Karikatürün ustaları öğrencilerle buluştu

Usta çizerler Goncagül Güngör, Muammer Erkul ve Ragıp Derin Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Bilgi Evleri öğrencileriyle buluştu.

Karikatürün ustaları öğrencilerle buluştu
 
Küçükçekmece Belediyesine bağlı olarak hizmet veren Bilgi Evleri öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği programda karikatüristler öğrencilerin sorularını yanıtladı. Çizgi roman çizmenin incelikleri, çizim teknikleri ve karikatür dünyasının konuşulduğu söyleşide öğrenciler keyifli anlar yaşadı. 
 
‘Kağıt ve kalemle barışık olun’
 
Söyleşide alanında başarılı işlere imza atmış mizah ustası Muammer Erkul, karikatürist olmak isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Bu yolda atılması gereken ilk adımın sürekli çizmek, çizenleri ve çizilenleri takip etmek olduğunun altını çizen Erkul, ‘Eğitim bu iş için tabi ki gerekli ancak sizi asıl eğiten beyaz kağıttır. Kağıt bir dershane, bir sınıftır. Hayallerini çizgilerle anlatmak isteyenlerin önce bir mesleği olmalı, karikatüristliği ayrıca yapabilmeli. Çünkü çizebilmek; kendinizi ifade edebilmek ve kanıtlamak yönüyle sizi arkadaşlarınızdan ayıran bir özelliktir.” diye konuştu.
 
Karikatür ve siyaset 
 
Karikatür alanında aldığı eğitimle kendini geliştirdiğini söyleyen Goncagül Güngör ise karikatürün bir siyasi liderin belli özelliklerini abartarak resim çizmek olmadığını, bu işin aynı zamanda illüstrasyon tarafı olduğunu söyledi. Çalışmaları Can Kardeş isimli çocuk dergisinde yayımlanan Güngör, bu alandaki diğer faaliyetlerini de öğrencilerle paylaştı. 
 
Amatörlükten profesyonelliğe ‘ragıp derin’
 
Söyleşi boyunca hoşsohbeti ve samimiyetiyle dikkat çeken yılların usta roman çizeri Ragıp Derin de öğrencilere karikatür dünyasında profesyonelliğe giden kariyerini şöyle anlattı:
 
‘Ailem küçükken beni çok fazla dışarı bırakmazdı. Ben de elime kağıt kalem alır, ona hayalimi çizerdim. Vehip Sinan, Raşit Yakalı, Semih Balcıoğlu gibi karikatürün usta isimlerinin profesyonellik sürecime değin üzerimde emekleri vardır. Ben onlara sürekli sorular sorardım. Çalıştıkları gazeteye giderdim. Biraz kendimi geliştirmek konusunda arsızdım ama sonuçta onlarla çalışma şerefine nail oldum.’
 
Söyleşi sonunda mizah ustası Muammer Erkul, ‘Çekirge Çetin Dünyanın Tam Ortası’ isimli kitabını 5 öğrenciye hediye ederek imzaladı. 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER