Ümit Özdağ'ın istifasının perde arkasında ne var

Ümit Özdağ'ın istifasının perde arkasında ne var
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, genel başkan yardımcılığı görevinden istifa ederken, partisinin olağanüstü kongreye gitmesi gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, genel başkan yardımcılığı görevinden istifa ederken, partisinin olağanüstü kongreye gitmesi gerektiğini söyledi. Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, MHP’de deprem etkisi yaratan bu karara ve açıklamaya dair Ümit Özdağ ile görüştü. MHP’li Özdağ partideki yöneticilik görevinden istifa etmesinin perde arkasına ve genel başkanlığa aday olup olmayacağına ilişkin sorularımızı yanıtladı. 

Ümit Özdağ’ın Odatv’nin sorularını yanıtladığı sırada birçok tebrik telefonu aldığını da belirtip, açıklamalarını paylaşıyoruz: 

- Açıklama öncesi Genel Başkan Bahçeli ile görüştünüz mü? 

İstifamı bu sabah mektupla bildirdim. Geçen zaman içinde birkaç kez yüz yüze, ne yapılması gerektiği konusunda görüşlerimi paylaştım. 

- Ne zaman karar verdiniz?

Bu meselenin hep demokratik bir yaklaşımla çözüleceği umudunu taşıdım. Sayın Genel Başkan’ın “demokratik haklarıdır” sözü de umutlarımı artırdı. Demokrasiye bağlılığı arzu ettim. Başlangıçta güzeldi, hiç kimse karışmadı. Ama sonra tasfiyeler başlayınca, daha fazla yararımın olamayacağını düşündüm ve tasfiyelerin vebalini paylaşmak istemedim. Çünkü ben Türk milliyetçilerinin demokrasiyi hak ettiklerini düşünüyorum. Ülkücüler çocuk değildir, bebek değildir… 

Son kongrede Genel Başkan’ı seçen de bu arkadaşlardır. Şimdi onların iradelerine güvenmemek ve partiyi mahkeme eliyle göçertmek kabul edilemez. Ben MHP’nin kaderinin yargı eliyle verilmesine karşıyım. Karar mahkemelerden değil, kurultay salonlarından çıkmalıdır. 

ADAY OLACAK MI- Bu bir genel başkan adaylığı olarak değerlendirilebilir mi? 

Bu bir adaylık açıklaması veya genel başkana karşı yapılmış bir açıklama değil. 50 senelik bir hareketin kongresinin yapılıp yapılmayacağının, mahkemeye bırakılmayacağının çağrısıdır. Bu mahkemeye saygısızlık da değildir, hareketin kendisine saygı bunu gerektirir. Sayın Genel Başkan Türkiye’nin tek adam Recep Tayyip Erdoğan rejimine dönüştürülmesine karşı çıkıyor. Bu çok doğru, ancak Türkiye için demokrasiyi isteyenlerin, bunu partisinde de uygulamasıyla göstermesi gerekir. 

- Partiden istifayı düşünüyor musunuz?

Hayır, ben MHP’liyim. 

Odatv.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.