Utku Kızıltan

Utku Kızıltan

MİKROPLARIN SAKLANDIĞI 8 YER

MİKROPLARIN SAKLANDIĞI 8 YER

 EVLERDE MİKROPLARIN SAKLANDIĞI 8 YER  VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ ALIRKEN VE KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Evinizde milyonlarca mikrobun barındığını biliyor musunuz? Bu mikroplar özellikle evinizin mutfağında ve banyosunda daha fazla... Mikropların saklandığı 8 yer:
Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre, mutfağınızdaki eşyalar evinizin tuvaletinden daha fazla mikrop barındırıyor. Bu mikropları birkaç basit yöntemle kolayca temizleyebilirsiniz.
Mutfak süngerleri: Süngerlerinizi mikrodalgaya atın. Evinizdeki en mikroplu şey mutfak süngerinizdir. Amerikan Tarım Dairesi’ndeki araştırmacılar, en yaygın dezenfeksiyon yöntemlerini (çamaşır suyu veya limon suyuna bastırma, mikrodalga ve bulaşık makinesinde yıkama) test ettiklerinde bir dakika mikrodalgada tutmanın mikropların çoğunu öldürdüğünü tespit ettiler. Her akşam bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra süngerinizi mikrodalga fırında 1 dakika tutun.
Mutfak eviyesi: Süngerden sonra ikinci mikroplu yer (hatta tuvaletinizden de fazla) mutfağınızdaki eviyedir. Her kullanımdan sonra eviyenizi temizleyici spreyle ovalayın, silip kurutun ve sıcak suyla durulayın.
Kesme tahtası: Arizona Üniversitesi’nde görevli bir mikrobiyolog tarafından yapılan araştırmaya göre, bir evdeki kesme tahtasında klozet oturağından yaklaşık 200 kat daha fazla bakteri bulunuyor. Tahtayı temizlemek için doğruca bulaşık makinesine atın; üzerine sirke püskürtün ve tüm gece öylece bekletin; yaklaşık 30 saniye yüksek ısıda mikrodalga fırında tutun.
Diş fırçası: Fırçanızı tuvaletten uzak bir yere, kapalı bir dolapta dik bir şekilde yerleştirin. Böylece su damlaları fırçadan aşağıya süzülecektir. Asla ıslak diş fırçasını kapalı bir kapta bırakmayın. Ayrıca diş fırçalarının kıllarının diğer diş fırçalarıyla temasını önleyin. Yine de endişe ediyorsanız, diş fırçanızı ağız yıkama suyunda bekletin. Araştırmalar, bu şekilde mikropların yok olduğunu gösteriyor.
Çamaşır makinesi: Çamaşır makinesi sizi hasta edebilir. İç çamaşırlarınızla mendilleri aynı makinede yıkamayın. İç çamaşırlarınızı hep ayrı şekilde yıkayın. Makinenizdeki mikropları öldürmek için en az ayda bir kez çamaşır makinenize sirke koyup sıcak bir ayarda çalıştırın. Yıkanan çamaşırlarınızı ıslak bırakmayın, çünkü yaş çamaşırlarda mikroplar çok hızlı gelişebilir.
Duş perdeleri: Her duştan sonra perdelerinizi silip kurutun. Duş perdeleri her gün ıslanır ve sık sık ıslak kalır, bu nedenle küf için mükemmel bir alan oluşur.
Evinizdeki çöp kutusu: Özellikle mutfakta ve banyoda duran çöp kutunuzda küf vardır. Çöpleri boşaltmak onları temizlemez. İçindeki mikropların yok olduğundan emin olmak için çöp kutularını düzenli olarak fırçalayıp yıkayın.
Bulaşık makinesi: Bulaşık makinenizin kapı kenarlarına yakından dikkatlice bakın. Çünkü bu kenar kısımlarda mikroplar, küfler gelişir.
 PEKİ BİZ TEMİZLİK ÜRÜNLERİ ALIKEN VE TEMİZLİKTE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
• Temizlik ürünü satın alırken, hangi tür temizlikte kullanacağınızı düşünün.
• Yalnızca gerek olan ürünü alın.
• Konsantre olan ürünleri tercih edin. Hem daha az miktarda kullanırsınız, hem de daha az ambalaj kullanmış olursunuz.
• Ambalajının geri dönüşümü olan ürünleri tercih edin.
• Alacağınız ürünlerin kullanım kılavuzlarını okuyun, ondan sonra satın alın.
• Temizlik ürünlerini kesinlikle birbirine karıştırmayın.
•     Kullanma dozunu etiketinde belirtildiği kadar ayarlayın. Fazla kullanmak, daha iyi temizlik sağlamayacağı gibi, hem sağlığınızı tehlikeye atabilir, hem de çevreye zarar vermenize neden olur.
• Temizlik ürünlerini, çocuklarınızın erişemeyeceği yerlerde saklayın.
• Tüm temizlik ürünlerinin kapaklarını sıkıca kapatın. 
• Tüm temizlik ürünlerini sonuna kadar kullanın, Ambalajlarda kalan ürünleri çöpe atmayın.
• Leke çıkarıcı almadan önce etiketlerini okuyun, Leke çıkarıcılar her lekede etkili olmayabilir.
• Bulaşık makinesine koymadan önce, yemek artıklarını iyice temizleyin.
• Bulaşık ve çamaşır makinenizi aşırı doldurmayın, tam dolmadan da çalıştırmayın.
• Bütün temizlik ürünlerini kullanırken, koruyucu eldiven kullanın.
Sevgili okurlar; İş yerinizde, ofisinizde, veya herhangi bir yerde bu köşeyi okumuşsanız, lütfen evinize götürün. Üzücü bir durumun önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamanız dileklerimle. 


Önceki ve Sonraki Yazılar
Utku Kızıltan Arşivi