“Çift aktörlü bir senaryodur“

“Çift aktörlü bir senaryodur“
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, özerklik tartışmalarını ''Çift aktörlü bir senaryodur'' şeklinde değerlendirdi.
Bahçeli, Siteler Merkez Camisinde Cuma namazı kıldı ve esnafı ziyaret etti. Gazetecilerin özerklik tartışmalarına yönelik sorusu üzerine Bahçeli, Hükümet ile BDP arasında bir rol paylaşımının olduğunu söyledi.

Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Adalet ve Kalkınma Partisi özellikle Sayın Başbakanın Anayasa değişiklikleriyle ilgili açılımın gereklerini seçim sonrasında yerine getireceğini düşünüyorum. Ana konuyu gündemden düşürmemek, toplum hafızasında yer etmek ve toplumun bazı kesimlerine de konuyu hazmettirmek için Barış ve Demokrasi Partisi ile Demokratik Toplum Kongresine sanki özel bir mesaj verirmişcesine bir program Türkiye'de uygulanmaktadır. Çift aktörlü bir senaryodur. MHP olarak bunu yakından takip etmekteyiz. İki dilli bir toplumsal hayatı, ne demokratik özerkliği ne de daha ilerki bir süreç olarak 4 parçalı bir bağımsız Kürdistan Devletinin oluşmasında Türkiye ayağının varlığını kabul etmemiz mümkün değildir.”

'BÖLÜNMENİN ALFABESİ YAZILIYOR'

Burada bir gazetecinin “Özerklik tartışmalarına ilişkin Başbakan'ın bu sessizliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Bahçeli, şu yanıtı verdi:

“Bu, bir rol paylaşımının gereğidir. Konuyu Başbakan yakından takip ediyor ve bu senaryonun sonuca ulaşması için de dikkatli ve sabırlı hareket ettiği kanaatindeyim ama bu oyun bozulacaktır. Millet iradesi Haziran ayında muhtemelen yapılacak milletvekili genel seçimlerinde millet, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni nadasa alacak, bunun yerine istikrar, huzur, barış ve kardeşliği ikame edecek bir siyasi iktidarı ortaya çıkartacaktır.”

İki dil konusunun bazı şehirlerde gündeme gelmeye başladığının hatırlatılarak “Sizce bu iki dil bölünmeye neden olabilir mi?” sorusu üzerine Bahçeli, “Temeli uzayan bir talihsizlik. Sayın Cumhurbaşkanının Bitlis ziyareti sırasında uğradığı Güroymak ilçesindeki kullandığı tabir herkesi cesaretlendirmiştir. Bu çok yanlış olmuştur. Bölünmenin alfabesi yazılmaktadır. Önemli bir ölçüde de mesafe kat ettiklerini zannediyorlar ama söylenenler gerçek hayata dönüşür mü? Bu, Milliyetçi Hareket Partisi var olduğu müddetçe mümkün değildir” diye konuştu.

Başka bir gazetecinin “Yaptığınız yazılı açıklamada CHP'yi sessiz kalmakla eleştirmiştiniz. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?” sorusuna karşılık Bahçeli, “Aynı görüşümü muhafaza ediyorum. CHP, ana muhalefet partisi olarak bu gelişmeyi çok yakından takip edip gerekli direnişi, dik duruşu ortaya koymalıdır” dedi.

Bahçeli'nin namaz kıldığı Merkez Camisinde MHP Keçiören Kadın Kolları aşure dağıttı. Namazdan sonra vatandaşlarla tokalaşarak sohbet eden Bahçeli, Siteler esnafını da ziyaret ederek sorunlarını dinledi, hayırlı işler temennisinde bulundu.

Bu arada Devlet Bahçeli'nin korumaları aracılığıyla bir simitçiye 100 TL verdiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen yıl Bitlis'in Güroymak ilçesine yaptığı ziyarette, ilçe halkına kürtçe adı “Norşin”diyerek hitap etmişti.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.