'Her iki oydan biri ve sahiller'

'Her iki oydan biri ve sahiller'
Her iki oydan birine talip olan AKP oy alamadığı sahil kentlerine ağarlık verecek. Seçimde, 50 milyon kişiden, 43 milyonunun oy kullanması bekleniyor.

İktidar partisi, 12 Haziran seçimine yönelik çalışmalara başladı.

Her iki oydan birine talip olan AKP oy alamadığı sahil kentlerine ağarlık verecek. Seçimde, 50 milyon kişiden, 43 milyonunun oy kullanması bekleniyor.

Ak Parti , genel seçimlerin 12 Haziran’da yapılmasına yönelik önergeyi TBMM’ye vermesinin ardından seçim çalışmalarına da başladı. İktidar partisi bu seçimlerde her iki oydan birine talip oldu. İktidar partisi propoganda sırasında, yeterli oy alamadığı sahil kentlerine önem verecek. 50 milyon seçmenin bulunduğu seçimlere, 43 milyon civarında katılım olması ve 42 milyon geçerli oy kullanılması bekleniyor.

Genel seçimlerin 12 Haziran Pazar günü yapılmasına ilişkin teklifin, Mart ayı başında TBMM Genel kurulunda kabul edilmesi bekleniyor. Daha sonra da TBMM tatile girecek ve siyasi partiler seçim propogandalarına başlayacak.

Seçim kararının alınmasına az bir zaman kala partilerde saha çalışmasına ağırlık vermeye başladı. MHP geçen hafta Meclis'te son grup toplantısını yaptı. AK Parti , CHP ve BDP de seçim kararının ardından seçim propagandasına başlayacak.

HEDEF YÜZDE 50

2002 ve 2007 genel seçimlerinde tek başına iktidara gelen AKP’de bu kez hedef yüzde 50 ve ‘’Her iki oydan biri’’ olarak ortaya konuldu. İktidar seçim propogandası döneminde yeterli oy alamadığı sahil kentleri ile Trakya illerine ve milletvekili sayısı Anayasa Mahkemesi kararı ile bire düşen illere yönelecek.

İzmir Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ gibi illerde yoğun çalışmalar yapılacak. Bayburt, Kilis, Ardahan, Tunceli ve Gümüşhane’ nin tek milletvekilliğini de kazanmaya çalışacak. Seçim döneminde, 81 ilin tamamına gitmeyi planlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak seçimlere son kez girdiğini de vurgulayacak . İktidar partisi son seçimlerde sadece Tunceli’den vekil çıkaramamıştı.

50 MİLYON OY

Bu seçimlerde 50 milyon seçmen bulunuyor. Böylelikle, bir siyasi partinin TBMM’ye girebilmesi için yüzde 10 barajı dolayısıyla en az 5 milyon oy alması gerekecek. Ancak istatistikler her seçimde yüzde 15 civarında seçmenin oy kullanmadığını gösteriyor. Böylelikle geçersiz oylarla birlikte toplam 8 milyon kişinin oyu sonuçlara yansımayacak. Baraj da yaklaşık 4 milyon oya inecek.

2009 yerel seçimlerinde 48 milyon seçmenden 40 milyonu belediye başkanlarını belirledi. 2007 genel seçimlerinde ise, 42 milyon 700 bin seçmenden 36 milyonu sandığa gitti ve 35 milyon geçerli oy çıktı. Referandumda ise katılım daha düşük oldu. 49,5 milyon seçmenden 38,5 milyonu oy kullandı. AKP 2007 genel seçimlerinde yüzde 47 ve 16 milyon 318 bin, 2009 yerel seçimlerinde ise yüzde 38 ile, 15 milyon 450 bin oy almıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.