CHP tüzük kurultayına gidiyor!

CHP tüzük kurultayına gidiyor!
2016 yılının ortasında yapılması düşünülen tüzük kurultayında, partinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak yeni bir örgütlenme modelinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

CHP’nin, 16-17 Ocak’ta Ankara Arena’da ‘Demokrasi, Değişim ve Kardeşlik’ sloganıyla yapacağı 35. olağan kurultayı için geri sayım başladı. Şuana kadar mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Mustafa Balbay dışında adayın görülmediği CHP'de asıl yarış parti meclisi (PM) üyeliği için yaşanacak. Kılıçdaroğlu’na destek verecek olan kurultay delegeleri, vitrinin yenilenmesini istiyor. Kılıçdaroğlu’nun da parti yönetimini genç isimlerle takviye edeceği belirtiliyor. CHP Lideri’nin, PM’deki milletvekili sayısını da azaltmayı planladığı kaydediliyor. PM’nin ardından merkez yürütme kurulunun (MYK) da en az yarısının değişmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İKİNCİ DEĞİŞİKLİK TÜZÜKTE

HaberTürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre; Partide 2016 yılında ikinci ‘değişim’ adımı tüzükte atılacak. 2016 yılının ortasında yapılması düşünülen tüzük kurultayında, partinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak yeni bir örgütlenme modelinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Yeni yapılanma çerçevesinde aktif ve pasif üyelik sistemine geçilmesi, partiye üyeliğin kolaylaştırılması, ‘delege ağalıkları’na son verecek değişikliklerin yapılması, belediyelerin teşkilatlara müdahalesini engelleyecek fren sisteminin kurulması, parti içi eğitim sisteminin daha etkin hale getirilmesi öngörülüyor. Milletvekili kontenjan adaylığının 2 dönemle, milletvekilliğinin de 3 dönemle sınırlandırılması da tartışılıyor. 

ÜÇÜNCÜ DEĞİŞİKLİK PROGRAMDA

Vitrin ve tüzük değişikliğinin ardından, CHP’de yıllardır gündemde olan ancak üst üste gelen seçimler ve parti içi çekişme nedeniyle bir türlü adım atılmayan program değişikliğine sıra gelecek. 2016 yılının son çeyreğinde program kurultayının yapılması planlanıyor. CHP’nin temel değerleriyle sosyal demokrasi arasında sağlam bir köprünün kurulmasını hedefleyen yeni programın yazımında, örgütlerden ve akademik çevrelerden destek alınacak. 350 sayfayı bulan mevcut parti programı, net vurguların yer aldığı bir bakış açısıyla 100 ya da 150 sayfayla sınırlandırılacak. Kılıçdaroğlu döneminde partide başlayan değişim sürecinin yansıtılacağı yeni programda, CHP’nin siyasi yelpazedeki yerine ilişkin tartışmalara da nokta konulacak.

ÇAĞDAŞSES

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.