HADLERİNİ BİLECEKLER!

HADLERİNİ BİLECEKLER!
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 ilçeden geçecek, 13,4 kilometrelik hat boyunca 12 istasyona uğrayıp, tek yönde 35 bin yolcu taşıyacak Ataköy-İkitelli metro hattını, hizmete açtı.

“Bu hattaki çalışmalar, biz göreve gelmeden önce yüzde 35 seviyesinde kısmen durdurulmuştu” diyen İmamoğlu, “5 yıldır, bu şehirde tıkır tıkır metro yapıyoruz. 8 kilometre yalanını atanlar, hadlerini bilecek, özür dileyecekler. Bu halkı öyle kolay kandıracaklarını zannettikleri için özür dileyecekler” ifadelerini kullandı

“Ataköy İkitelli Metro Hattı Bahariye-Ataköy İstasyonları Arası 2. Etap Açılışı”, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP milletvekilleri Yunus Emre, Zeynel Emre ve Enis Berberoğlu’nun katılımlarıyla hizmete girdi. İmamoğlu, Yenibosna İETT Garajı’nda düzenlenen açılış töreninde konuştu. Konuşmasının başında 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıldönümünü kutlayan İmamoğlu, “18 Mart 1915’te, bu vatan uğruna her şeyi bir yana bırakıp, birlik olduğumuz için kazandık. Birbirimiz için ölmeyi göze aldığımız için kazandık. Bugün de birbirimiz için yaşamalıyız, yaşayacağız” dedi. Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ana hedeflerinden birinin ülkeyi demir ağlarla örmek olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Demir yollarının gelişimi, Cumhuriyetimizin kuruluş döneminde bize büyük güç katmıştır. Bugün de yer altını demir ağlarla örmek hedefiyle çalışıyoruz. Bu hedef doğrultusunda, İstanbul'da önemli bir sınavı çok başarıyla tamamladık. Bugün itibariyle, 5 yılda 65 kilometre metroyu, 62 istasyonu İstanbul'a sizlerin gücüyle birlikte, bütün çalışma arkadaşlarımla birlikte kazandırdık. Bu tarihi rekoru, Cumhuriyetimize ve Atatürk’ümüze minnet borcunu ödemenin yollarından biri olarak görüyorum” diye konuştu.

Tıkır tıkır yapıyoruz

Açılışını yaptıkları hattın yapımında, geçmişten bugüne emeği geçen her kişi, kurum ve kuruluşa teşekkür eden İmamoğlu, “2015 yılında, bu hattın ihalesini yapan bizden önceki Büyükşehir Belediyesi yönetimine de teşekkür ediyorum. Ataköy-İkitelli metro hattının yapım sürecini bizden önce başlatan insanların yaptığını da önemsiyorum. Ancak, süreci doğru yönetemediler. Ve bu hattaki çalışmalar, biz göreve gelmeden önce yüzde 35 seviyesinde kısmen durduruldu. 2019’da göreve geldiğimizde, tam 10 metro hattında çalışmalar durdurulmuştu. Çünkü bunlar, finansman ve özellikle mühendislik ve tasarım sorunları çözülmeden, alelacele başlanmış projeler olduğu için yürütülemedi. 10 metro hattının birden kimilerinin aylarca, kimilerinin yıllarca durdurulmuş olması, dünya tarihine geçecek bir skandaldır. Onun altını çizeyim. Bu büyük bir yönetim zafiyetidir. Biz 5 yıldır, bu şehirde tıkır tıkır metro yapıyoruz. Metro inşaatlarını bir tek gün bile durdurmadık. En zor koşullarda bile durdurmadık. Pandemide durdurmadık, ekonomik krizin şehri ve ülkeyi perişan ettiği zaman diliminde de durdurmadık. Doğru finansman modeliyle, doğru mühendislik çözümleriyle hareket ederseniz, liyakatli isimlerle çalışırsanız, metro yapımını durdurmak gibi bir skandalı bir şehre yaşatmazsınız. Biz yaşatmadık” şeklinde konuştu.

