“Kaçak elektrik” çağrısına Bakan’dan yanıt

“Kaçak elektrik” çağrısına Bakan’dan yanıt
DBP Eş Genel Başkanı’nın “Herkes kaçak elektrik kullansın” çağrısına yanıt veren Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Bu tür çağrıların halkta bir karşılığı olduğunu sanmıyorum. Tamamen popülizme yönelik bir ifade" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in kaçak elektrik kullanımı çağrısını değerlendirdi.
Alaboyun, bu çağrının devlet yönetme sorumluluğu içerisinde yapılmadığını belirtti.
Enerjinin bir maliyeti olduğunu ifade eden Alaboyun, "Maliyeti olan her şeyin de vatandaşa bir maliyeti olur. Eğer siz bunu Güneydoğu’da ödemezseniz, entegre sistem içerisinde bunu kayıp-kaçak olarak başka yerlerden almak zorunda kalırız. Bizim dağıtım şirketlerimiz faturaları tahsil etme konusunda tam yetkilidir. Bu tür ifadeler çok sakıncalı ve doğru değil" diye konuştu.
Alaboyun, ayrıca Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yaptığı elektrik ve su vaatlerine ilişkin, "HDP'nin seçim bildirgesi içinde de elektrik ve suyun bedava olacağı yönünde bir ifadesi var. Bunlar da sorumlulukla bağdaşan ifadeler değil" değerlendirmesinde bulundu.
Enerji yatırımlarının maliyetlerinin yüksekliğine dikkati çeken Alaboyun, "Fiyatları aşağı çekeceğiz veya sübvanse edeceğiz diyebilirsiniz. Bunun bir mantığı olabilir. Ama tutup da ben bedava vereceğim derseniz, bu ülkeyi siz bir sene yönetemezsiniz" ifadelerini kullandı.
Alaboyun, devleti yönetmeye talip partilerin daha sorumlu olması gerektiğini vurgulayarak, yaptıkları açıklamalarda tutarlı olmaları gerektiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.