İBB Başkanı İmamoğlu Atina Belediye Başkanı'nı kabul etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis'i misafir ettiğini duyurdu.

İBB Başkanı İmamoğlu Atina Belediye Başkanı'nı kabul etti

İBB Başkanı İmamoğlu, Twitter hesabından 'Diyalog ve dostluğun hiçbir zaman kaybedeni olmaz' diyerek duyurduğu ziyarette, Atina Belediye Başkanı Bakoyannis ile patrikhane ziyaretinin ardından Süleymaniye ve Sultanahmet Camii'ni ve tarihi yerleri gezdilklerini belirtti.

İmamoğlu ayrıca, İstanbul ve Atina arasına iyi niyet protokolü imzalandığını da duyurdu.

İlk olarak Patrikhane ziyaret edildi

Sabah saatlerinde ilk olarak Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi. Her iki başkanı makamında ağırlayan Bartholomeos, “Sizi, meslektaşınızla beraber patrikhanemizde görmekten son derece mutluyuz. Zatıalinizi senelerden beri tanıyoruz, seviyoruz, icraatınızı takdir ediyoruz. Meslektaşınızla beraber kurduğunuz dostluk köprüsünün üstünden hepimiz geçmek istiyoruz. İnşallah, bu ziyaretiniz her iki ülkenin, her iki halkın, her iki şehrin istikbalde daha sık, daha dostane ilişkiler içinde yaşamalarına büyük bir katkı sağlar. Sizlere müteşekkiriz, her şey için, yardımlarınız için” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu ise “Atina Belediye Başkanı’mız, değerli dostum Kostas’ı burada ağırlamaktan büyük onur duyuyorum" diyerek “Güne, Patrik hazretlerinin ev sahipliğinde başlamanın onurunu yaşıyorum. İnşallah bugün, çok keyifli bir İstanbul-Atina günü yaşayacağız. Kendisiyle, İstanbul’un güzel yerlerini -muhtemelen gezmiştir ama- beraber gezmenin keyfini yaşayacağız. İstanbul ve Atina arasındaki, Patrik hazretlerinin de bahsetmiş olduğu, o içi iyi duygularla dolu barış köprüsünü kurmanın tarihini sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getiririz birlikte. Bu, bizim için büyük bir keyif. İstanbul gibi bir kadim kentin, Atina’yla olan binlerce yıllık tarihi birlikteliğinin, bölgesel sorumluluğunun, her türlü sorumluluğunun her iki şehir arasında yaşanacağına eminim. Umuyorum güzel bir gün olacak, güzel bir başlangıç olacak. Umuyorum ki, bundan sonra Atina ve İstanbul ilişkileriyle, her iki ülke arasında ve her iki ülkenin halkları arasında da her şey güzel olacak” ifadelerini kullandı.

İki şehir arasında 'iki niyet protokolü' imzalandı

İmamoğlu, Bakoyannis’i öğleden sonra da Saraçhane’deki makam odasında ağırladı. Bir süre baş başa görüşen iki başkan, daha sonra İstanbul ve Atina şehirleri arasında “iyi niyet protokülü”nü imzalamak için basın mensuplarının karşısına geçti. İstanbul ve Atina arasında kıymetli bir dostluk köprüsü kurmak için bir araya geldiklerini belirten İmamoğlu, “Atina ve İstanbul Belediye Başkanları olarak ortak çalışma alanlarımızı geliştirip, özellikle yaşadığımız pandemi sürecinde şehir yönetimi, göç yönetimi, depreme hazırlık ve çevre gibi konularda fikir alışverişinde bulunmak, gerekirse diğer belediyelere de örnekler ortaya koymak ve geliştirme çabası içinde olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER