CHP'den Günay'a kendi kitabıyla yanıt

CHP'den Günay'a kendi kitabıyla yanıt
CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, CHP-MHP koalisyonuna ilişkin iddialarla ilgili olarak, “CHP'nin tek hedefi vardır, tek başına iktidar” dedi.


CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.
Tamaylıgil, toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

Toplantıda, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu Sakarya ve İstanbul'a gerçekleştirdiği gezilerin ele alındığını aktaran Tamaylıgil, ayrıca ilgili genel başkan yardımcılarının örgütsel çalışmaları ile kadınların içinde bulunduğu şartlar ve politikalar ile sorunlara ilişkin çözüm önerileri konusunda bilgi verdiklerini de söyledi.Bugün açıklanan ekonomik verilerin de MYK'da gündeme geldiğini bildiren Tamaylıgil, özellikle işsizlik rakamlarının sorunun kalıcı hale geldiğini ortaya koyduğunu savundu. Türkiye'de beş gençten birinin işsiz olduğunu belirten Tamaylıgil, CHP'nin bu soruna ilişkin çözüm önerilerinin toplantı gündemine geldiğini kaydetti.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tamaylıgil, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın “kamera şakası” sözlerinin sorulması üzerine, “Sayın Günay'ın dile getirdiği konuda kendisine ve komplo ile şakayı ayıramayan, o komplonun hesabını soramama yetersizliğine karşı gereken cevabı verdik” diye konuştu.

BAKAN GÜNAY'IN KİTABINDAN ALINTI

Tamaylıgil, Günay'ın, 2007 yılında yayımlanan çeşitli konuşmalarının ve mülakatlarının yer aldığı “Karşı Siyaset” adlı kitabından bir bölüm okudu. Okuduğu bölümün, Günay'ın, Ak Parti'nin iktidarda olduğu 2003 yılında yaptığı bir konuşma olduğunu da belirten Tamaylıgil, “Kendileri diyor ki 'Çocuk yaştaki
aile bireylerini kamu yoluyla zenginleştirerek kayırmacılığın bütün arsızlığıyla yolsuzluk düzenini sürdürenlere karşı sessiz kalmamak gerekir' Söylediği kim? Adalet ve Kalkınma Partisi. Şu anda görev aldığı ve bakanlık yaptığı parti hangisi? Adalet ve Kalkınma Partisi. Ben artık iktidar partisine ve onun üyelerine, bu sözleri söyleyen bir bakanı hangi hazım ölçülerinde değerlendiriyorlar, onu sormak istiyorum” dedi.

Seçim sonrasında CHP ve MHP arasında olası bir koalisyona ilişkin soruyu da yanıtlayan Tamaylıgil, CHP'nin, milletvekili genel seçimlerinin toplumun Ak Parti'den yanlış uygulamalarının hesabını soracağı bir seçim olacağına inandığını söyledi. CHP'nin Türkiye'nin mevcut sorunlarını çözecek bilgi, birikim, deneyim ve kadrolara sahip olduğunu belirten Tamaylıgil, “CHP'nin tek hedefi vardır, tek başına iktidar. Tek başına iktidarın tarihi tam netleşmemiştir, hangi tarihte olur bilinmez. Önümüzdeki 3-5 aylık seçimde CHP'nin hedefidir ve gerçekleştireceği, halkıyla örgütüyle bir birlik içinde ulaşacağı ana noktadır. CHP'nin tek hedefi vardır, tek başına iktidar” dedi.

CHP'nin Türk Telekom Arena'nın açılışında yaşanan olayları nasıl değerlendirdiği sorusuna da Tamaylıgil, şu yanıtı verdi:
“Bir İstanbullu olarak söyleyeyim, İstanbul'da böyle bir stadın yapılması çok güzel. Ancak stadın yapılması ve içindeki gelişen süreçle ilgili 'ben yaptım da oldu' mantığıyla bakılması da son derece yanlış. Hem orada Galatasaray Kulübü'nün tüzel kimliği hem de Galatasaray taraftarının ortaya koydu bunca yıllık bakış açısı değerlendirildiğinde çok doğru kavramları içermiyor. Biz ileri demokrasi söylemleri içerisinde olan bir iktidarın ileri demokrasilerde insanların tepkilerin rahat şekilde dile getireceklerini -ki bu bir hakaret değil- sonunda bir tepkidir, bu tepkinin geliş şeklini değil, tepkiye sebep olan 'ben ne yaptım' sorgulamasının daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Ne yapmıştır Sayın Başbakan veya orada konuşma yapan arkadaşlar ki halk böyle bir tepkiyi ortaya koymuştur... Önemli olan bu tepkilerin ortaya çıkış sebebini iyi okumak, onu okuduktan sonra yapılması gerekenlerin ne olduğunun kararlı bir şekilde ortaya konulmasıdır.”

“ŞİRK GÜTMEK DEĞİL MİDİR?”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkileri değerlendirdiği konuşmasında “Bir Allah kuruşu” ifadesini kullandığını belirten Tamaylıgil, şöyle devam etti:
“Ben bu cümleyi de dikkat çekici buldum. Çünkü Müslümanların inandığı Yüce Allah'ın, bu alemi yoktan var ettiğine ve bizleri yaratan kudret sahibi olduğuna hepimiz inanıyoruz. Peki Allah'ı, parası olan bir varlık olarak görmek, bir şirk gütmek değil midir? Ben bunu hiç duymamıştım. Ama bunu Sayın Başbakan'ın söylemlerinden, ortaya koyuşundan böyle bir değerlendirmenin içerisinde yapılan işleri bu başlık altında bu kelimelerle değerlendirmeyi doğru bulmadığımı dile getirmek isterim.”


Tamaylıgil, “Kültür ve Turizm Bakanı Günay'ın Hazreti Muhammed'le ilgili bir gafı oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da “Yüzünü kapatarak bu gaf örtülmez. Sanırım ne dediğini, nerede, ne söylemesi gerektiğini ve söylenen sözün hangi anlamı içerdiğini bakan koltuğuna oturmuş kişinin çok iyi düşünmesi gerekir. O gafın ayıbını eliyle yüzünü kapatarak affettiremez” yanıtını verdi.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.