Aşk içinde Meşki görmeyen kalmasın…

Aşk içinde Meşki görmeyen kalmasın…
Türkmen asıllı 30 yıllık hat sanatçısı Azim Bedri Goki’nin “Aşk İçinde Meşk” isimli sergisi, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Goki’nin son dönem çalışmalarının yer aldığı serginin açılışını Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcı
“Ben böyle bir ilgiyi Türkiye’nin hiçbir yerinde görmedim” diyen İran Asıllı Sanatçı Azim Bedri Goki, tuval ve kağıt üzerine çeşitli boya ve diğer malzemelerle yaptığı ve hat sanatını icra ettiği çalışmalarını Sefaköy Kültür Ve Sanat Merkezi’nde sergiliyor. Serginin açılışını Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Çetinkaya ile birlikte yapan sanatçı, karşılaştığı yoğun ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirdi. “Aşk içinde meşk” isimli sergiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
 
BU İLGİYİ HİÇBİR YERDE GÖRMEDİM
 
Sanatçı Azim Bedri Goki, çalışmalarını özgün ve çağdaş düşüncelerle yaptığını, hat sanatını resimsel figürlerle yansıttığını ve eserlerinde yağlı ve guaş boya kullandığını dile getirdi. Sanatçı, eserlerini serbest düzen içerisinde oluşturduğunu bazen de geometrik form biçimselliğinde figürlere ağırlık verdiğini belirtti. 43 eserinin sergilendiği Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nin benzerine yurtdışında bile rastlamadığını dile getiren Sanatçı Azim Bedri Goki, sergisine gösterilen yoğun ilgi karşısındaki düşüncelerini “Ben böyle bir ilgiyi Türkiye’nin hiçbir yerinde görmedim” diyerek, ifade etti. Sanatçı Bedri Goki, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’a ve tüm çalışanlara desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.
 
HAT SANATI RUHA HİTAP EDİYOR
 
Açılış öncesi konuşan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Çetinkaya, hat sanatının önemine değinerek; “Hat sanatı, insanların duygularını dışa vuruyor. Bu sanatı seyrettiğimizde aşkı ve meşki içimizde hissediyoruz. Azim Bedri Bey’in eserleri görülmeye değer. Sanatseverleri Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’ne bekliyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Ramazan Çetinkaya’ya, sanatçı Azim Bedri Goki ile birlikte sergiyi gezdi. Açılışa yoğun ilgi gösteren Küçükçekmeceliler de sanatçının çalışmalarını çok başarılı bulduklarını dile getirdi.
Sergi, 20 Şubat’a kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.
 
 
AZİM BEDRİ GOKİ KİMDİR ?
 
İran Gümbet Kavus şehrinde dünyaya gelen Türkmen asıllı sanatçı, 30 yıllık sanat hayatında hat sanatının her bıranşında eserler üretti. Nas, Talik, Kırık Talik gibi… Amerika, Belçika Rusya Macaristan, Sri Lanka ve daha pek çok ülkede açtığı sergilerle adını duyuran Azim Bedri Goki, hat sanatının önde gelen üstatlarından Keyhosro Khurush, üstad Ekber Saatçi’den; minyatür sanatı ise Üstad Mohammed Bakir Agamiri ve Üstad Erdeshir Mücerret Takestani’nin öğrencisi oldu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.