HİÇ KİMSENİN TORPİLİ YOK!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar’ın ardından Beyoğlu’nda da yurt ziyareti gerçekleştirdi. “Hepimiz güzel bir gelecek için mücadele ediyoruz” diyen İmamoğlu, “Herkes çocukları çok başarılı olsun istiyor ve onun çabası içerisindeyiz. Buraya her biriniz kendi kurallarınız doğrultusunda girdiniz. Bakın hiç kimsenin torpili yok burada; hiç kimsenin” ifadelerini kullandı

HİÇ KİMSENİN TORPİLİ YOK!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avcılar’daki 2 kız yurduna yaptığı ziyaretin benzerini, Beyoğlu Örnektepe’deki yerleşkeye de yaptı. Öğrencilerle bir araya gelen İmamoğlu, “Yurtlarımızın ilk senesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yurtlarının ilk misafirleri sizlersiniz. Umarım hep böyle güzel anılarınız olsun burada. Ve burayı zenginleştirin, burayı güzelleştirin, buraya katkı sunuyor. Onu çok istiyoruz. Tabii okulunuzda başarılı olmanızı istiyoruz. Dün anlattım, hayatın içinde de olmanızı istiyoruz. Bu manada özellikle İstanbul'da olmak sizin için büyük bir avantaj. İstanbul'un kendisi bir okul zaten” dedi.


Kötü bir şey değil


Dileyen öğrencileri “İstanbul Gönüllüsü” olmaya davet eden İmamoğlu, dün gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili bilgiler paylaştı. “Bir genç hanımefendi arkadaşımızın sorusu değerliydi” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: “O herhalde son sınıftaydı. Öyle söyledi ve okul dışında çalıştığını ifade etti. Bu çalışmayla ilgili, sizlerin de bu anlamda niyeti olabilir. Bu hiç kötü bir şey değil. Üniversitedeyken çalışmak dünyanın en güzel şeyi. Ben de hem okudum hem çalıştım. Kendi ticaretimin yanı sıra farklı işler de yaptım o dönemde. Bu da size ayrı bir değer katacaktır. Ancak hem sizlere uygun hem bizim de gözümüzün arkada kalmayacağı, -tabii yarı zamanlı olacak bu işler sizin için- size denk düşen iş imkanlarını bulmak, sizi onlarla buluşturmak, konuşturmak adına, normalde de vatandaşlarımıza iş bulan Bölgesel İstihdam Ofislerimiz var. Bu ofislerimizin, yurtlarımızla özel bir çalışma yürüterek sizin istediğiniz takdirde, iş arayışlarınıza da yardımcı olacaktır.”


İstanbul’un bir eksiği

Kendisini öğrencilerin arasında çok mutlu hissettiğini vurgulayan İmamoğlu, “Sizlerle bir arada olmaktan, sizinle böyle bir fırsatı yaratan kurumla bir arada olmaktan çok mutluyum. İstanbul'un bu bir eksiğidir. Yani İBB’nin, 1 milyon 200 bin üniversite öğrencisinin olduğu bir kentte, benim tek bir yatak bile yurdumun olmaması iyi bir şey değil; kötü bir şeydi. Ama 600’ü aşan bir yatak sayımız var. İnşallah bini aşacağız Gaziosmanpaşa'daki yurdumuzla beraber birkaç ay içinde. Ana hedefimiz böyle hızlıca 5 bin hedefine ulaşmak. Bu konuda da hızlı çalışıyoruz. Umarım seneye çok daha büyük sayıda imkanı gençlerimize oluşturacağız” bilgisini paylaştı.


Türkiye fotoğrafı var

Hepimiz güzel bir gelecek için mücadele ediyoruz” diyen İmamoğlu, “Herkes çocukları çok başarılı olsun istiyor ve onun çabası içerisindeyiz. Buraya her biriniz kendi kurallarınız doğrultusunda girdiniz. Bakın hiç kimsenin torpili yok burada; hiç kimsenin. Bu, çok değerli bir şey ve biz, bunu istiyoruz. Yani biz istiyoruz ki, artık bu ülkede liyakatin, çok çalışan, daha çok üreten çok centilmence bir mücadeleden bahsediyoruz. Yani hak, hukuk ve adalet, o eşitlik duygusunun her kurumda, her ortamda varlığını hissettirmek istiyoruz. Bu manada gerçekten size baktığımda, aslında adalet işlediğinde ne güzel işte bakın burada aslında bir Türkiye fotoğrafı var. Çok zevkli, çok keyifli bir fotoğraf bu. Tadını çıkarın. Ben çıkarıyorum şu an. Ciddi anlamda size baktıkça onu hissediyorum ve tadını çıkarıyorum. Lütfen siz de çıkartın” diye konuştu.


BİR ŞEKİLDE OKUTURDUK

İmamoğlu ile bir araya gelen öğrenciler de görüşlerini ve sorularını İBB Başkanı’na iletme fırsatı buldu. İmamoğlu, Antalya’dan geldiğini söyleyen bir öğrencinin, “Öncelikle teşekkür etmek istiyorum burayı bize açtığınız için. Çünkü eğer burası olmasaydı ben şu an okuyamıyor olacaktım” sözlerine, “Olur mu öyle? Bir şekilde okuturduk seni” şeklinde karşılık verdi. Öğrencilerin Türkiye’nin farklı illerinden geldiğini öğrenen İmamoğlu, “Tolerans, hoşgörü çok önemli. Karşınızdaki insana saygı göstermek, muazzam önemli bir şey. Ve bunu burada tadın, yaşayın. Burada yaşadıklarınız toplumsal barışın da bir güvencesi.  Burada yaşadığınız o güzel duyguları, ailelerinizle paylaşın. Birbirinizi anladıkça, ailelerinizle paylaştıkça onlar da aslında bu güzel ülkenin ne kadar güzel gençleri olduğunu hissedecekler. ‘Aslında yok birbirimizden farkımız’ diyecekler” ifadelerini kullandı. 


 

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER