Cumhurbaşkanı maaşı Avrupa’da birinci dünyada dördüncü

Türkiye, asgari ücrete göre dünyada cumhurbaşkanının en yüksek maaş aldığı 4’üncü ülke konumunda.

Cumhurbaşkanı maaşı Avrupa’da birinci dünyada dördüncü
Cumhurbaşkanı maaşının asgari ücretin 37 katı olduğu Türkiye, bu alanda açık ara farkla Avrupa şampiyonu. DİSK-AR raporuna göre Türkiye, asgari ücrete göre dünyada cumhurbaşkanının en yüksek maaş aldığı 4’üncü ülke konumunda.

 Avrupa’da bu yıl itibariyle toplam 27 ülkede asgari ücret uygulaması bulunuyor. Fakat 27 ülke arasında Türkiye’deki asgari ücret seviyesi avro bazında 23’üncü sırada. Avronun değerli olması bu durumun temel nedeni olarak gösterilebilse de geçmişte durum bu denli vahim değildi.


 
2004 yılında Türkiye’deki asgari ücret, 23 ülkede 12’nci sırada yer alıyordu. Bu gerilemede gerek ülkenin son yıllarda yaşadığı ekonomik durgunluk gerekse de döviz kurlarının yukarı yönlü hareketi etkili oldu.

Özellikle son yıllarda asgari ücret çok daha fazla yurttaşın hayatını etkilemeye başladı. Emek örgütlerinin raporlarına göre ücretli çalışanların yüzde 40’ının asgari ücret civarında gelir elde ettiği düşünülüyor. Asgari ücretli oranındaki bu yüksek seviyeyle Türkiye açık ara farkla Avrupa birincisi durumunda.

Öte yandan asgari ücret döviz bazında gerilerken Türkiye devlet başkanı maaşının asgari ücrete oranında dünya liderliğine oynuyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) her yıl devlet maaşının asgari ücretin kaç katı olduğunu ülkelere göre sıralıyor. OECD’nin 2017 yılı verilerine göre Türkiye, asgari ücrete göre cumhurbaşkanının en yüksek maaş aldığı 4’üncü ülke konumunda.

1. GRUP: Asgari ücretin 7-9 katı maaşı olan liderler;
(Türkiye bu grupta olsaydı cumhurbaşkanı 14 bin ile 18 bin lira arasında maaş alacaktı)

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 08:36

Zeynep Vural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER