekili İnce'nin emniyet amirleriyle yaptığı tartışma dikkat çekti. İnce, polis yetkililerine “Sen kimsin benim yolumu kesiyorsun? Ben senin vekilinim bu yolu kullanacağım buradan geçeceğim” dedi.

Sendikalılar Akay Kavşağı'na kadar yürümek istiyor. Polis de grubun Kızılay'da basın açıklaması yapıp, dağılmasını istiyor.

CHP'LİLER EYLEMDEN AYRILDI

CHP Grup Başkanvekili İnce, saat 13.00 sıralarında Meclis çalışmalarına katılmak üzere ayrılacaklarını belirtti ve kısa bir basın açıklaması yaptı. İnce açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
''Türkiye, faşist, totaliter, Tayyip Erdoğan cumhuriyeti olmuştur. Meclis çalışmalarına katılmak için ayrılıyoruz. Kürsüye çıkan her arkadaşım buradaki durumu anlatacak. İçişleri Bakanı'nı aradım. Telefonuma çıkmadı. Başbakan'ın yanında olduğu söylendi.''

POLİS SENDİKALILARA MÜDAHALE ETTİ

CHP'lilerin ayrılmasından sonra polis barikatını aşmak isteyen sendikalılara biber gazıyla müdahale etti.

CHP'LİLER DE EYLEME DESTEK VERDİ

Eyleme başta CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran olmak üzere 57 CHP'li vekil ile HAS Parti Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu da destek verdi.

VALİLİĞİN 'YASADIŞI' KARARINA TEPKİLER

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, ''Sayın Başbakan diğer ülkelerde yapılan eylemler için 'halkın sesine kulak verin' derken ülkemizde halkın kulağı tıkanıyor'' dedi, KESK Başkanı Döndü Taka Çınar ise, sembolik zincir oluşturacaklarını belirterek, ''Tunus ve Mısır'daki gelişmeler onları korkutmuş olabilir'' ifadelerini kullandı. Yasağı 'sıkıyönetim mantığı' olarak değerlendiren TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu da, ''İşçiler, emekçiler haklarını arayınca yasaklar hatırlanıyor'' şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.