Deniz Seki: "Cezaevi memleketten daha güvenli"

Deniz Seki: "Cezaevi memleketten daha güvenli"
CHP Cezaevi Komsiyonu'na konuşan Şarkıcı Deniz Seki "“Cezaevi, memleketimden daha güvenli. Ne yapabiliriz, bir şeyler yapmak istiyorum burada. Gitar kursu alıyorum. 16 kişilik bir koğuşta kalıyorum. İki kitap yazdım, 10 tane beste yaptım.” dedi.Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Cezaevi Komisyon Sözcüsü Veli Ağbaba, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul Milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi, Zeynel Emre ve Mahmut Tanal ile Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gerçekleştirdikleri ziyarette Deniz Seki ve yabancı uyruklu kadın mahkumlar ile görüştü.

Yapılan görüşmede Deniz Seki’nin açıklamalarını komisyon şöyle aktardı:

“Cezaevi, memleketimden daha güvenli. Ne yapabiliriz, bir şeyler yapmak istiyorum burada. Gitar kursu alıyorum.”

“16 kişilik bir koğuşta kalıyorum. İki kitap yazdım, 10 tane beste yaptım.”

“Cehennemde cenneti yaşıyoruz. Daha tahammülkarım, burada küçük şeylerden mutlu olunur, büyük şeylere karşı dağ gibi durulur. Niye buradayım diye düşünüyorum, tanımadığım kimselere dokunuyorum, kalplere giriyorum. Burada kendimi daha güvende hissediyorum, Türkiye'nin her tarafından güvensizlik hakim. Güvensiz bir toplumda yaşıyoruz.”

“Buradaki sıkıntılardan biri de akşamları doktorlar burada olmuyor.”

“Üreterek yaşıyorum. Üretmekten hayat buluyorum. Kimse ölmesin, memlekete birşey olmasın, ben yatmaya razıyım.”

YABANCI MAHKUMLARIN İÇLER ACISI DURUMU

 Komisyon yabancı mahkumlarla görüşmelerini ise şöyle aktardı:

"Yabancı mahkumlar, aileleri, büyükelçilik aracı olamadığı için aileleriyle telefonda konuşamadıklarını belirtti. Ugandalı bir AIDS hastası kadın ile yapılan görüşmede, Uganda Konsolosu ilgilenmediği için ailesiyle iletişime geçemediği aktarıldı. Görüşülen mahkum ailesi ile görüşmek istediğini dile getirdi.

Uyuşturucudan tutuklu bulunan Bolivyalı kadınlar ve çocuklarıyla görüşmeler yapıldı. Mektupların 6 aydan önce ellerine ulaşmadığı belirtildi. Para cezalarının çok olduğunu söyleyen kadınlar ödeyemeyince hapis cezalarının arttığı dile getirildi.

Karşılaşılan kadın tutsaklardan bir tanesinin hiç bir şekilde geliri olmadığı, sağdan soldan gelen yardımlarla yaşadığı gözlemlendi. Cezalarını ülkelerinde çekmek istediklerini, dışarıdan yardımlarla yaşamanın zor olduğunu dile getirdiler. Çocukları ile aynı yatakta yatmak zorunda kalan kadınlar, çocuklarına ayrı yatak verilmesini talep ettiklerini belirttiler.

1985 doğumlu üç aydan beri tutuklu bulunan bir kadın, 3,5 yaşında oğluyla beraber kalıyor. Eşinin de kuryelikten yakalandığını ve ailesini görmek istediğini ifade etti. İlaç kullanmak durumunda olan kadın, giyim ve kıyafet yardımı almak istediğini belirtti."

İYİ GELİŞMELER DE VAR

Komisyon Cezaevi'nde bir kreş açılmasını olumlu bir gelişme olarak şöyle not etti:

"CHP Cezaevi Komisyonu olarak ziyaret ettiğimiz çoğu cezaevinde kötü koşullarla karşılaşmakta ve bu durumları raporlaştırmaktayız. Ancak en son yaklaşık 1 yıl önce gittiğimiz Bakırköy Cezaevi'nde 6 ay kadar önce bir kreş yapıldığını son ziyaretimizle görmüş olduk. Mahkum çocukları ile çalışanların çocuklarının birlikte bulunduğu bir kreşle karşılaşmayı memnun edici bir gelişme olarak kabul ediyoruz. 30'a yakın çocuk, burada vakit geçiriyor ve bu işi ciddiye alan öğretmenlerin bulunduğu bu kreşte, cezaevi ortamından bir nebze de olsa sıyrılmış oluyor. Tabii Bakırköy Cezaevi, yabancı uyruklu mahkumların da tutulduğu bir cezaevi olması nedeniyle, CHP-CK olarak olumlu bulduğumuz kreşte vatandaşımız çocuklarla yabancı uyruklu çocuklar birbiriyle kaynaşma fırsatı da buluyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.