Oktay Ekşi Basın Konseyi'nden istifa etti

Oktay Ekşi Basın Konseyi'nden istifa etti
Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığından ve Yüksek Kurul üyeliğinden istifa etti

Siyasi görevlerini tam olarak yapabilmek ve Basın Konseyi’nin bağımsız, tarafsız kimliğine gölge düşürmemek için Basın Konseyi Başkanlığından ve Yüksek Kurul üyeliğinden istifa ettiğini bildiren Ekşi, Basın Konseyi Yüksek Kurulu toplantısına sunduğu istifa mektubunda şöyle dedi:

“Basın Konseyi Yüksek Kuruluna,Yaşamımın yeni döneminde siyaset platformuna adım attım. Bu dönemde partimin vereceği görevleri tam olarak yapabilmek ve o sıfatımın Basın Konseyi’nin bağımsız, tarafsız kimliğine gölge düşürmesini önlemek isterim. 22 Ekim 1988’den beri büyük bir onur sayarak yürüttüğüm Başkanlıktan ve Yüksek Kurul üyeliğinden o nedenle istifamı arz ediyorum.

- Kendi çalışmaları üzerinde hiçbir dış müdahaleye izin vermeyeceğine - ant içmiş olan Basın Konseyi’nin, ülkemizde - daha özgür ve daha saygın - bir basın yaratmak yolunda 23 yıldır aralıksız sürdürdüğü çabaları bundan böyle de aynı vakar ve kararlılıkla yerine getireceğine eminim. Bu düşünce ve inançla ayrılıyor ve Konseyimize daha büyük başarılar diliyorum.Saygılarımla."

BASIN KONSEYİ BAŞKANLIĞINA ORHAN BİRGİT SEÇİLDİ


Basın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Konsey Yüksek Kurulu toplantısında, Oktay Ekşi'den boşalan başkanlığa, Orhan Birgit'in seçildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit, seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, şunları söyledi:

“Basın Konseyi Başkanlığını 22 yılı aşkın bir süredir yöneten ve kurumsallaştırılmasında sorumluluk yüklenen Oktay Ekşi'den nöbeti oylamanızla devraldım. Basın Konseyi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir kurum ve kuruluşun ne yanında ne de karşısında yer almama ilkesini sürdürecektir.”

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.