‘İnsanlık’ artık yok

Başbakan Erdoğan’ın ucubeye benzeterek kaldırılmasını istediği Kars’taki İnsanlık Anıtı’na son kepçe de vuruldu.

‘İnsanlık’ artık yok

 Mehmet Aksoy’un 24.5 metrelik iki insan figürlü anıtı bir buçuk ayda yıkıldı.BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın 8 Ocak günü Kars’ta yaptığı mitingte “Ucube” diye nitelediği İnsanlık Anıtı artık yok. 26 Nisan’da işe başlayan Afşin İnşaat, anıtın yüzde 70’ini kestikten sonra işçiler hak ettikleri parayı alamadıkları gerekçesiyle Kars’ı terk edince, taşeron firma anıtın kalan kısmını kompresörlü kepçe ile parçaladı.

Tabya ahır gibi

İki gün süren çalışma sonunda 24.5 metre yükseklikteki İnsanlık Anıtı’ndan geriye temeli oluşturan beton kalıp ve inşaat telleri kaldı. İnsanlık Anıtı altındaki Kültür Varlığı olarak tescilli Timur Paşa Tabyası ise hâlâ çobanlar tarafından hayvan barınağı olarak kullanılmaya devam ediyor.

Belediye yıktırttı

Kars’ı kuşbakışı gören Üçler Tepesi’ndeki anıt, dönemin Belediye Başkanı Naif Alibeyolu tarafından 2006’da Heykeltıraş Mehmet Aksoy’a yaptırılmış, yıkım ihalesi ise şimdiki Belediye Başkanı Ak Parti’li Nevzat Bozkuş tarafından 272 bin TL’ye Afşin İnşaat’a verilmişti.

Oybirliğiyle yapıldı oyçokluğuyla yıkıldı

7 Kasım 2005: Kars Belediye Meclisi, İnsanlık Anıtı ve parkı yaptırılmasını oybirliğiyle kararlaştırdı.

2006: Heykeltraş Mehmet Aksoy ile Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu (AK Parti) arasında imzalanan sözleşme gereği heykeltıraş Mehmet Aksoy anıtı yapmaya başladı.

23 Aralık 2006: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Erzurum Bölge Kurulu Prof. Dr. Hamza Gündoğdu başkanlığında toplanarak Sukapı Mahallesi’nde anıt yapılmasının uygun olduğuna karar verdi.

8 Ocak 2011: Kars’a gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, İnsanlık Anıtı’nı “ucube” diye nitelendirdi ve yıkılmasını istedi.

1 Şubat 2011: Kars Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Ak Parti’li Nevzat Bozkuş’un yönetiminde toplanarak İnsanlık Anıtı’nın ortadan kaldırılmasını 22 “evet”, 4 “hayır” oyu ile kararlaştırdı.

7 Şubat 2011: Heykeltıraş Aksoy’un avukatı Turgut Kazan, Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvurup, yürütmenin durdurulmasını istedi.

7 Mart 2011: Kars Belediyesi, anıtı kaldırmak için ihale yaptı. Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurdu.

11 Mart 2011: Kars Belediyesi, Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği karara Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etti.

16 Mart 2011: Kars Belediyesi’nin itirazını kabul eden Bölge İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

16 Nisan 2011: İnsanlık Anıtı’nın kaldırılması için 272 bin TL’ye ihaleyi alan Afşin İnşaat, Kars’a gelerek iskele kurdu.

26 Nisan 2011: İnsanlık Anıtı’nda yer alan 2 heykelden birinin başı “Allahuekber” denilerek kesildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER