AK Parti'de Genel Başkanlığa 3 Aday

AK Parti'de Genel Başkanlığa 3 Aday
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ardından, AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ ve Berat Albayrak'ın isimleri öne çıkıyor.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan  Ahmet Davutoğlu'nun partiyi olağanüstü kongreye götürme kararı aldığını, kongrenin 22 Mayıs'ta toplanacağını ve kendisinin aday olmayacağını açıklamasının ardından, gözler  AK Parti'nin 3. Genel Başkanı'nın kim olacağına çevrildi. Aday sayısı 3'e düştü.

PARTİ TARİHİNDEKİ 2. OLAĞANÜSTÜ KONGRE

AK Parti'nin 22 Mayıs'taki kongresi, parti tarihindeki 2. Olağanüstü Kongre olacak. Kongrenin bir adaylık yarışına sahne olmamasına,  Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan'ın işaret edeceği bir ismin delegelerin tümünün imzasıyla kongrede tek aday olmasına ve genel başkan seçilmesine, ardından da o ismin hükümeti kurma görevini üstlenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

BİNALİ YILDIRIM ÖNE ÇIKIYOR

AK Parti kulislerinde,  Başbakan Davutoğlu'nun genel başkan seçildiği olağanüstü kongrede de adı gündeme gelen Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım'ın ismi genel başkanlık ve başbakanlık için öne çıkıyor.

Bir diğer önemli aday Adalet Bakanı Bekir Bozdağ. Yeni Anayasa ve başkanlık sistemi hedefi düşünüldüğünde, Bozdağ'ın, başkanlık sistemi öncesindeki son başbakan olacağı konuşuluyor.

Aynı zamanda Erdoğan'ın damadı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak da, genel başkanlık ve başbakanlık için ismi geçen adaylar arasında.

ADAY SAYISI 3'E DÜŞTÜ

Dün kulislere gelen ilk bilgilerde adaylar arasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da adı geçiyordu. Ancak gelen son bilgilere göre bu iki ismin aday olması sözkonusu değil.

GENÇLİK KOLLARINA BOZDAĞ TALİMATI İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın,  Başbakan Davutoğlu ile önceki akşam yaptığı görüşmesinin öncesinde ve sonrasında, genel başkanlık ve başbakanlık için adı geçen  Binali Yıldırım ve  Bekir Bozdağ ile görüştüğü öğrenildi. Kulislerde,  AK Parti gençlik kollarına, "Bekir Bozdağ'a yardımcı olunması" yönünde talimat verildiği de konuşuluyor.

DAVUTOĞLU KARAR ALDI

AK Parti tüzüğüne göre, kongre, Genel Başkanın, MKYK'nın veya büyük kongre delegelerinin en az 5'te 1'nin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağırılabiliyor.  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan  Ahmet Davutoğlu, dün kendisi karar alarak kongre için start vermiş oldu.

DAVUTOĞLU KONGREDEN SONRA GÖREVİ İADE EDECEK

Bundan sonra MKYK, olağanüstü kongre takvimini bir hafta içinde ilan edecek. Olağanüstü kongre gündemini, çağrıyı yapan Davutoğlu belirleyecek. Kongrede tek gündemin genel başkan seçimi olması bekleniyor. Davutoğlu, olağanüstü kongrede aday olmayacağını açıkladı.

Belirsiz bir sürecin ortaya çıkmaması için, 22 Mayıs'taki olağanüstü kongrenin hemen ardından Davutoğlu'nun Başbakanlık görevini  Cumhurbaşkanı'na iade etmesi,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da kongrede seçilen yeni genel başkana aynı gün hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.