Sürre Alayı’nın ilahi yolculuğu

Sürre Alayı’nın ilahi yolculuğu
Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde konser verdi. İstanbul’dan yola çıkarak Mekke ve Medine’ye Kabe örtüsü, değerli eşyalar ve Hac ibadeti için yola çıkan “Sürre-i Hümayün” adlı kafilenin y
Küçükçekmece Belediyesi kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği konserlerle çalışmalarını daha da renkli hale getiriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu da “Sürre Alayı” adlı konseriyle Küçükçekmece’ye anlamlı bir gece yaşattı. Konsere, Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Başkan Yardımcıları Levent Uslu, Ramazan Çetinkaya ve Mustafa Kuzugüden’in yanı sıra topluluğun müdürü Ömer Tuğrul İnançer katıldı. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu konseri Şef İhsan Özer’in önderliğinde gerçekleşti. 
 
KABE ÖRTÜSÜ GÖTÜRÜRLERDİ
 
Kıymetli eşya torbası anlamına gelen Sürreler oluşturulan bir alay eşliğinde İstanbul’dan alınarak Mekke ve Medine’ye ulaştırılırdı. Topluluk bu yolculuğun hikayesini alayın izlediği süreci izleyerek sırasıyla anlattı. Bu mübarek kafile, yanlarına türlü hediyeler ve Kabe örtüsü, uğradığı şehirlerden katılan hacı adayları ve hediyelerle zenginleşir ve kutsal toraklara kurban bayramında ulaşırdı. Üç farklı kola ayrılarak yola çıkan kafile Ramazan Bayramında Şam’da bir araya gelirdi. Buradan da kutsal topraklara doğru hep birlikte yola çıkılırdı. Hediyeleri ve hac ibadetini gerçekleştiren Sürre Alayı aynı yolu izleyerek geri denerdi. Bir gelenek haline gelen yolculuk Osmanlı döneminde de devam etti. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu bu az bilinen kutsal yolculuğu izleyicilerine öğretti.
Sürre Alayı uğradığı şehirlerde önemli İslam alimlerinin türbelerini de ziyaret ederdi. Bu nedenle Mevlana Celaleddin-i Rumi yi hatırlatan semazenlerde konsere katıldı. Bu sürpriz, izleyicilerden büyük alkış aldı. 
 
KÜLTÜR DİNİN BİR PARÇASIDIR
 
Konser sonunda Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Tuğrul İnançer ve topluluk şefi İhsan Özer’ teşekkür ederek çiçek verdi. Topluluk müdürü İnançer de: “Belediyecilik anlayışının sadece yol, su, elektrik ve çevre düzenleme olduğuna inanmıyorum. Çünkü bunların hepsi dünya hayatı ile sınırlıdır. Ancak kültür dinden kaynaklanır. Din de hem dünya hem de ahret hayatı için gereklidir. Bunun farkında olan Küçükçekmece Belediyesi’ne ve Başkan Aziz Yeniay’a teşekkür ediyorum” dedi.
 
HZ. PEYGAMBERİN KOKUSU GÜLDE DEĞİL
 
İnançer, tekbir ve salavat gibi söylemlerin saz eşliğinde okunmasına karşı çıkanları da eleştirdi. İnançer: “Sazın dini olmaz. O insan elinde can bulur ve kim ne söyletirse onu yapar. Allah’ın emrine uygun kullanıldığında sevaba neden olur. Kötü kullanıldığında ise günaha neden olur” diye konuştu. Ömer Tuğrul İnançer, güle Hz. Peygamber kokusu diyenler için de şunları söyledi: “Hz. Peygamber’in kokusu gülde değildir. Sadece gül onun kokusunu taşıyamaz. Yeryüzündeki tüm çiçekler kokusunu Hz. Peygamberimizden almıştır.” diyerek sözlerini bitirdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.