Egemen Bağış AB üyeliği için tarih verdi

Egemen Bağış AB üyeliği için tarih verdi
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB üyeliği için tarih verdi.
Danimarka’da temaslarda bulunan Bağış, Danimarka’daki AB temsilciliğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye, 1 2014’te tam üyeliğe hazır olacak” dedi.
Türkiye’nin bugüne üyelik müzakerelerinde 13 başlık açtığını söyleyen Bağış, “33 başlıktan 17’sine Avrupalı bazı ülkeler bloke koydular. Buna rağmen, son ilerleme raporunda 33 başlığın, 33’ünde de Türkiye’nin ilerleme sağladığı not edildi” ifadesini kullandı. Bağış, Türkiye’nin, “aralarında Fransa ile, Akdeniz’deki güzel bir Ada’nın da bulunduğu AB üyesi ülkelerin koyduğu blokeye rağmen”, AB üyeliğine 2014’te hazır olacağını vurguladı.  
Bağış, “Kıbrıs sorunu, Kıbrıs Adası’nın AB’ye üye olarak alınmasını engellemedi. Şimdi neden aynı sorun, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı engel olarak kullanılıyor?” sorusunu yöneltti.
 
“SİZE AKIL VERMİŞ GİBİ OLMAYAYIM AMA…”
 
AB’nin bugünkü en büyük ihtiyacının enerji olduğunu, Türkiye’nin de enerji kaynaklarının yüzde 70’inin bulunduğu bölgenin merkezinde yer aldığını söyleyen Bağış, “Ancak buna rağmen, Akdeniz’deki güzel bir Ada ülkesi, Türkiye ile AB arasındaki enerji başlığının açılmasını engelliyor.  Ben sizin yerinizde olsam, buna itiraz ederdim. Ama yine de siz bilirsiniz. Ben size akıl verecek değilim…” diye konuştu.
 
“AVRUPA’NIN ADI BİLE, BİR ZAMANLAR TÜRKİYE’DE YAŞAMIŞ BİR PRENSDEN”
 
Avrupa’nın adını bile, tarihte Türkeye’nin bugünkü sınırları içinde yaşamış bir prensten aldığını hatırlatan Bağış, “Unutmayın; Osmanlı parçalanırken bile Avrupalılar bizden ‘Avrupa’nın hasta adamı’ diye bahsediyorlardı, ‘asya’nın hasta adamı’ diye değil” ifadesini kullandı.
 
“İRAN’A YAPTIRIM KOYACAĞINIZA MCDONALDS AÇIN..”
 
Bağış’a Türkiye’nin İran’la ilişkileri, özellikle de İran’ın nükleer programına bakışta Türkiye ile görüş ayrılığı olup olmadığı soruldu. Bakan bu soruya karşılık, İran’a karşı yaptırım uygulamanın, bu ülkeyi nükleer programdan vazgeçmeye ikna edemeyeceğini söyledi. Ancak bunu söylerken de ilginç bir tavsiyede bulundu; “İran’a yaptırım koyarak, bir yere varmak mümkün değil. İran’a uluslar arası camiada bir takım oyuncusu yapmak için, orada McDonalds açılmasını sağlamaya çalışın. Oraya müzikle, sinemayla girin, ikna edin. Duvarlar kuracağınıza, duvarları yıkın. İran’ın izole edilmesi çok yanlış” diye konuştu.
 
“ÇOCUKLARIMIZA ERMENİ DADILAR BAKIYOR…”
 
Bağış, Ermenistan’la ilişkiler konusundaki sorulara karşılık ise, Türkiye’nin bu ülke ile ilişkileri normalleştirmek için attığı adımları anlattı. Ermenistan ile imzalanan protokolün, Karabağ sorunu sürerken, TBMM’den geçirilmesinin “mümkün olamayacağını” belirten Bağış, Türk halkının Ermenistan’a bakışını şöyle anlattı;
“Ermenistan’daki ekonomik zorluklar nedeniyle, Ermenistan vatandaşları göç ediyorlar. Nüfus yarı yarıya düştü. Ermenistan vatandaşlarının yaklaşık 70 bini de Türkiye’ye geldi. Bunlar, yasadışı işçi olarak çalışıyorlar, biz onların bu yasadışı çalışmalarını görmezden geliyoruz. Ve bu yasadışı Ermeni işçilerin büyük çoğunluğu Türkiye’de dadı olarak çalışıyor. Yani, en değerli varlığımızı, çocuklarımızı Ermeni dadılara emanet ediyoruz. Yüreğimizde nefret olsa, böyle davranır mıydık?”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.