AK Parti ‘Bay Sızıntı’nın peşinde

AK Parti ‘Bay Sızıntı’nın peşinde
Assenge'in belgelerinden en çok mağdur olan AK Partili isim harekete geçti.
ABD ve İsveç’in hedefindeki WikiLeaks internet sitesinin sahibi Julian Assange’ın peşine AK Parti de düştü.

AK Parti, kendilerini hedef alan kriptoları kaleme alan ABD’li diplomatların yanı sıra, yayımlayan WikiLeaks’e de dava açmaya hazırlanıyor. WikiLeaks belgeleriyle ilgili dava hazırlığının kapsamını genişleten Ak Parti, üzerinde “Lady Gaga” yazılı CD’lere kaydettiği bu belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle tutuklanan Amerikalı asker Bradley Manning’i de gündemine aldı.

WikiLeaks belgelerinin en önemli mağdurları arasında yer alan Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu başkanlığında oluşturulan komisyon, ABD’li diplomatlar ve WikiLeaks’in yanı sıra Manning ile ilgili izlenecek hukuki süreci de incelemeye başladı.

Aksu, şunları söyledi:

“Konuyu bütün yönleriyle araştırıyoruz. Bu konuda hukukçu arkadaşlarımızı görevlendirdik, üzerinde titizlikle çalışılıyor. Diplomatlar ve sızdıran askerle ilgili Amerikan hukukuna göre neler yapılabileceğine ilişkin ABD’deki bazı hukuk bürolarına yazılar yazdık, bilgi bekliyoruz.”

Yalanlama

Milli Savunma Bakanlığı, WikiLeaks’te geçen, 6 Şubat 2010’da, Bakan Vecdi Gönül’ün ABD’li muhatabı Robert Gates ile yaptığı görüşmeye Amerikan Sikorsky firmasından yetkililerin katıldığı, Gönül’ün bu firmadan yana tavır açıkladığı iddiasını yalanladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.