Gazetecilerden protesto yürüyüşü

Gazetecilerden protesto yürüyüşü
İstanbul’da bir araya gelen gazeteciler, medyaya yönelik son dönemde yaşanan saldırıları prote etti.


Basın Konseyi'nin öncülüğünde gazeteciler, basına yönelik saldırıları protesto etmek için Tünel'de bir araya geldi.

Gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırının da protesto edildiği yürüyüşte, "Özgür basın susturulamaz", "Basına uzanan eller kırılsın" yazılı pankart ve dövizler taşındı.

Gazeteciler sık sık, "Basın halkın aynasıdır, emekçiye uzanan eller kırılsın", "Özgür medya istiyoruz" şeklinde sloganlar attı.

Tünel'den Galatasaray Meydanı'na kadar yürüyen gazeteciler, burada bir açıklama yaptı.
Grup adına açıklama yapan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, son zamanlarda yaşananlara değinerek, "Son dönemde yaşadıklarımız, açık açık gözdağıdır, basına hiza verme çabalarıdır. Devletin can güvenliğimizi sağlamadığını hisseden biz gazeteciler, bugün her açıdan özgür olmadığımızı ilan ediyoruz. Dün Ahmet Hakan'ın kaburgası ve burnu kırıldı. Oysa günlerdir bu belanın yaşanacağı belliydi. Şimdi sıranın kime geleceğini bilmiyoruz" diye konuştu.
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da yaptığı açıklamada, eski bir gazeteci olarak yürüyüşe katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Son dönemde ülkemizde medya mensuplarına karşı başlatılan saldırılar, toplumu rahatsız edecek noktaya gelmiştir. Saldırıların bir an önce son bulması gerekiyor. Medya, özgür olmadığı sürece, haberi yaparken 'Acaba nereden saldırıya uğrayacağım ' kuşkusuyla hareket ederse orada özgür basından söz etmek mümkün olmayacaktır. 

Saldırılar kimden nasıl gelirse gelsin, yetkililerin bir an önce tedbir alması gerekiyor. Sorumluların hesap vermesi gerekiyor. Özgür basın susturulmamalı ve susturulamaz da. Her türlü eleştiriye açık olmak gerekir. Tüm medya mensubu arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum."
Yürüyüşe Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi Onursal Başkanı Oktay Ekşi, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, gazeteciler Murat Yetkin, Can Dündar, Aslı Aydıntaşbaş, Tarık Toros, Tufan Türenç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile çok sayıda gazeteci katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.