“Anket sonuçları asparagas“

“Anket sonuçları asparagas“
AK Parti Silivri İlçe Başkanı Metin Karakaş, Silivri Belediye Başkanını Türkiye'de ki başarılı belediye başkanları sıralamasında 8. sıraya yerleştiren anketin asparagas olduğunu söyledi. Karakaş düzenlediği basın toplantısı ile gündemi de değerlendirdi.

Selis Otel'de düzenlediği basın toplantısı ile yerel ve genel siyaset üzerine değerlendirmelerde bulunan AK Parti Silivri İlçe Başkanı Metin Karakaş, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ı eleştirdi. Silivri Belediyesinin basına ve kamuoyuna açıkladığı anket sonuçlarının gerçekçi olmadığına dikkat çeken Karakaş, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ı 'Asparagasçılıkla' suçladı. Karakaş, "Belediye tarafından anket sonuçlarına ilişkin gönderilen haber asparagastı. Tam metnini okuma ihtiyacı bile duymadım" dedi.

 AK Parti İlçe Başkanı Metin Karakaş'ın düzenlediği basın toplantısına, İl Genel Meclis Üyesi Halit Girgin, Silivri Belediyesi Meclis Üyesi ve İlçe Başkan Yardımcısı Yalçın Yönet, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Naif Yıldızlar, Muhasip Üye Hüsnü Yaşar Yalman ve İlçe Yönetim Kurulu Üyelerinden Ülkenur Büke de katılarak destek verdi.

 Karakaş'tan WikiLeaks değerlendirmesi

Son günlerde ülke gündemini oldukça meşgul eden WikiLeaks belgelerini değerlendiren Karakaş, "İki tane hacker'in bu derece gizli belgeleri çalarak ortaya koymasına imkan yok. Amerika, siber anlamda bu kadar güvenlik zaafiyeti bulunan bir ülke değil. O kadar basit bir pencereden değerlendiremeyiz. Bu işin arkasında başka güçler olduğu çok açık. Bu danışıklı bir dövüştür. Alet olmamak gerekir. Bu Wikileaks denen olayda, devletleri birbirine düşürme noktasında bir dedikodu mekanizmasıdır. Ben böyle düşünüyorum. Ama şunu çok iyi bilmek gerekir ki, aralarında tarihsel, coğrafi, dinsel ve kültürel bağları olan ülkeleri bu şekilde birbirine düşürmek için yapılanları çok ciddiye alınacak bir konu olarak görmemek gerekiyor. Sayın Başbakanımız da “Herkes somut olarak eteğindeki taşları döksün. Sonra değerlendiririz” derken de, magazin siyasetçiliği yapmadığını belirtmek istiyorum." dedi.


AK Parti'yi tek başına iktidar yapan, Muhalefet ve Anamuhalefetin tutarsızlıklarıdır

CHP ve MHP'nin tutarsız politikaları olduğunu söyleyen Karakaş, bu tutarsızlığında demokrasiyi tehdit ettiğini ifade etti. Karakaş, "Türkiye Cumhuriyeti lider olma noktasında hızla ilerlerken, Füze Kalkanı projesiyle NATO tarafından üzerimize yerleştirilen tele kulak ya da jandarma görevi yapmamız noktasındaki imajın, komşularımızla birbirimize düşürülmek istendiğimiz bir hareket olduğunun altını da çizmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız NATO’da etkin bir rol oynayarak, bu konudaki iradenin Türkiye’ye ait olduğu yönünde etkin bir karar çıkartmış, bu konuda da tuzağa düşmemişlerdir. Hem anamuhalefet hem de muhalefet partileri hiç bu konulara girmeyerek, bu konuları değerlendirmeyerek, birisi kendi iç tüzük meselesiyle ilgili mahkeme kararıyla yapmak zorunda kaldıkları, diğerleri de bu işten nasıl nemalanırız mantığı ile Sayın Başbakan ve arkadaşlarını kötüleme politikası güderek siyaset yapmaktadırlar. Siyaset sadece ülke içerisinde olmuyor. Ülke dışında da siyaset yapılıyor. Kim olursa olsun bu gibi konularda topyekun birlik içerisinde hareket edilmesi gereklidir. Anamuhalefet partisinin kendi iç karışıklıklarından dolayı başkaldıramayışı, hala koltuk kavgaları ve bu anlamdaki tüzüklerinin kendi içerisinde doğurduğu sıkıntılardan kaynaklı yönetim biçimini düzeltmeyişi, muhalefet partilerinin istikrarlı bir şekilde siyaset yapmayışı, bizim tek başına iktidar olmamızdaki en büyük etkenlerden birisidir. Bu tutarsız davranışlar bu şekilde devam ederse demokrasimiz çok ciddi şekilde darbe alacaktır. Demokrasinin en güzel yanı, hem anamuhalefet hem de muhalefet partisinin hem gündemlerle ilgili hem de demokrasinin gelişimiyle ilgili daha olumlu, bu anlamda da daha anlamlı çalışmalara imza atmasıdır."

Silivri'nin köylerine hizmet yağmuru yağdı

Silivri'nin köylerine yapılan hizmetleri de değerlendiren AK Parti Silivri İlçe Başkanı Metin Karakaş, “Silivri köyleri birçok belediyenin alamadığı hizmetleri aldı. Bu zaman dilimi içerisinde, sadece AK Parti döneminde 17 okuldan 61 okula rakam çıkartılmıştır Silivri’de. Ve hala yatırımlarımızda okullar vardır. Örneğin geçen Öğretmenler Günü’nde okulları dolaştık. Eskiden birkaç okulla iş biterken, şimdi çok daha kalabalık ekipler halinde çalışmak durumundayız. Bu da okul sayısındaki bizleri mutlu eden artışından kaynaklanıyor.” dedi.

"Başkan duymasın, kiraya verebilir"

Karakaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Çeltik, Beyciler, Çayırdere, Kurfallı ve Fener Köyleri’ne çok amaçlı kullanılabilecek sundurmalı mekanlar yapılacak. Buralar çok amaçlı kullanılabilecek. İnsanlar buralarda ürünlerini satabilecek, asker uğurlama ve nişan gibi programlar içinde kullanılabilecek. Belediye başkanımız duymasın oraları da kiraya verebilir"

Silivri'nin uğratıldığı zaman kaybı üzüntü verici

"Silivri'nin kaybettiği zamana üzülüyorum. Bu kadar vizyonel çalışmalardan sonra, dönüp kendi ilçemize baktığımız zaman, nasıl kısır döngülerle, soyut kavramlarla Silivri’nin  zaman kaybettiğini üzülerek ifade ediyorum. Silivri Belediyesi’nin bütçesi yaklaşık 75-76 milyon lira. Tahmini bir bütçe yapıyorsunuz ve biz 2011 yılında gerçekleşmesi noktasında böyle bir oran koyuyoruz ortaya. Silivri Belediyesi'nin ortaya koymuş olduğu ki bir şeyin altını çizmek istiyorum, tahmini bütçe yaparken yine CHP klasik bir mantıkla ret oyu verdi. Peki dedik alternatif bütçe sunun. O da yok ortada. Ama Silivri Belediyesi’nin 76 milyon liralık tahmini bütçesine biz evet oyu verdik. Ama belediyenin bütün arsalarını satsalar dahi bu bütçeyi gerçekleştirmekte çok zorlanırlar. Çünkü imar harçlarını çok geriye götürdük."  

Başkanın boşluğuna gelmiş olabilir

"Beni üzen bir konu oldu. Bir arkadaşım gece yarısı beni arayarak “Sizin Belediye Başkanınız havaalanının gelmesini istemiyor” dedi. İnanamadım ben. Finans isimli bir dergide bu açıklamayı yaptığını öğrendim. Açıklamasında Silivri’de tarım arazileri olduğu için havaalanının Çatalca’ya kurulmasını istediğini belirtiyor. Boşluğuna mı geldi diye düşündüm. Ardından bir sivil toplum örgütü de aynı şeyleri söyledi. Sayın Başkan, bundan birkaç ay önce mecliste birazda üzüntülü bir ifade ile havaalanının Silivri’ye yapılmayacağını kendisi söyledi. Hatta benim doğruları bildiğimi ve söylememi istediğinde de şaşırmıştım açıkçası. Bu açıklamaların zamanlaması çok ilginçtir. Tam karar aşamasında Belediye Başkanı çıkıyor “Havaalanı Silivri’ye değil Çatalca’ya yapılsın” diyor. Emredersiniz. Niye?  Havaalanı konusunda daha önceki karar vericiler düşünememiş mi? İstanbul’un havaalanı yapılması için hazır olan tek yer Silivri. Bu havaalanını hararetle bekleyen bir de kitle var. İki nesil öncesinden arazisinin bekçiliğini yapmış olanlar var. Biz zaten baştan beri arazilerinizi satmayın dedik. Bir Florya gibi yerler olacak dedik. Silivri’nin cezaeviyle gölgelenen ismini parlatmanın yollarından biri de havaalanıdır. Tam karar aşamasında yetkili bir ağızdan böyle bir açıklama yapılması Silivri adına bir handikaptır, ihanettir. Artı ve eksileri oturulup konuşulabilir ama 2 ay önce mecliste havaalanı Çatalca’ya yapılacak diye üzüldüğü gözlenen ve çözümü noktasında bizden yardım talep edilirken, birden böyle bir açıklama yapmasını anlayabilmiş değilim. Bunun kararını siyasilerin değil, uzmanların yapması gerektiği düşüncesindeyim."

Hizmetlerimiz, körü körüne muhalefet yapmadığımızın göstergesidir

"Silivri’de, İ.B.B olarak belediyenin gücünün yetmediği yerlere müdahalede bulunduk. Asfaltlama çalışmalarıyla ilgili zaman zaman sizlere de bilgilendirme haberlerini attık. Kavaklı’daki çalışmalarının ardından Selimpaşa Fen Lisesi ve etrafındaki alanın asfaltlama çalışmaları yapılacak. Beycilerde bir kısımda daha asfaltlama çalışmaları devam etmekte. Sadece muhalefet yapmadığımızın en önemli göstergelerinden biri de bu çalışmalarımızdır. Belediye yönetimine de bu konularda haber verilmektedir."

Karakaş'tan Kent Konseyine Uyarı

Dere ıslahı eylemi hakkında değerlendirmede bulunan Karakaş, Kent Konseyi Başkanını da göreve davet etti. Olayın siyasallaştırıldığına dikkat çeken Karakaş, "Kent Konseyi olayı çok farklı boyutlara getiriyor. Sayın Kent Konseyi Başkanından da bu olaylara dur demesini istiyorum. Silivri’de sanki dere ıslahı konusunda bir şey yapılmıyor. Haftanın bir gününde de eylem yapıyorlar. Kimi memur kimliğiyle CHP’yi destekleyen bir dünya görüşünü ortaya koyuyor, kimisi gerçekten aktif olarak CHP’de görev yapan insanlar. Dolayısıyla bu işi siyasi platforma çekmenin şık olmadığını düşünüyorum. Ben bu konuda Kent Konseyi başkanını göreve davet ediyorum. Israr edilirse bu konudan zararlı çıkanın Kent Konseyi kimliğinin olacağını belirtmek istiyorum." dedi.

"Somut proje görmek istiyorum"

"Ben şu soruyu bir kez daha sormak istiyorum. 3 yıl içerisinde Silivri Belediyesi’nin yapacağı projeler nelerdir? Bir tane somut proje duymak istiyorum. 3 tane sıradan projeden bahsediyor. Silivri’ye çok vizyon katacak projeler değil. İstihdamı bizde sağlıyoruz. Engelliler için bizim de çalışmalarımız var. İSÖM geldiğinde, bugüne kadar yapılanların ne kadar yetersiz olduğunu göreceksiniz. Gıda Bankacılığını sizin takdirinize bırakıyorum."

Pazar yeri promosyonu yapacağına sorunu çözmeye bakmalı

"Gümüşyaka pazarındaki sıkıntıların hala bitmediğini, pazarcılara baskı yapıldığını ve pazarcıların buna rağmen topyekun bir direniş gösterdiğini, hukuki süreçleri başlattığını biliyoruz. İşin ilginç yanı Belediye Başkanının “Gümüşyakadan Pazar yeri alana Selimpaşadaki, Çantadaki bedava” gibi söylemlerle olayı promosyon boyutuna getirdiğini ifade etmek istiyorum. Halkın sesini dinlemeden, metazori olarak yapılan projenin nasıl çalışmadığını da çok net bir şekilde görmekteyiz. Bu arada pazar mafyasını da Silivri’ye bulaştırmamak gerekiyor.  Bu konudaki söylemler hiç hoşumuza gitmiyor. Kimdir, nedirler, necidirler bilmem ama, bu Silivri’mize zarar verir. Bu konuda da Sayın Belediye Başkanını daha dikkatli davranmaya davet ediyorum."

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Metin Karakaş'ın yanı sıra, AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Halit Girgin ve İBB ve Silivri Belediye Meclis Üyesi Yalçın Yönet'te söz alarak çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Toplantı basın mensuplarının soruları ile son buldu.

Haber: Fatma Sarıbıyık


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.