Soner Yalçın ve ODA TV yöneticisi 2 kişi tutuklandı

Soner Yalçın ve ODA TV yöneticisi 2 kişi tutuklandı
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına Soner Yalçın ve Oda TV'nin 2 yöneticisi tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Oda TV internet sitesinin imtiyaz sahibi Soner Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu.

Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce ilk olarak ODA TV yöneticisi Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun sorgusu yapıldı. Daha sonra da Soner Yalçın'ın mahkeme sorgusuna geçildi. Yalçın'ın mahkemedeki ifadesi yaklaşık üç saat sürdü. İfade işlemlerinin tamamlanmasının ardından üç şüpheli "Terör örgütüne üye olmak", "Devletin güvenliğine ait gizli belgeleri temin etmek ve yayınlamak", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlamasıyla tutuklandı.

Tutuklanan şüpheliler Metris Cezaevi'ne konuldu.


BOZKURT 30 SAYFA İFADE VERDİ

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilen şüphelilerden ilk olarak Oda Tv’nin editörlerinden Ayhan Bozkurt sorgulandı. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi alınan Bozkurt yaklaşık 30 sayfa ifade verdi. İfade işlemi yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

PEHLİVAN 40 SAYFA İFADE VERDİ

Bozkurt’un ardından Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın ifadesi alındı. Pehlivan, 3.5 saatte yaklaşık 40 sayfa ifade verdi.

ODA TV’DE EL KONULAN DİJİTAL DÖKÜMANLAR

Oda Tv’nin Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun ifadesi ise savcı Süleyman Pehlivan tarafından alındı. Yaklaşık 3 sayfalık ifadesinde Terkoğlu’na, Oda Tv’deki aramalarda ele geçirildiği iddia edilen dijital dökümanlar soruldu.

MEDYANIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN BELGE SORULDU

Terkoğlu’na dijital dökümanlar arasında yer aldığı iddia edilen ‘hangi örgütün hangi gazeteciyi kullanılacağına ve medyanın yeniden yapılandırılmasına’ dair bilgiler olduğu öğrenilen "Ulusal Medya 2010" adlı dökümana ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi.

NEDİM ŞENER’İN GÜLEN İLE İLGİLİ KİTABI SORULDU

Gazeteci Nedim Şener’in ‘Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat’ isimli kitabı da sorguda Terkoğlu’na sorulduğu belirtildi. Terkoğlu’na "Söz konusu bu kitabın tamamı sizin bilgisayarlarınızda doküman olarak yer aldığı görüldü. Bu kitap neden bilgisayarınızda yer alıyor?" sorusunun sorulduğu öğrenildi.

NİHAT GENÇ SORUSU

Terkoğlu'na gazeteci-yazar Nihat Genç ile Oda TV arasında ilişkinin sorulduğu ve Terkoğlu’nun bu soruya ‘Genç Oda TV’nin yazarlarından biridir’ diye yanıt verdiği belirtildi.

HAKİM VE SAVCILARIN HABERİNİ NEDEN YAPTINIZ

Terkoğlu ayrıca internet sitesinde yayınlanan, "Hakim ve savcıların iftar yemeği", "Mısır ayaklanması Türkiye’ye sıçrar mı?" şeklindeki haberlerin de neden yapıldığının sorulduğu öğrenildi.

YALÇIN KÜÇÜK İLE YAPILAN TELEFON GÖRÜŞMELERİ SORULDU

Ayrıca şüphelilere Ergenekon sanığı Yalçın Küçük ile Oda Tv çalışanları arasında dinlemeye takılan telefon görüşmelerinin içeriğine ilişkin sorular sorulduğu da öğrenildi.


SERBEST BIRAKILAN AYHAN BOZKURT ADLİYEDEN AYRILDI

Ergenekon soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen ve savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Oda Tv çalışanı Ayhan Bozkurt adliyeden ayrıldı.

Bozkurt adliye çıkışında gazetecilerin sorularına yanıt vermedi. Gazetecilerin savcılık sorgusunda neler sorduğu hakkında ısralı soruları üzerine Bozkurt " Çok yorgunum. Dinlenmek istiyorum. Bu konuda açıklama yapmak istemiyorum. Teşekkür ederim." dedi. Bozkurt daha sonra adliyeden ayrıldı


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.