Kara: Öğretmenlik güneş gibidir

Kara: Öğretmenlik güneş gibidir
Bölgemizdeki öğretmen tek Belediye Başkanı olan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca’da görev yapan tüm öğretmenlerin onuruna yemek düzenledi. Kara yemekte yaptığı konuşmada “; “Öğretmenlik güneş gibidir. Güneş nasıl doğaya can veriyorsa, öğretmen d
 
 
Bu yıl ikincisi düzenlenen yemeğe, ilçe ve köylerinde görev yapan, ayrıca emekli olan öğretmenler de davet edildi. Oldukça yoğun katılımın olduğu yemek organizasyonunda Cihan Yıldız konseriyle tüm öğretmenler gönüllerince eğlendiler.
 
Subaşı Şelale Rastaurant’ta verilen yemekli gecede, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, kendisi gibi öğretmen olan eşi Nuran Kara ile birlikte meslektaşlarını kapıda güllerle karşıladı.Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü gecesine, Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan, Çatalca Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları Ufuk Akın ve Metin Sezer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadun Yavuz’da katıldı.
 
Gecede konuşma yapan Başkan Cem KaraBelediye Başkanı Cem Kara konuşmasına şöyle devam etti. 
 “Siz elleri öpülesi, bilimin ışığında çocuklarımızı aydınlatan ve başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda çağdaş bir ulus yaratmak için bilgi ve birikimlerini, geleceğimiz çocuklarımıza aktaran değerli meslektaşlarım. İlçemizin merkez okullarından Çatalca’mızın köy ve mahallelerindeki eğitim yuvalarından hepiniz hoş geldiniz, hoş geldiniz bizleri onurlandırdınız, bizleri gururlandırdınız. Hepinizin öğretmenler gününü kutluyor, önünüzde saygı ile eğiliyorum. İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz”
 
Konuşmasında Öğretmenliğin ne kadar önemli bir görev olduğu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenliğe verdiği öneme de değinen Başkan Cem Kara;
 
“Bugün öğretmen olmanın, öğretmen olarak yaşamanın sevinci, gururu ve mutluluğu içindeyiz. Dünyanın en kutsal mesleğinin saygıdeğer onurlu üyeleri. Öğretmen insanın kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, verdiği bilgiler ile insanı yaşama hazırlayan kişidir.
 
Öğretmenlik güneş gibidir. Güneş nasıl doğaya can veriyorsa, öğretmen de topluma öyle can verir. Toplumun başarısı ve ilerlemesi öğretmenin elindedir.
 
Öğretmen yapıcıdır, yaratıcıdır, insan haklarına ve özgürlüklere saygılıdır. Öğretmen özverili çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu kişidir.
 
Ulu Önderimiz Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk; “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” demekle öğretmene verdiği değeri ve sorumluluğu anlatmıştır.
Değerli meslektaşlarım, hepinizin bildiği gibi Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yerinde yeni okullar açıldı. Atatürk eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp, yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Yeni harflerin kısa sürede öğrenilip daha çok yurttaşın okur-yazar olmasını sağlamak için yoğun bir çalışma başlatıldı.  Okuma-yazmayı yaygınlaştırmak için yurttaşlara okuma-yazma öğreten okullar açıldı. Bu açılan okullara Millet Mektepleri adı verildi. Atatürk ulus okulları dediğimiz bu Millet Mekteplerinde yazı tahtası başına geçerek dersler verdi. Ve bu nedenle başöğretmenlik unvanını aldı.
 
Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk, yurt gezilerinde okullara uğrar, sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorar, öğretmenlerle konuşur her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.
Atatürk öğretmenlerin ulusal kurtuluş savaşında nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Öğretmenler ulusal kurtuluş savaşı sırasında halka ulusal bağımsızlık ve ulusal kurtuluş savaşı düşüncelerini yayıyorlardı. Ulu Önder, ulusal kurtuluş savaşında gösterdikleri başarıları hep övmüştür.
 
Atatürk yeni Türkiye’nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle “ Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Sözüyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
 
Bizler onun yolunda ilerleyen çağdaş Cumhuriyetin öğretmenleriyiz. 1981 yılından beri her 24 Kasımı öğretmenler günü olarak gururla kutlamaktayız. Bugün, bizler için ayrı bir övünç kaynağı, ayrı bir mutluluktur. Ne mutlu ki bize toplumu eğiten ve toplumun üzerinde yanan bilim ışığının yaratıcılarıyız.  Bu duygu ve düşüncelerimle bir kez daha tüm içtenliğimle mensubu olduğum bu camianın, öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutlar görevi başında, Çağdaş Türkiye için ter akıtırken şehit olmuş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca sağlıklı ve mutlu günler dilerim” dedi.
  
Cihan Yıldız’dan sonra tamamı Çatalcalı müzisyenlerden oluşan incesaz ekibi sahne aldı. Büyük bir keyif alan öğretmenler, zaman zaman dans etti, zaman zaman da oynayarak, halaylar çekerek gönüllerince eğlenerek stres attılar. Gecede ayrıca Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tarafından tüm öğretmenlere fular ve kravat hediye edildi. 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.