İçinde sahaf barındıran otel

İçinde sahaf barındıran otel
2009’da kapılarını açan Point Hotel Barbaros, Türkiye’nin ilk Art-Tech oteli

     

Çağdaş sanat ile en yeni teknolojik ürünleri bir araya getiren otelde İstanbul ile ilgili her türlü kitap ve objenin yer aldığı bir ‘Sahaf’ ziyaretçileri bekliyor. Point Hotel Barbaros Genel Koordinatörü Gökhan Özbek’in, sahaflardan topladığı kitaplarla oluşturduğu kütüphanede sadece referans kitapları değil, İstanbul ile ilgili objeler, gravürler, efemeralar, fotoğraflar, hat levhaları, kartpostallar ve tabelalar da var.

SAHAF AMA SATIŞ YOK

Özbek, İstanbul konulu güncel referans kitaplarının bulunduğu bir kütüphane açarak otel misafirlerinin şehirle ilgili bilgi edinmelerini sağlamak istiyorken, yolu sahaflara düşünce işin şekli değişiyor. Sahafların rastlantısal düzenini görünce önünde yeni bir kapı açıldığını söyleyen Özbek, aynı düzeni kütüphaneye yansıtmış, adını da “Sahaf” koymuş. İsmine aldanıp satış yapıldığını sanmayın. Kütüphanenin adı, sahaf dükkanlarının tozlu raflarında yaşanan beklenmedik karşılaşmalara göndermede bulunuyor.

Sahaf’ta elinize aldığınız bir tabloyla karşınıza çok kıymetli bir kitap, kitabı kaldırdığınızda ise çok değerli bir gravür çıkabiliyor. Sahaf, otel misafirleri gibi, araştırmacılar ve kitap meraklılarına da açık. Uzun vadedeki hedeflerinin, kütüphanelerini İstanbul araştırmaları için bir numaralı adres haline getirmek olduğunu söyleyen Gökhan Özbek, Sahaf’ta yaşayan işler üretilmesine öncelik verdiklerini ekliyor.

FOTOKOPİ HİZMETİ

Özbek, İstanbul severleri ve kitap meraklılarını sevindirecek bir haber veriyor: “Sahaf’ın kendi yayınlarını çıkarması da planlarımız dâhilinde. Kütüphanemizde Türkçeye çevrilmemiş birbirinden değerli kitaplar var. Kitapların çevirisi yapıldıktan sonra, isteyen ziyaretçilere fotokopi hizmeti vermeyi düşünüyoruz.”

 

 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.