İmamoğlu'ndan genç yeteneklere ödül

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Genç Yetenek Gelişim Programı”nı başarıyla tamamlayan İSKİ çalışanları için gerçekleşen törene katıldı.

İmamoğlu'ndan genç yeteneklere ödül

“Kabiliyetli gençlerimize fırsat eşitliği vermeliyiz” diyen Ekrem İmamoğlu, “Özellikle, bayan-erkek ayrımı yapmaksızın, cinsiyet eşitliğinin eşitlikçi bir ortamda yer bulduğu bir kurum olmayı sağlamalıyız.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde görev yapan 30 yaş altı genç çalışanları kapsayan “Genç Yetenek Gelişim Programı”nı 3 Şubat 2020’ yılında başlatmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi farklı birimlerinde ve iştiraklerinde çalışan 2 bin genç, program kapsamında sahaya çıkarak süt dağıtmış, çağrı merkezinde şikayet dinlemiş ve anayasa hukuku, kamu ihale yasası gibi konularda eğitim almıştı. Program, dünyanın en önde gelen insan kaynakları kurumu olan Association for Talent Development (ATD) tarafından “The BEST” ödülüne layık görülmüştü.

MUAZZAM BİR YOLCULUK

“Gençliğimiz Var” sloganıyla başlatılan etkinliğe, İSKİ’den katılım sağlayan ve programı başarıyla tamamlayan 25 çalışan için ödül töreni gerçekleşti.

Kağıthane’deki İSKİ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen “İSKİ’nin gelişim yıldızları” başlıklı törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, program sayesinde “sıkı bir insan kaynağı” oluşturacaklarına inandığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en önemli kamu kurumlarından bir tanesi olduğunun altını bir kez daha çizen Ekrem İmamoğlu, “Bir de dünyanın en güzel kentine hizmet etmek yolculuğundan baktığınızda, böylesi bir kamu kurumuna hizmet etmek, onun bir parçası, ferdi olmak gerçekten çok gurur verici.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçilmiş bir belediye başkanı olarak, bu gururu, en az sizin kadar yaşıyorum. Bu şehrin geleceğinde önemli roller üstlenecek olan değerli gençlerimizin, bu kurumun ne ifade ettiğini, hangi birimlerinin olduğunu, aslında sadece İSKİ’den ibaret olmadığını, her aşamasında, her departmanında insana hizmet noktasında muazzam bir yolculuk olduğunu en derinden hissetmeniz gerekiyor.”

İSTANBUL’UN GENÇLERİN ENERJİSİNE VE AKLINA İHTİYACI VAR

Bu bilinçle hareket eden çalışanların, kurumun gelecekteki lider adayları olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, gençlere destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

İstanbul’un gençlerin aklına ve enerjisine ihtiyacı olduğunun altını çizen Ekrem İmamoğlu, “Türkiye ve İstanbul, genç bir nüfusa sahip. 16 milyon İstanbulluya hizmetin kutsal olduğunu unutmayacağımız bu yolculukta, biz de genç bir nüfusa hizmet eden genç bir ekip var etmekle yükümlüyüz.”

İstanbul’un iyi bir hizmet kalitesine ulaşması için kendi çalışanı olan gençleri dinleyen, fikrine önem veren ve onlarla üreten bir yönetim olmayı hedeflediklerine vurgu yapan Ekrem İmamoğlu, “Sizler, hak ettiğiniz yerde olun diye bu yolculuğu tanımlıyoruz; hiçbirinizin tanıdığı olduğu için değil” diye konuştu.

Bu yolculukta her çalışanın kendine güvenmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizen Ekrem İmamoğlu, “Bireylerin güçlü olduğu bir toplumun sırtı yere gelmez. Her kişinin kendi kabiliyetiyle, kendi yaşamıyla, kendi varlığıyla güçlü olduğunu hissettiği bir toplumun hiçbir zaman alt edilmesi mümkün değildir.

Asla bu anlamdaki yolculuktan vazgeçmeyin ve sizler de sizlerden sonra gelecek olan gençlere, aynı bakış açısıyla ışık tutun.”

KABİLİYETLİ GENÇLERİMİZE FIRSAT EŞİTLİĞİ VERMELİYİZ

“Kabiliyetli gençlerimize fırsat eşitliği vermeliyiz” diyen Ekrem İmamoğlu, “Özellikle, bayan-erkek ayrımı yapmaksızın, cinsiyet eşitliğinin eşitlikçi bir ortamda yer bulduğu bir kurum olmayı sağlamalıyız.

Aynı zamanda, yine kendi içinizdeki süreçte, asla ve asla, başarılı insanların önünü kesen hiçbir unsurun, bu kurumda ya da diğer kurumlarımızda olmamasını sağlamalıyız.”

Çalışanlardan “hizmet yarışının” içinde olmaları tavsiyesinde bulunan Ekrem İmamoğlu, “Ortak akıldan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Kendi aklınıza güvenin, inanın ama bir başkasının aklıyla, ortak akılla, yanlışları azaltan, doğruları yakalayan bir mekanizmanın her zaman kurumsal yapı içerisinde kıymetli olduğunu lütfen hayatınızdan çıkartmayın. Birlikte başaracağız. Sizlerle başaracağız.”

MERMUTLU: KAMUSAL AİDİYET VE İŞ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu da konuşmasında, “İBB, Başkan’ımızın ‘Gençliğimiz Var’ sloganından aldığı ilhamla, 3 Şubat 2020’de, ‘Genç Yetenek Gelişim Programı’nı, ‘İstanbul’umuzu İstanbullulara yakışır bir şehir yapma’ vizyonuyla organize etti.

Programa idaremizden toplam 76 mesai arkadaşımız katıldı. Gelişim yolculuklarında gösterdikleri başarılara göre en yüksek puan alan 25 mesai arkadaşımız ‘İSKİ’nin gelişim yıldızı’ olarak değerlendirildi.

Bu programla, gençlerimizin kendi bakış açılarıyla proje üretme sürecine dahil olmalarını ve bu sayede kamusal aidiyet ve iş verimliliğini artırmayı hedefliyoruz.”

İSKİ çalışanı genç yetenekler; Muhammet Abdullah Fazliç, Safa Tombul, Büşra Nur Yılmaz, Göksel Göktepe, Melike Eda Can ve Elif Davran ödüllerini, Ekrem İmamoğlu ve Mermutlu’dan aldı.

Ekrem İmamoğlu ve Raif Mermutlu, ödül alan çalışanlara bir de özel basım Nutuk hediye etti.

Kaynak: Gerçek Gündem

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER