CHP'de Kurultay hareketliliği!

CHP'de Kurultay hareketliliği!
CHP'de 16-17 Ocak'ta yapılacak olan 35. Olağan Kurultay hazırlıkları devam ediyor. Kurultayda Kılıçdaroğlu'nun sürpriz taleplere geleceği Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı.


Kemal Kılıçdaroğlu'ndan sürpriz adım. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeniden aday olacağını açıkladığı 35. Olağan Kurultay'da ' Önseçim tüzüğe girecek ve bir milletvekili iki kez kontenjana giremeyecek' talebiyle değişiklik teklifinde bulunacağı CHP kulislerinde konuşulmaya başlandı. 

16-17 Ocak’ta yapılacak 35. Olağan Kurultay'a odaklanan CHP’de, iki çarpıcı düzenlemeyle ilgili tüzük değişikliği gündemde. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, olağan kurultayda Tüzük Kurultayı ve Program Kurultayı’nın yapılacağını açıklamıştı. Tüzükle ilgili 2016’da kapsamlı çalışma yapılması planlanıyor. Ancak kurultayda iki maddelik bir revizyonun tüzüğe işlenmesi için çalışma yürütülüyor.

CHP; Ağustos ayında yapılan Parti Meclisi’nde milletvekili adaylarının büyük bir bölümünü ön seçimle belirleme zorunluluğu getiren mevzuatı aşabilmek için yönetmelik değişikliği yapmıştı.

Cumhuriyet'ten Fırat Kozok'un haberine göre, yönetmelik değişikliğiyle aşılan bu zorunluluğun tüzüğe işlenmesi gerektiğinden yola çıkan parti yönetimi, ocak ayındaki kurultayda bu yönde bir değişiklik için çalışma yürütüyor. Diğer kritik değişiklik ise Kılıçdaroğlu’nun “Milletvekili seçimleri için bir kez kontenjan kullanan adaylar, ikinci kez kullanmayacak” sözüne uygun bir tüzük değişikliği.

CHP'De KURULTAY HAZIRLIĞI

CHP kulislerinde bunlar konuşulurken bir yandan da kurultay hazırlıkları devem ediyor.

Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Mehmet Bekaroğlu ve Tekin Bingöl koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında Ankara spor Salonu kiralandı.

 Kurultay tarihini basketbol Ligi'nin devre arasına göre planlayan CHP, iki gün sürecek büyük kurultay için ilk olarak salonun dizaynı, partililere dağıtılacak kumanya, ses ve ışık sistemleri için firmalarla görüşmeler başlattı.

 Koordinasyon birimi tarafından, bin 280 delegenin konaklayacağı otellerle de görüşmeler tamamlanıyor.

 Bu arada kurultay günü delegelere verilmesi planlanan ve içerisinde parti tüzüğü, program, çeşitli yayınların ve broşürlerin yer alacağı çantalar da hazırlanıyor.

  Bine yakın basın mensubu

 Yaklaşık 10 bin kişi kapasiteli salon içinde delegeler ve izleyiciler için oturma düzenine yönelik planlamalarda son aşamaya gelinirken, kurultayı salon dışından takip edecekler için de çeşitli hazırlıklar yapılıyor.

 CHP'de, 16-17 Ocak'ta yapılacak büyük kurultayı bine yakın basın mensubunun izleyeceği tahmin ediliyor. Son yapılan olağanüstü kurultayda 900'ün üzerinde basın mensubunun takip isteğini dikkate alan parti yönetimi, bu sayının artabileceği öngörüsüyle hazırlıklarını sürdürüyor.

 Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden aday olacağı kurultayda, başkanlık yarışına girmek isteyenler 120'den fazla delegenin imzasını divan başkanlığına sunma zorunluluğu taşıyor.

 Son olağanüstü kurultayda Genel Başkan tarafından Divan Başkanı olarak Grup Başkanvekili Engin Altay önerilmişti. Kılıçdaroğlu'nun bu kurultayda hangi ismi önereceğinin ise daha netleşmediği belirtildi.

  "Kurultayın sorunsuz olması için yoğun bir çaba harcıyoruz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, hazırlıklara ilişkin AA muhabirine yapığı açıklamada, kurultayın sorunsuz ve eksiksiz gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürüttüklerini bildirdi.

 Salonun hangi pankartlarla süsleneceği, afişler, kurultay sloganının ne olacağı konusunda bir kaç alternatif üzerinde çalıştıklarını anlatan Bekaroğlu, "Hazırlıklarımız problemsiz ilerliyor. Aralık ayının 20'sine kadar hazırlıklarımızın biteceğini düşünüyorum. Tamamladığımızda Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na bir sunum yapacağız. Demokratik, herkesin düşüncesini açıkladığı bir ortamda, kardeşçe, kurultayımızı en güzel şekilde yapacağız" dedi.

  "Genel Başkanlığa aday olacaklara kolaylık..."

 Demokratik, herkesin düşüncesini ifade edebileceği, şölen havasında bir kurultay istediklerini belirten Bekaroğlu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kurultay öncesinde ve kurultayda, "genel başkan adaylarına kolaylık gösterilmesi" çağrısında bulunduğunu anımsattı.

 1 Kasım seçimlerinden sonra yapılan açıklamalara bakıldığında, kurultayda birden çok genel başkan adayının çıkabileceğini tahmin ettiklerini vurgulayan Mehmet Bekaroğlu, Ankara Spor Salonu'ndaki kurultaya katılımın çok yüksek olacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.