HER İLÇEYE UYGUN ADAY!

HER İLÇEYE UYGUN ADAY!
Küçükçekmece’de konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, ilçelerde belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceğinin sorulması üzerine, “Takdir edersiniz ki ben yetkili değilim.

Ama tabii ki ilçe ilçe analiz yapılmalı. Bu ilçe analizlerinde oraya uygun karakter, oraya uygun kişilik, bunun prensipleri, detayları ele alınmalı. Parti Meclisi’mizin en doğru kararları almasını diliyorum ve bu konuda da biz destekleyeceğiz” dedi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü, yükseköğrenim yurtlarının sayısını 14’e çıkardı. 560’ı kız olmak üzere, toplam 1042 öğrenciyi barındıracak İBB’nin en yüksek kapasiteli kız-erkek öğrenci yurdu, Küçükçekmece Atakent Mahallesi’nde açıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, CHP Parti Meclisi üyesi Turgay Özcan ve yurtta kalacak öğrencilerin katılımlarıyla açılan iki yurda, Türkiye’nin gururu “Filenin Sultanları”nın adı verildi. 

Kılıçdaroğlu'nu andı

Açılışta yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışan işler yapma hedefimizde adım adım ilerliyoruz” diyen İmamoğlu, “Atatürk'ün bence önemli vasıflarından birisi de hangi işi kime emanet edeceğini bilmesi. Atatürk, kime emanet edeceğini bilerek, Cumhuriyeti gençlere emanet etti” ifadelerini kullandı. 3 farklı konuda “hayırlı olsun” dileğinde bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Birincisi; bu güzel açılış hayırlı olsun. İkincisi; mensubu bulunduğum partinin yeni dönemde Genel Başkanı olan Sayın Özgür Özel'e başarılar diliyorum ve görevi hayırlı uğurlu olsun. 13 yılı aşkın süredir partimize hizmet eden ve çok değerli işlere imza atan, saygıdeğer önceki dönem genel başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na da buradan minnet duygularımı iletiyorum” dedi. 

Enerjimiz çok yüksek

Konuşmaların ardından 2 yurt; İmamoğlu, beraberindeki heyet ve öğrencilerin kestiği kurdele ile resmen hizmete girmiş oldu. İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yurt çıkışında yanıtladı. “Kurultay süreci geride kaldı. Şimdi bu değişim rüzgarı, yerel seçim rüzgarına dönüyor mu? Artık sizi bundan sonra sahada görecek miyiz? Nasıl bir süreç var önünüzde?” sorucunu cevaplayan İmamoğlu, “Tabii ki topyekun bütün yol arkadaşlarımızla beraber odağımız, artık yerel seçim. Bu konuda zaten çok yoğun çalışma var. İstanbul'un kabiliyetleri üzerinden, başta İstanbul ve 39 ilçesi olmak üzere, Türkiye'nin her noktasına dair fikrimiz, analizlerimiz, etütlerimiz var. Şimdi tümden bunları, elbette ki siyasi olarak Genel Başkanımızın liderliğinde, orada kurulacak sistem ve düzene de entegre ederek paylaşacağız. Realist, akılcı, mantıklı tabii ki kazanacak ama aynı zamanda iyi yönetecek, içerikli sosyal demokrat belediyeciliğin tüm unsurlarını taşıyan, insanları kapsayan, hiç kimseyi dışarıda bırakmayan, dolayısıyla taban ittifakı odaklı, ama İstanbul'da ‘İstanbul İttifakı’ ama başka bir şehirde o şehrin ittifakını oluşturacak kabiliyete ve karaktere sahip, ama adaylaşmalardan ama söylemlere varıncaya kadar, iddiayla söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en iddialı yerel seçim hazırlığını ortaya koyacak olan ekip olacağız. Ben, halkımızın da bunun karşılığını bize vereceğini düşünüyorum. Çok kararlıyız, çok heyecanlıyız, enerjimiz çok yüksek. İnsanlarımızın da beklentilerini görüyoruz, bizden olan beklentilerini. Açıkçası bir o kadar da desteğini hissediyorum. Yani hızlı hızlı hissetmeye başladım; sokakta, maratonda koşarken, işte burada öğrencilerle, sabah sanayicilerle hızlı hızlı hissetmeye başladım. Yolumuz açık olsun” diye konuştu. 

Yeni müzakere olabilir

CHP yönetiminin değişmesiyle yeni ittifaklar da sorulan İmamoğlu, “Yani ‘değişim olunca’ diye bir eşleştirme yapmadım, ama ben her zaman ittifakın olabileceği ihtimalimi savundum. Toplumsal ittifakı savunurken, bunun içerisindeki siyasi görüşleri ya da siyasi paydaşları asla yok saymayarak bunu söyledim. Bunun mümkün olacağını, müzakerenin, istişarenin toplumsal bir edebi olduğunu biliyorum ve inanıyorum. Toplumsal bütünlük, kabiliyetli bir yönetim anlayışı ve kazanan bir muhalefet olma adına buna her muhalif görüşün ve partinin ilgi duyacağını düşünüyorum. Bu kapsamda Genel Başkanımızın da aynı düşüncede olduğunu biliyorum. Çünkü kendisi de irtibata, diyaloğa açık birisi başından beri. Ben, bu yönüyle de yeni müzakerelerin, yeni buluşmaların söz konusu olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin muhalefetin liderliğini yapmak zorunluluğu vardır. Bu illa siyasi partiler üzerinden olmayabilir, toplumsal bir muhalefetin liderliğinden de bahsediyor olabiliriz. İş birliği içerisinde, anlamlı, akılcı bir siyasi ittifakın da olabileceği ihtimalinin altına dipnot olarak düşüyoruz” dedi. 

