Son haberi Ergenekon oldu!

Son haberi Ergenekon oldu!
Türkiye’nin gündemini sarsan haberleriyle tanınan ve iktidar çevrelerinin tepkisini üzerine çeken Oda.tv internet sitesinin yöneticilerinin evlerinde arama yapıldığı gün, Zir vadisi buluntularının sahte olabileceğine ilişkin görüntüleri yayınladı.

Oda.tv haberinde Amerikalılar’ın Ergenekon polislerine, Türk polisinin tanımadığı “datasheet” türü bombayla ilgili kurs verdiği, Zir Vadisi kazısından sadece 2 gün önce Amerikalı uzmanlardan alınan eğitim de polislerin ifadesi ile “internete düştü”.

Türkiye’nin gündemini sarsan haberleriyle internet gazeteciliğine damgasını vuran Oda.tv merkezi ve yöneticilerinin evlerinde arama yapıldığı gün, Amerikalılar’ın Ergenekon polislerine verdiği eğitim ve Zir vadisi buluntularının sahte olabileceğine ilişkin görüntüleri yayınladı. Söz konusu belgeler Oda.tv’nin internet sitesinde “Bu görüntüler Ergenekon Davası’nın kaderini değiştirecek” üstbaşlığıyla verildi.

-İŞTE O HABER-

Oda.tv internet sitesinde –yöneticilerin evleri basılmadan önce- günün flaş haberi, “Bu görüntüler Ergenekon Davası’nın kaderini değiştirecek. İşte Amerikalılar’ın Ergenekon Polislerine Verdiği Eğitimin Belgesi” başlığıyla sunulan ve üç video görüntüsü içeren haberdi.

Yarbay Mustafa Dönmez’in, Zir Vadisi’nde bulunan askeri mühimmatın sorumlusu olarak 2 yıldan beri tutuklu olduğu, Dönmez’in Ergenekon üyesi olmakla suçlandığı, kendisinin bugün savunma yapmaya başlayacağı belirtilen haberde Dönmez’in yargılandığı davayla ilgili olarak “şok edici üç video” ele geçirildiği bildirildi. Haberde video linklerinden önce, bugün davada savunmaya başlayacak yarbayla ilgili şu bilgiler yer aldı.

-"SAKINCALI PİYADE"-

Yarbay Mustafa Dönmez, TSK’nın içindeki ‘sakıncalı piyade’lerden. 68 kuşağından gelen bir babanın çocuğu olan Dönmez, 1980’de ODTÜ’de öğrenciydi. Üniversitede sol görüşe yakın olan Dönmez, bir eylemde yaralandı. Bundan sonra okulu bıraktı. Ailesinin desteği ile Kara Harp Okulu sınavlarına girdi. Sınavda 6. oldu. Harp Okulu’na girdi ve 1985 yılında mezun oldu.

Mustafa Dönmez, muharip değildi. Karargahta görev yapıyordu. Tutuklandığında ‘ikmal subayı’ olan Dönmez, bugüne kadar milyonlarca liralık satın alma gerçekleştirdi ve bilinen usulsüzlüğü olmadı. Aziz Nesin’den Attila İlhan’a kadar pek çok isimle tanışıklığı olan Dönmez’in kendisinin de pek çok dergi de yazısı çıktı. Dönmez’in son yazısının başlığı ‘Mustafa Kemal ve Tam Bağımsız Türkiye’. Dönmez’in yazdığı dergi, tutuklanmasının ardından kapatıldı.

Peki Dönmez’in başına bunların gelmesini sağlayan başka bir özelliği var mı?

-"TSK’DAKİ CEMAATE KARŞI"-

Mustafa Dönmez, orduda cemaate karşı kişiliği ile biliniyor. Cemaate mensup pek çok subayı deşifre eden Dönmez, TSK içinde mevcut yapılanmanın ev toplantıları ile örgütlendiğini ortaya çıkardı. Cemaate alternatif olarak TSK’da kültür çalışmaları yapan Dönmez’in hayatı 2009 yılının Ocak ayında önce Sapanca’daki yazlık evinde, ardından da orada bulunan bir kroki aracılığıyla Zir Vadisi’nde askeri mühimmat bulunduğu iddiasıyla değişti. Dönmez bu nedenle tutuklandı.

Şimdi size Dönmez’in adının gündeme gelmesine neden olan Zir Vadisi kazılarıyla ilgili üç görüntü izletelim…

-"AMERİKALILAR KURS VERDİ"-

İlki Zir Vadisi’nde bulunan bir mühimmat ile ilgili. Bombanın adı ‘datasheet’ okunuşu ‘detaşit’. Zir Vadisi’nde bulunan malzemenin içinde çıkan bu bomba türünü Türk polisi tanımaz diyebilirsiniz. Gerçekten de polisin bu bombayı aldığı eğitimle tanıması mümkün değil. Ancak aşağıda izleyeceğiniz görüntülerde bu bombayı tanıma konusunda polisin Zir Vadisi kazısından sadece 2 gün önce Amerikalı uzmanlardan eğitim aldığını bizzat polislerin ifadesi ile izleyeceksiniz.”

-“YOUTUBE’A BİZDEN ÖNCE KOYMA”-

Oda.tv’deki haberde bu bilgilerle ilgili “İnsan sormadan edemiyor. Polis iki gün önce ABD’lilerin aldığı eğitim sayesinde tanıdığı bombayı iki gün sonraki kazıda nasıl buluyor? Bu ne tesadüf. Mustafa Dönmez de kazının olduğu gün Zir Vadisi yakınlarındaki 5 ABD’li istihbaratçının ne işi olduğunu soruyor haklı olarak” yorumu yapıldı. Zir vadisi buluntularının sahte olduğu iddiasını ortaya koyan görüntülerle ilgili yorum, “Bu kadar da değil” denildikten sonra şöyle devam etti:
“Aşağıda izleyeceğiniz görüntülerde ise polis, Amerikalı eğitmenlerine ‘Abi’ diye hitap ediyor. Ve içlerinden biri cep telefonuyla mühimmatın görüntülerini çekiyor. Bir diğer polis çeken polisi uyarıyor: ‘Youtube’a bizden önce atmayın!’”

-"BİR SEHVEN DE MUSTAFA DÖNMEZ’E"-

Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili, “Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin başına gelenlerin bir benzeri Yarbay Mustafa Dönmez’in de başına geliyor. Polisin gönderdiği belgelerde Dönmez’de bulunduğu hakkında rapor verilen 472 adet merminin, gerçekte Dönmez’de bulunmadığını Emniyet mahkemeye yazdığı yazıyla kabul ediyor. Kısacası 473 mermi ‘sehven’ Mustafa Dönmez’de bulunuyor” yorumu yapılırken, Zir Vadisi’nde bulunan malzemelerin “sıfır” çıkması konusunda şöyle denildi:

-MALZEME “SIFIR”-

“Son görüntülerimiz ise Zir Vadisi’nde bizzat kazıların yapıldığı noktadan. Kazıya tanık olan bir binbaşı ile bir başçavuşun konuşması. İkili arasında geçen konuşmadan hem bulunan malzemenin hem de kutularının ‘sıfır’ olduğu anlaşılıyor. 7 Ocak 2009 günü yapılan konuşmada yapılan tespit, bulunan mühimmatın henüz kar görmediği hatta hiç ıslanmadığı. Sadece bir hafta önce Ankara’da okulların kar nedeniyle tatil edildiği hatırlanırsa bu biraz garip bir durum. Buradan hareketle iki asker malzemelerin ‘en fazla iki günlük’ olduğu sonucuna varıyor. Malzemenin üzerindeki gazetelere bakıldığında ise gazetelerin de yeni olduğu görülüyor. Binbaşı kazıyı inandırıcı bulmadığını ‘eski kitaplar bunlar’ sözleriyle gösteriyor.”

-"SAVCILARA SORU: KAZILAR NEDEN GECE YAPILIYOR?"-

Oda.tv, CMK’nın kapalı yerlerde gece aramalarının yapılamayacağını ancak, CMK 118/2 uyarınca suçüstü veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerle yakalanmış veya gözaltına alınmış olup firar eden kişi veya tutuklu ve hükümlünün tekrar yakalanması amacıyla yapılan aramalarda bu hükme uyulmayabileceğini hatırlatırken şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu kazılarda 2. Fıkraya dair hallerin olmadığı açıkça ortada olmasına rağmen, polis bu aramaların tamamını gece yapmayı tercih ediyor. Aramaların gündüz gözüyle yapılmasını nedense uygun bulmuyor.

Bugün savunmasını yapmaya başlayacak ‘sakıncalı piyade’ Mustafa Dönmez, ne zaman ağzını açsa kendisine bir ‘polis komplosu’ yapıldığını anlatıyor, TSK ve emniyette cemaat örgütlenmesine vurgu yapıyor.

Görüntülere bakınca Mustafa Dönmez’e ‘haksızsın’ demek mümkün mü?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.