Başbakan Erdoğan 10 bin kişiye hitap etti

Başbakan Erdoğan 10 bin kişiye hitap etti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı Abide Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da hazır bulunduğu törende Erdoğan'ı yaklaşık 10 bin kişi izledi. Ağrı’nın 12 Eylül’deki referandumda Türkiye rekoru kırdığını anımsatarak teşekkür eden Erdoğan, konuşmasını sürdürürken, sahnenin etrafındaki güvenlik barikatını aşarak Başbakan’a ulaşmak isteyen bir vatandaşı korumalar engelledi. Ağzı kapatılan vatandaş tören alanından uzaklaştırıldı.

İSTANBUL'DA NE VARSA AĞRI'DA DA O OLACAK

Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşların referandumda sandıktan uzak tutulmaya çalışıldığını savunarak, "Ortaya çıkan oy oranları benim vatandaşımın tehdit yoluyla neden sandığa gönderilmediğini açıkça ortaya koyuyor. Bu tehditleri yapanlar sandığa gidenlerin vicdanlarının sesini dinleyip ‘evet’ vereceklerini biliyorlardı. Ama onlar ‘evet’ çıksın istemiyordu. Statüko kazansın, çeteler, mafya, 'karanlık suç örgütleri kazansın' istiyorlardı. Biz bu tehditlere, kirli senaryolara, ittifaklara aldırmıyoruz. Nasıl ki 8 yıl boyunca çetelere, hukuksuzluğa boyun eğmediysek bugün de boyun eğmiyor, göz yummuyor, ‘eyvallah’ demiyoruz. Açık açık söylüyorum; lamı cimi yok. İstanbul’da ne varsa Ağrı’da da o olacak. Ankara’da ne varsa Van’da, Ardahan’da, Iğdır’da o olacak. 81 vilayet eş zamanlı olarak kalkınacak. Emin adımlarla geleceğe koşacak" diye konuştu.

Açılışı yapılacak tesislerin bir kısmının daha önce hizmete girdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Aslında bunların bir kısmı daha önce bitti ama yetiştiremiyoruz. Bütün vilayetleri dolaşıyoruz. Onun için ‘siz açın resmi açılışını daha sonra yaparız’ dedim. Bundan rahatsız olanlara gülüyoruz. Diyorlar ki, ‘Bunlar zaten çalışıyordu’. Tabi çalışacak, bekletecek halimiz yok. Ama resmi açılışı yapmak da bizim hakkımız. 200 trilyonu aşan 41 yatırımı bugün Ağrı’ya kazandırıyoruz. Ağrı 1927’de il yapıldı. Ama üniversiteye tam 80 yıl sonra 2007’de kavuştu. Ağrı kendisine yakışan bir havalimanına 84 yıl sonra kavuştu" dedi.

BİZ 'BİRLİK' DEDİKÇE ONLAR ‘AYRILIK’ DİYOR

Tevrat’ta adı geçen, Nuh’un gemisine sahip olan, yüksekliği ve yüceliğiyle herkesi büyüleyen bir tabiat harikası olan Ağrı Dağı’nın Ağrı'da olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Doğubayazıt'taki İshak Paşa sarayı, meteor çukuru, Kudret Köprüsü gibi eşsiz güzelliklerin varlığından söz etti. Ağrı’ya bugüne kadar turist, yabancı dağcıların niçin gelmediğini sorgulayan Erdoğan, kentin özel sektör yatırımından pay almamasını eleştirdi. Ağrı’nın imajını bozmak, zedelemek için birilerinin var gücüyle çalıştığını ileri süren Erdoğan, Ağrı'nın yıllarca ihmal edildiğini, bir çivi dahi çakılmadığını savundu. Ağrı’nın ellerinden tutarak yeniden ayağa kaldırdıklarını anlatan Erdoğan, turust ve yatırımın gelmesi için yolun yanında o şehirde huzur ve istikrarın olması gerektiğini bildirdi. Erdoğan, "Merhum Ahmed-i Hani’nin o muhteşem eserini Kürtçe ve Türkçe olarak Kültür Bakanlığı eliyle bastığımız için rahatsız oluyorlar. TRT Şeş’ten, üniversitelerdeki enstitülerden, Olağanüstü Hal’in kalkmasından, demokrasinin ileri standartlara ulaşmasından rahatsız oluyorlar. Bunu hazmedemiyorlar. Batman’a 69 farklı eseri açmak için gidiyoruz, vatandaş törene katılmasın diye tehdit ediliyor. Biz ‘birlik’ dedikçe onlar ‘ayrılık’ diyorlar. Biz, ‘kardeşlik, beraberlik, hukuk’ dedikçe onlar nifak tohumu ekme gayretine giriyorlar. Kimse kusura bakmasın. Benim Ağrı’daki vatandaşım tıpkı İstanbul’daki, Ankara’daki, İzmir’deki kardeşim gibi her şeyi görüyor. Her şeyi çok iyi değerlendiriyor. Kimlerin bu ülkede demokrasi, özgürlük, hak, hukuk için çabaladığını, kimlerin çatışmadan, kandan medet umduğunu benim vatandaşım artık çok iyi görüyor" diye konuştu.

TÜRKİYE KARDEŞLİKLE BÜYÜYECEK

Erdoğan, 81 vilayetteki nüfusun 74 milyona doğru yaklaştığını da hatırlatarak, “Halkımız artık kimlerin kimlerle işbirliği yaptığını, ortak iş tuttuğunu, ne tür kirli tezgahların birlikte hazırlandığını biliyor. Biz Ağrı’da farklı Muğla’da farklı konuşanlardan, maskeler ardına gizlenenlerden olmadık. Tahrik ve istismar siyasetiyle rant sağlamaya çalışanlardan olmadık. Bizim Ağrı Dağı kadar büyük hedeflerimiz var. Doğuda konuşup batıda çark edenlerden olmadık. Siz 12 Eylül’deki gibi rekorlar kırdıkça hayır dualarınızla bizi kolladıkça Allah şahidimiz olsun ki bıkmadan usanmadan hizmet etmeye devam edeceğiz. Türkiye kardeşlikle büyüyecek. Ağrı kardeşlikle büyüyecek. Biz buna inanıyor ve bunun gereğini yapıyoruz. Eksikleri de aşacağız. On yılların adeta bir yüzyılın eksiğini gideriyoruz, kolay değil" dedi.

Erdoğan konuşmasının ardından bakanlar, milletvekilleri ve il protokolüyle birlikte toplu açılış kurdelesini kesti. Erdoğan’ın sahneye davet ettiği Ağrı milletvekillerinin töreni izleyen vatandaşlar tarafından 'yuh'lanması dikkat çekti. Daha sonra Başbakanla görüşmek isteyen vatandaşlar, izdihama yol açtı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.