Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Birikim Özgür, Türkiye'nin Kıbrıs Türklerine katkısının çok önemli olduğunu hatırlatarak, "Türkiye, KKTC'ye kaynak göndermezse, batarız" dedi.
 KKTC hükümeti olarak en kısa zamanda Türkiye ile 2016 - 2018 ekonomik programını imzalamaları gerektiğine vurgu yapan Özgür, Türkiye'nin her yıl KKTC bütçesinin 4'te birini finanse ettiğini söyledi.

"KAMU MALİYESİNİN İŞLEMESİ İÇİN TÜRKİYE ŞART"

Söz konusu ekonomik programın yıl sonuna kadar imzalanması bekleniyor.Türkiye'nin her zaman Kıbrıslı Türklerin kalkınmasına destek olduğunu anlatan Özgür, Türkiye'nin katkılarıyla, ülkede alt yapı, savunma, özel sektör teşvikleri ve maaş ödemelerin yapıldığını anlattı. KKTC'ye yıllık 1 milyar TL'nin üzerinde hibe ve yardımların yapıldığına işaret eden Özgür, şunu söyledi: "Kamu maliyesinin işlemesi için yardım şart. Yıllık ortalama 200 milyon TL'yi aşan bir miktarda maaş yardımı da alıyoruz. Yoksa kamu maliyesi işlemez hale gelir."

'İŞ YAPMA ZAMANI'

Kıbrıslı Türk kimliğine sahip çıkarak, Türkiye ile ilişkilerin bir raya oturtulması gerektiğine dikkat çeken Özgür, "Bunu yaparken, bizlerden hiç bir yardımını esirgemeyen Türkiye'yi ötekileştirmemeliyiz" diye konuştu. KKTC olarak yeni politikalar benimsemeleri gerektiğini belirten Özgür, kendi ayakları üzerinde duran bir mali yapı oluşturmak amacıyla çalıştıklarını söyledi. "Şimdi popülizm değil, iş yapma zamanı" diyen genç bakan Özgür, kamu yapısını etkin ve sürekli kılmak için reformların süratle yapılması gerektiğini belirtti. Ülkeye gelen suyun öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Özgür, "Bizim tarımda, elektrikte, suda, kamuda acil reformlar yapmamız gerekiyor. Kıbrıslı Türklere ekonomik refahı getirecek adımların atılması zaruri" dedi.

HESAPSIZ KİTAPSIZ KAYNAK AKTARIMI DÖNEMİ SONA ERDİ

Türkiye'de istikrarlı bir hükümetin olmasının Kıbrıslı Türkler için bir şans olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Birikim Özgür, "Türkiye'den eskiden KKTC'ye hesapsız kitapsız kaynak aktarımı yapılırdı. Ama şimdi bir program içerisinde yapılıyor her şey. Bunun da devam etmesi gerekir. İmzaladığımız programlara sahip çıkmamız, taraflar olarak üzerimize düşeni yapmamız lazım. Türkiye bizden ne istiyorsa onun takibini yapmalı. Biz de ne istiyorsak onun takibini yapmalıyız" diye konuştu.

TÜRKİYE ÖRNEK

Ak Parti'nin uyguladığı politikalarla IMF'ye borcunu ödediğini, hatta borç verir duruma geldiğini söyleyen Özgür şöyle devam etti: "Türkiye dünyaya karşı ekonomik olarak güçlendi. Aynı modeli öngörüyorum. Bizler de bunu yapabiliriz. Üzerimize düşen görevleri yaptıktan sonra ekonomisi güçlü bir Kuzey Kıbrıs hayal değil."

1.2 MİLYAR TL YILLIK DESTEK VERİLİYOR

KKTC ayda 150 milyon TL maaş ödemesi yapıyor. Türkiye, bu ödemeye yönelik KKTC'ye ayda 20 milyon TL maaş için kaynak aktarıyor. Bunun yanında 1 milyar TL'nin üzerinde de yatırımlar ve savunma bütçesine yardım ediyor. KKTC Maliye Bakanı Özgür, bakan olmadan önce yaptığı bir açıklamada da, "KKTC'nin ekonomik programlara uymayarak, Türkiye'yi kandırdığını" dile getirmişti.Milliyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.