Umut Nöbeti'nde 72.gün

Umut Nöbeti'nde 72.gün
Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül’e destek amacıyla 72 gün önce Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbeti’ni DİSK(Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu),ETUC(Uluslararası Sendikalar K
Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e destek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan 'Umut Nöbeti'ni Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITEC) Genel Sekreteri Vekili Jaap Wienen ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini tuttu.

Kani Beko, DİSK'in 15. Genel Kurulu'na katılmak üzere DİSK'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan uluslararası sendika örgütleri ETUC ve ITUC'un yetkilileriyle birlikte 10.00 - 12.00 saatleri arasında nöbetteydi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kani Beko, Can Dündar ve Erdem Gül'ün cezaevinde olmaları hem Türkiye hem de dünya açısından utanç verici olduğunu söyledi.

"İKİ GAZETECİNİN CEZAEVİNDE OLMASI ANAYASAL BİR SUÇTUR"

Beko, "Bizim anayasamızda basın ve ifade özgürlüğü anayasal teminat altındadır. Buna rağmen ikisinin Silivri Cezaevi'nde olması bizim açımızdan anayasal bir suçtur. Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verilen bu kararlar siyasidir. Bir gün mutlaka bu anayasal suçu işleyenler hakim karşısına çıkarılacak ve bunun hesabı sorulacaktır" dedi.

"BEDEL ÖDEMEKTEDİRLER"

Cumhuriyet Gazetesini çocukluğundan bu yana okuduğunu kaydeden Beko, "Gazetenin içindeki kadroları da Erdem Gül ve Can Dündar'ı da tanıyoruz. Arkadaşlarımız bu ülkenin bağımsız, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olmasını isteyen kadrolardır. Demokrasi, insan hakları, barış, kardeşlik, sendikal hak ve özgürlükler bir bedelse Can Dündar ve Erdem Gül de bu bedeli ödemektedir. Onlar için hak etmedikleri bir karar verildi. Biz DİSK olarak bu arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını ve görevlerinin başına dönmesini diliyoruz" diye konuştu.

ETUC VE ITEC'TEN 'CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'ÜN SERBEST BIRAKILSIN" ÇAĞRISI

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITEC) Genel Sekreter Vekili Jaap Wieneni ise konfederasyonu üye 160 ülkeden 182 milyon işçi adına Can Dündar ve Erdem Gül'e destek için nöbete geldiklerini ifade etti. Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep eden Jaap Wieneni , Gül'ün 78 gündür tutuklu olmasının Türkiye adına utanç verici olduğunu dile getiren Jaap, "Can ve Erdem aynı zamanda bizim de üyemiz olan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun üyesi iki işçi iki gazetecidirler. Türkiye AB üyeliğine aday bir ülke ve 78 gündür iki gazetecinin tutuklu olması utanç vericidir" ifadelerini kullandı. 
ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini de tutuklu gazeteciler ile dayanaşıma içinde olduklarını kaydetti. Can Dündar ve Erdem Gül'ün halkı bilgilendirme görevlerini yaparken, tutuklandıklarını belirten Visentini, iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.