Gerçekten çok komik

“Biz, bizden önceki tam 25 yılda yaptıkları 122 kilometre metronun yarısından fazlasını, 5 yılda yaptık” didyen İmamoğlu, “Bakın ne yapıyor birileri? Bizden önce 10 metro hattını birden durduranlar, bu beceriksizliklerinden dolayı milletten özür dileyeceklerine, bizim 5 yılda sadece 8 kilometre metro yaptığımızı iddia edecek kadar küçük düşüyorlar. Bu gerçekten çok komik, çok zavallı bir durum. Yani birisi çıkar, bunu nasıl söyler? Diyelim bana 1000 kişi, yahut 100 bin kişi, milyon kişi gelse, ‘Ya bunu diyeceksin, bu da senin işine yarayacak’ dese, bana bunu kimse dedirtemez. İşin açığı var ortada, rakamı var, açılışları var, sayısı var, kilometresi var. Bu nasıl bir akıldır, çözemiyorum. Biz bu şehre, 65 kilometre yeni metro ağı, 62 yeni istasyon kazandırmakla kalmadık; bu dönem içerisinde hem de bu zor ekonomik koşulların olduğu ortamda, Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı 2 metronun da parasını biz ödedik. Birisi karşıda Sabiha Gökçen kolu, öbürü de Kayaşehir-Başakşehir metrosunun parasını da bizden aldılar. 6 milyara yakın bu parayı, bizden 10 ayda aldılar biliyor musunuz?” diye sordu.

Özür dileyecekler

“Onun için 8 kilometre yalanını atanlar, hadlerini bilecek, özür dileyecekler” diyen İmamoğlu, “65 kilometre metroyu inşa etmek için yer altında ter döken binlerce emekçiden, mühendislerden, yöneticilerden, yüklenicilerinden, onlardan özür dileyecekler. Bırakın Ekrem İmamoğlu'nu, yerin altında on binlerce insan ter akıtıyor. Yeni açtığımız 62 istasyonu kullanan bu şehrin insanlarından, İstanbullulardan özür dileyecekler. Bu halkı öyle kolay kandıracaklarını zannettikleri için özür dileyecekler. Ama bakın söyleyeyim; bunlar özür dilemezler. Öyle bir yüzleri yok. Yalanları, iftiraları açığa çıkınca, sonradan sadece şöyle söylüyorlar. ‘Siyaseten söylenmiş sözlerdi’ der geçerler. Hatırlıyorsunuz değil mi? İstanbul seçimini iptal ettiler. Herkese demedikleri lafı bırakmadılar. ‘Yalancı’ dediler, ‘hırsız’ dediler, ‘terörist’ dediler. Ondan sonra bu soru sorulunca da ‘Siyaseten söyledik’ dediler. Allah aşkına, birisine siyaseten yalancı, hırsız, terörist denir mi? İstanbul, bu siyaset anlayışını ne yapacak biliyor musunuz? 31 Mart'ta tarihe gömecek, tarihe. İstanbul, bu siyaset anlayışına asla bırakılamaz. Sizler bu siyaset anlayışına İstanbul'u emanet eder misiniz” ifadelerini kullandı.

5 YILDA 25 YILA BEDEL İŞ YAPTIK

Kendi siyaset anlayışlarını, “Tamamen icraat, hizmet, yatırım odaklı” sözleriyle tanımlayan Ekrem İmamoğlu, “Hiç kimseyi ayırmadan, herkese eşit hizmet sunmaya dayalı bir anlayış. Birilerini zengin etmeye değil, milletin parasını millete vermeye dayalı bir anlayış. Milletin parasını ahlaklı, insanların lehine, bu toplumun çıkarına kullanma anlayışı. Bu anlayış sayesinde, İstanbul'a bereket geldi. Bunları uzak tuttukça, İstanbul'a bereketi varın siz hesap edin. 5 yılda 25 yıla bedel iş yaptık. Onun için çıldırıyorlar” dedi. Açılışını yaptıkları metro hattının 15 Temmuz durağına Yuvamız İstanbul Kreşi, Doğu Sanayi Sitesi durağına da Kent Lokantası açacaklarının müjdesini veren İmamoğlu, “Onların hayal bile edemeyeceği işler yapıyoruz. Hepsi milletin lehine. Bu neyin işareti biliyor musunuz? Bu şunun işareti: Biz, önümüzdeki 5 yılla beraber, 10 yılda İstanbul'a 50 yıla bedel iş yapacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.