Star: Dündar 25 Mart'ta tutuklanabilir

Star: Dündar 25 Mart'ta tutuklanabilir
Star gazetesi, Dündar ile Gül'ün 25 Mart'taki duruşmasını hatırlattı, "Yerel mahkeme yeni delillerle casusluğa tutuklama verip hukuksuz kararı boşa çıkarabilir" diye yazdı.
Star gazetesi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün 25 Mart'ta duruşmasının olduğunu hatırlattı.
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği ihlal kararı, sonrası tartışmalar devam ederken, Star gazetesi Dündar ve Gül'ün davasına bakan İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’ne tutuklama için adeta yol gösterdi.

Tahliye kararının ardından, Dündar ve Gül hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 25 Mart’ta görüleceğini hatırlatan Star gazetesi, "Kendisini hem ağır ceza mahkemesi hem de Yargıtay yerine koyan AYM’nin yetki gaspı kararına karşı yerel mahkemenin tavrı da bu duruşmada netleşecek." ifadesini kullandı.


Star'dayer alan haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Ceza mevzuatında yeni delil durumu, suçun vasfı gibi durumları değerlendirip tutuklama kararı verme takdiri ilk derece mahkemesinde bulunuyor. Ancak bireysel başvuru ile konuyu ele alan AYM, görevi olmamasına rağmen dosyanın esasına girmiş, ilk derece mahkemesinin tutuklama kararını yeterince gerekçelendiremediğini belirterek, tutuklama için yeterli delil olmadığını savunmuştu. Bu gelişmelerin ardından İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Mart’taki duruşmada, AYM’nin gerekçelerini dikkate alarak yeni delil ortaya çıkması ya da “tutuklama için yeni gerekçe” oluşması durumunda Dündar ve Gün için yeniden tutuklama kararı verebilecek."

"MADEM İŞİN İÇİNE GİRDİN..."

Haberde "yargı kulisleri"ne dayandırılan ilginç bir senaryoya da yer verildi ve şöyle devam edildi:

"Yargı kulislerinde ilk derece mahkemesinin, dosyayı “görevsizlik kararı” vererek AYM’ye gönderebileceği de konuşuluyor. AYM’nin kendini ilk derece mahkemesine koyarak karar vermesi, suçun “siyasi casusluk” değil, basın suçu olduğuna dair suç tanımı yapması karşısında Ağır Ceza Mahkemesi’nin de “madem bu kadar işin içine girdin, kendini benim yerime koyarak karar verdin, al o zaman yargılamayı da sen yap” diyebileceği konuşuluyor. Bu durumda AYM bir kez daha oluşan krizin tek müsebbibi olacak.(...)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.