İstanbul sele kapılmasın

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Yerel Yönetim Akademisinin, sel felaketiyle ilgili düzenlediği programda konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Oluşum sürelerine göre seller var. Sel, 6 saat içinde oluşabilir. Halkı selle mücadele kısmında eğitmeli ve aktif rol vermeliyiz” dedi

İstanbul sele kapılmasın
Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Yerel Yönetim Akademisi geçtiğimiz günlerde yaşanan sel ve su baskınlarının ardından 15 farklı belediyenin katılım gösterdiği bir eğitim programı düzenledi. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun Türkiye'deki sel problemi ve mücadelesi, İstanbul'da kentleşme ve seller, İstanbul'da iklim değişikliği ve seller, seller ile mücadele için ilde koordinasyon, havza özellikleri, sel tehlike ve zarar görebilirlik gibi konuları işlediği eğitim programı MBB Hızır Bey Çelebi Salonu'nda gerçekleştirildi. Kadıoğlu ani su baskınları ve oluşabilecek doğal afetler konusunda alınabilecek önlemler hakkında önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlü, çalışmasını yaptığı Kent Selleri Yönetim ve Kontrol Rehberi'nden takibini yaparak sorular yönelten belediye personellerinin sorularını yanıtladı.

Kent selle mücadele etmeli

Kent selleri ile mücadele etmenin yöntemlerini anlatan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “İstanbul özellikle baharla beraber sağanak gök gürültülü yağışlarla karşı karşıya kalıyor. Sadece İstanbul değil bütün büyük kentlerde Türkiye'nin genelinde bu sağanak yağışlar yer yer küçükte olsa su baskınlarına sellere neden oluyor. Bu seller giderek artıyor. Bu sellerin tümü akarsularla ilişkili değil, farklı bir sel türü bu, buna biz kent selleri diyoruz. Kent selleri ile mücadele etmenin yöntemlerini öğrenmemiz, can ve mal kaybı olmadan bunları engellememiz gerekiyor. Bu konuda hazırladığımız rapora dayanaraktan ‘Kent Selleri Yönetim ve Kontrol Rehberi'ni belediye personellerine anlatmaya çalışıyoruz. Olaya biraz daha farklı bakmak kent selleri olmaması için yapılabilecek oldukça basit önlemleri bir an önce yürürlüğe koymak gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 09:15

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER