Enerji Bakanı'ndan en pahalı benzin itirafı

Enerji Bakanı'ndan en pahalı benzin itirafı
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın verdiği yanıt, Avrupa’nın en pahalı benzinini Türkiye'nin kullandığını ortaya koydu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun bilgi notuyla CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesini yanıtladı.

Petrol Piyasası Kanununa göre, petrol fiyatlarının 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak serbest piyasa koşullarına göre oluştuğuna dikkat çeken Bakan Yıldız, “Rafineri fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamuca belirlenmesine ilişkin uygulamalar sona erdirilmiştir” dedi.

Fiyat oluşumuna birçok hususun etki ettiğine işaret eden Bakan Yıldız, şöyle dedi:

“Ham petrol fiyatı ve ürünlerin arz-talep koşullarının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi diğer vergileme unsurları gibi hususlar yanında tarafların özel hukuk çerçevesinde aralarında kararlaştırdıkları unsurlar, belirli bir zamandaki konjonktürel gelişmeler gibi birçok husus da fiyat oluşumuna etki edebilmektedir.”

Bakan Yıldız’ın verdiği yanıtta, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin her birinde benzin fiyatlarının yer aldığı Eurostat'dan alınan bilgiler de yer aldı. Bakanlık tarafından verilen tabloda en yüksek benzin fiyatının 1,90 Avro (vergili fiyat) ile Türkiye’nin olduğu dikkat çekti.

Ülke Vergili Fiyat (Avro) Ülke Vergili Fiyat (Avro)

Avusturya 1,24 Letonya 1,13

Belçika 1,46 Litvanya 1,25

Bulgaristan 1,09 Lüksemburg 1,23

Kıbrıs 1,13 Malta 1,27

Çek Cumhuriyeti 1,31 Hollanda 1,56

Danimarka 1,50 Polonya 1,20

Estonya 1,19 Portekiz 1,44

Finlandiya 1,48 Romanya 1,14

Fransa 1,41 Slovakya 1,31

Almanya 1,47 Slovenya 1,26

Yunanistan 1,58 İspanya 1,24

Macaristan 1,31 İsveç 1,47

İrlanda 1,32 İngiltere 1,45

İtalya 1,42 Türkiye 1,90

Bakan itiraf etti

Bakan Yıldız’ın yanıtını değerlendiren CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, “Dünyada Libya krizi yüzünden petrol fiyatları artarken, biz ülkemizde yıllardır en pahalı benzini kullanıyoruz. Her gün ekonominin iyiye gittiği masalını anlatan Başbakan'a en güzel yanıtı en pahalı benzini kullandığımızı itiraf eden Enerji Bakanı vermiştir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.