Adaylar nasıl belirlenecek?

İmamoğlu, “Değişimde hedef, CHP’nin kazandığı ilçe belediye sayısını da arttırmaktı. Şimdi bu değişim rüzgarı ilçelere de yansıyacak mı? Bazı isimlerin yeniden adaylığı çünkü tartışılıyor değişim rüzgarının kurultaydan çıkmasıyla. Böyle bir durum var mı? İlçede adaylar nasıl belirlenecek?” sorularına da “Yani adaylaşmalarla ilgili, takdir edersiniz ki, ben yetkili bir insan değilim. Bizim kurullarımız var. Parti Meclisi. Ki Parti Meclis üyelerinden bir de burada. Turgay Bey'e de başarılar dilerim. Dolayısıyla o kurulların işine karışmak, haddimize değil. Ama tabii ki İstanbul'un özellikle analizi ilçe ilçe yapılmalı. Bu ilçe analizlerinde oraya uygun karakter, oraya uygun kişilik, bunun prensipleri, detayları ele alınmalı. Daha önce bunun kısmen yapıldığı yerler oldu ve başarıya erişti. Daha başarılı olabileceği analizlerin, teknik olarak da bize ışık tutacağını görüyorum. Tabii ki partimiz bünyesinde de bunun demokratik metotlarını da bunu destekleyici hale getirmek lazım çift yönlü bakarak. Tabii bir handikapımız, kısa bir zaman kaldı. Bugün bu ayı böyle bir hazırlık ayı gibi düşünürsek, 4 ayımız kaldı. Aslında doğallığı ve doğrusu, 4 ay kala adaylıkların belli olmuş olmasıydı. Bu bakımdan hızlı hareket, analiz, birçok şeyi bir araya getirerek, sürecin bağlanması ve Parti Meclisi’mizin en doğru kararları almasını diliyorum ve bu konuda da biz destekleyeceğiz. Önerilerimiz de olacak. İstanbul İl Başkanlığı olsun. Muhtemelen onların da çalışmaları olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin teknik saha analizleri var. Onlarla destekleyici unsurlar olacağını görüyorum” cevabını verdi. 

BENİM RAKİBİMİN KİM OLDUĞUNU BİLİYORUM

Bir gazetecinin, “AK Parti’nin eski belediyeciliği devam ediyor olsaydı, bu yurt hangi vakfa verilmiş olurdu? Önümüzdeki süreçle ilgili olarak, AK Parti'nin yaklaşık 10’a yakın büyükşehir belediye başkan adayı var. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı’nı da İstanbul'a talip oldu. Siz karşınızda kimi görmek istiyorsunuz?” sorsuna cevap veren İmamoğlu, “Zaten bu yurdun da temeli atılmıştı aldığımızda. Hesapları, kitapları da yapılmıştı. Açıkçası kime adres dendiğini de biliyorduk. Yani İBB'nin iç yapısında, buranın hangi vakfa adreslendiğini de biliyorduk. Seçimi kazanmamızla, şu anda 1100 yataklı bir yurdu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, herhangi bir yakının vakfına değil de İstanbullulara ve Türkiye'nin güzel insanlarının, bu pırıl pırıl evlatlarına hediye etmiş olduk. Vallahi kaç adayın ismi geçerse geçsin, benim İstanbul'daki rakibimin kim olduğunu biliyorum” dedi. Konuşmasının sonunda seçmene mesaj veren İmamoğlu, “Tüm heyecanlarıyla seçime, sandığa hazır olsunlar. Ülkede demokrasinin, barışın, huzurun teminatı olacak olan bir yerel seçime gidiyoruz. Büyük bir sorumluluğumuz var. En büyük sorumluluk da şu anda neredeyse 360 derece etrafımızı sarmış olan pırlanta gibi gençlerimize karşı. Onlara olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için, hiç görmedikleri kadar çok çalışacak neferler olarak biz yola çıktık. Onlar da aramıza katılacaklar ve başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'de yerel seçimi demokrasi, birlik, beraberlik, huzur, barış kazanacak. Onun da adı biz olacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olacak” ifadelerini kullandı. 

MAHKEME İBB'Yİ HAKLI BULDU

İstanbul 8. İdare Mahkemesi; Esenler Belediyesi'nin Birlik Mahallesi’ndeki İBB'ye ait sosyal tesis ve rekreasyon alanını plan değişikliğiyle ‘açık otopark alanına dönüştürmesi kararını ‘hukuka aykırı’ buldu. İBB bölgede projelerini geçen yıl yarışma ile elde ettiği, içerisinde kreş, mahalle evi, kütüphane, etkinlik alanları ve otopark gibi Esenler halkına hizmet edecek ‘Sosyal Merkez’ projesinin temellerini atmış, tesisin yapımına başlamıştı. İBB’yi haklı bulan ve plan değişikliğine ilişkin kararı oy birliği ile iptal eden mahkeme gerekçesinde; “Söz konusu plan değişikliği süreci ile ilgili olarak değişiklik yapılmasının zorunlu kılan nedenlerin somut ve objektif bir şekilde ortaya konulamaması, plan açıklama raporunda, plan kararına dayanak olan araştırma ve analizlerin açıklanmaması, ölçeğinin gerektirdiği detayda planlama alanına ilişkin inceleme, araştırma, etütlerden elde edilen senteze dayalı olarak hazırlanmaması, ilgili kurumların görüşlerine uygun olmaması, plan değişikliğinde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile ilgili mevzuat doğrultusunda hukuka uyarlılığı bulunmadığı sonucuna varılmaktadır” ifadeleri kullanıldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.