Zarrab'ın ABD'ye giderken uçakta Ebru Gündeş'le neler konuştuğu ortaya çıktı

Zarrab'ın ABD'ye giderken uçakta Ebru Gündeş'le neler konuştuğu ortaya çıktı
İranlı işadamı Reza Zarrab’ın tutuklandığı ABD’de yaşanacak yargı süreci, haber ve yorumlara konu olmaya devam ediyor...

İranlı işadamı Reza Zarrab’ın tutuklandığı ABD’de yaşanacak yargı süreci, haber ve yorumlara konu olmaya devam ediyor.

Amerika’nin Sesi (VOA), ABD’de tutuklanan Reza Zarrab  için “kefalet başvurusunu New York’ta mı yapacak?” sorusuna yanıt aradığı haberinde, davanın uluslararası boyutu ve suçlamaların ağırlığı nedeniyle New York’ta görülecek mahkemede, Zarrab’ın kefalet karşılığı serbest bırakılma başvurusunun da kabul edilmeyeceği gibi görüşlere yer verdi.

VOA, 21 Mart’ta Miami’de tutuklanan Zarrab’ın, Miami Mahkemesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması için New York’a sevkinin beklendiği bilgisini verdi. VOA haberinde, “Zarraf’ın avukatlarının Miami Mahkemesi’ne sundukları dilekçede, önemli bir ayrıntı gözlerden kaçmıyor” diyor ve Zarrab’ın tüm yasal haklarının saklı tutulmak kaydıyla, kendisiyle ilgili davanın New York’a gönderilmesini talep ettiğinin altını çiziyor.

Miami Mahkemesi’nin Zarrab’ın bu talebini de kabul ettiğini ve böylelikle Zarrab’ın New York Güney Bölgesi Mahkemesi’ne kefalet karşılığında serbest kalma başvurusu yapabilme hakkının da korunmuş olduğunu anlatan VOA, Miami’deki mahkemenin vermiş olduğu kararın mahkeme heyeti ile Reza Zarrab’ın avukatlarının anlaşmasıyla alınmış bir karar olduğu değerlendirmelerine yer veriyor. 

“KEFALET DİLEKÇESİ KABUL EDİLMEYECEK”

VOA’ya konuşan New York barosu Avukatı Cahit Akbulut da, Zarrab’ın New York’taki mahkemeye gitmek istediğini ve Miami’de kalmanın ve beklemenin kendisine bir faydasının olmadığını düşündüğünü söylüyor. Akbulut, davanın uluslararası boyutu ve suçlamaların ağırlığı nedeniyle New York’ta görülecek mahkemede, Zarrab’ın kefalet karşılığı serbest bırakılma başvurusunun ise kabul edileceğini düşünmediğini belirtti.

​ZARRAF “GÜLE OYNAYA MİAMİ’YE GELDİ”

Akbulut, müvekkillerinden birisinin İstanbul’dan Miami’ye Zarrab ile Türk Hava Yolları’na bağlı bir uçakta Business sınıfında beraber uçtuklarını ve bazı gözlemlerini kendisiyle de paylaştığını söyleyerek, şöyle devam etti:

 “Oldukça güvenilir olan müşterim, 12 -13 saat Sarraf ile birlikte uçmuş. Sarraf’ın yol boyunca oldukça neşeli olduğunu, yolculuk sırasında eşi Ebru Gündeş, çocuğu, koruması ve hizmetçisiyle birlikte uçtuğunu, yolculuğun gündüz olması nedeniyle Sarraf’ ın hiç uyumadığını sürekli eşi ve beraberindeki kişilerle Miami’de yapacakları tatil, kalacakları otel hakkında konuştuklarını ve güle oynaya Miami’ye geldiklerini söyledi. Bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi Miami’de tutuklanacağını bilen bir kişinin halinin olmadığını gözlediğini söyledi. Son derece neşeli olduğunu ne eşinden ne de çocuğundan bir süre sonra ayrılacağını bilen bir kişi halinin olmadığını belirtti. Tatile giden bir aile görünümünde olduklarını ve Miami’ye indikten sonra pasaport kontrolunda gelen Amerikalı görevlilerin kibarca Sarraf’ı başka bir odaya götürdüklerini söyledi.”

Akbulut, Zarrab’ın Miami’ye birlikte uçtuğu kişinin ifadeleri ve avukatların Miami’den derhal New York’a mahkemeyi taşıma isteğinin, bazı iddiaların aksine Zarrab’ın Miami’de tutuklanacağını asla bilmediği yönündeki ihtimalleri de güçlendirdiğini ifade etti. Ancak Akbulut, bunun bazı Amerikalı yetkilerle görüştüğü yönündeki iddiaları ortadan kaldırmayacağını savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.