CNN Türk'e 700 bin lira ceza!

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında PKK'nın "terör örgütü olmadığını" savunan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin sözleri nedeniyle, RTÜK CNN Türk'e yaklaşık 700 bin TL para cezası verdi.

CNN Türk'e 700 bin lira ceza!


Tekrarı halinde kanalın lisansının iptali gündeme gelecek.

Üst kurul bu akşamki toplantısında Tahir Elçi'nin sözlerini konuştu. RTÜK, yayının “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz” maddesini ihlal ettiğini iddia etti. Cezanın MHP'li iki üyenin desteği ile çıktığı öğrenildi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, canlı yayındaki sözleri nedeniyle “terör örgütü propagandası” yapmak gerekçesiyle gözaltına alınmış, bir süre sonra da serbest bırakılmıştı.

ORHAN MİROĞLU'NUN DA SÖZLERİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Tahir Elçi'nin sözlerinin aynısını daha önce de AKP'li milletvekili Orhan Miroğlu tarafından da dillendirilmişti. Miroğlu Ülke TV'de katıldığı programda PKK'nın ve IŞİD'in terör örgütü olmadığını söylemişti. Ancak ilgili kanala veya programa herhangi bir ceza verilmemişti.

Odatv.com
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 01:31

Mehmet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER