Cemevine 'kültür merkezi' formülü masada

Cemevine 'kültür merkezi' formülü masada
Devlet Bakanı Çelik'in başkanlığında yürütülen 'Alevi Açılımı' çalışmalarında kritik viraj. Yarın Başkent'te toplanacak çalıştayda cemevlerinin 'inanç ve kültür merkezi', Alevi dedelerinin de 'inanç önderi' olarak tanımlanmasını öngören formül değerlendir

Ersin BAL / ANKARA
Devlet Bakanı Faruk Çelik'in başkanlığında yürütülen 'Alevi Açılımı'nda kritik toplantı. Cemevlerinin hukuki statüsünün masaya yatırılacağı çalıştay, Bakan Çelik'in başkanlığında yarın Ankara'da toplanacak.
Alevi hukukçular ve teoloji uzmanlarından oluşan komisyonun gerçekleştireceği çalıştayda, cemevlerinin 'inanç ve kültür merkezi', Alevi dedelerinin de 'inanç önderi' olarak tanımlanmasını öngören formül de değerlendirilecek. Toplantıya bu formülün fikir babaları Prof. Dr. Osman Eğri ile Prof. Dr. Saim Yeprem de katılacaklar. Formül çalıştayda kabul görürse, raporlaştırılarak hükümete sunulacak.
Kritik toplantı öncesi Devlet Bakanı Faruk Çelik, cemevlerinin statü sorununun derinlemesine tartışılacağını söyledi. Çelik, şu noktalara dikkat çekti:

ÖNYARGI KIRILMALI: Alevi Açılımı konusunda iyi niyetli önemli adımlar attık. Yeni din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatı bunun en iyi örneği. Madımak Oteli'ni kamulaştırdık ve tabelalarını indirdik. Cemevlerine yönelik taleplerin karşılanması için de elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki en büyük engeli ise AK Parti hükümetine yönelik haksız ön yargılar oluşturuyor. Önyargılar mutlaka kırılmalı.

ÇÖZÜM ARIYORUZ: Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması için çözüm arıyoruz. İbadethane statüsünün karşısında, İnkılap kanunları ve anayasa var. Pratikte cemevleri özgürce faaliyet gösterebiliyor. Ancak, yasal bir statüye sahip olmadıkları için cemevlerinin giderlerinin karşılanması gibi konularda sıkıntılar yaşanıyor.

HUKUKÇULARLA TOPLANTI: Yarın yapacağımız toplantı son derece önemli. Toplantıda değerlendireceğimiz formüller arasında, cemevlerinin 'inanç ve kültür merkezi' kapsamına alınması önerisi de var. Bu önerinin ikinci ayağını ise Alevi dedeleri oluşturuyor. Alevi dedeleri için 'inanç önderi' tanımını da tartışacağız.

Alevi inancına aykırı bir yönü bulunmuyor
Prof. Dr. Saim Yeprem (Diyanet İlim Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanı):  Cemevleri için en doğru çözüm 'inanç ve kültür merkezi' formülüdür. Bu formül uygulanırsa cemevleri yasal ve hukuki statü kazanmış olur. Lojistik ihtiyaçları kamu kaynaklarıyla karşılanabilir. Alevi dedeleri de 'inanç önderi' adıyla görev yapar ve maaş alabilirler. Alevi inancına aykırı bir yönü de yok.

Alevi dedelerine sertifika programı
Prof. Dr. Osman Eğri (Hitit Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Müdürü):
Cemevlerine 'inanç ve kültür merkezi' statüsü verilmesinde hiçbir sakınca yok. Çünkü Alevilik bir inanç ve kültür birikimidir. Böylece cemevlerinin önündeki statü engeli de aşılmış olur. Bu konuda mutabakat sağlanır ve siyasi iktidar da formüle olumlu bakarsa, anayasa değişikliğine gerek duyulmadan yasal mevzuat oluşturularak formül devreye girebilir. Bu sayede yeni cemevlerinin yapımının yolu açıldığı gibi, elektrik, su, ısınma giderleri de kamu kaynaklarından karşılanabilir. Bu formül sadece cemevlerine değil, Alevi dedelerine de yasal statü kazandıracak. Cemevlerindeki dedeler 'inanç önderi' olarak tanımlanabilir. Alevi dedeleri için müdürlüğünü yaptığım merkezde 6 aylık seminerler düzenleyip sertifika vermeyi planlıyoruz. Seminerlerde 'Pir' noktasına ulaşmış, Alevi önderleri de eğitmen olarak görev yapabilirler.

Gönlümüzde ibadethane statüsü var
Metin Tarhan (Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı):
Gönlümüzde yatan, cemevlerine 'ibadethane' statüsü verilmesi. Biz federasyon olarak bu talebin önünde bir engel görmüyoruz. Ancak, hükümet bu konuda bizden farklı düşünüyor. Ama bu yapılmıyor diye başka seçenekleri düz mantıkla reddetmenin de bir anlamı yok. Cemevlerinin 'inanç ve kültür merkezi' olarak tanımlanması önemli bir adım, destek veririz. Böylece ilk kez yasal statüye kavuşur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum