İYİ PARTİ'YE ÇAĞRI YAPTI

İYİ PARTİ'YE ÇAĞRI YAPTI
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Grup Toplantısı'nda konuştu.

Özel; AK Parti-MHP ile Meclis'teki ortak bildiriye imza atacağını açıklayan İYİ Parti'ye çağrı yaptı. Özel, “AKP’nin MHP’nin yanlış politikalarına onurla itiraz eden İYİ Parti’nin de AKP’den ayrışarak kendi bildirgesini imzalamasını ümit ediyoruz, aksi durum hepimizi çok üzüyor” dedi

 

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısı'nda partililere hitap etti. Gündemdeki başlıkları değerlendiren Özel maaşlarına iyileştirme yapılması beklenen emeklilerin durumu ile Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı'nda 9 askerin şehit olmasının ardından yaşananlara değindi. Özel ayrıca CHP'nin, Meclis'teki ortak bildiri adımına yönelik tutumunu da açıkladı, İYİ Parti'ye AK Parti ve MHP'den ayrı bildiri yayımlaya çağrısında bulundu.

 

Bu kararları kim aldı?

 

“Üç hafta önce 12 vatan evladının acısı yüreğimizi yakarken bu sefer yine aynı üs bölgesinden 9 vatan evladımızın şehitlik haberini aldık” diyen Özel, “Şehitlerimize allah'tan rahmet diliyoruz. Ailelerine, TSK'ya başsağlığı dileğimizi iletiyorum. Son üç ayda aynı üs bölgemizde 19 Mehmetçiğimizi kaybettik. Aynı ezberi tekrar edenler bizi de susmaya, onlardan hesap sormamaya davet ettiler. Ülkede kötü giden şey varsa eleştirirsiniz. Ama birileri bir kararı verir ve tartışmayın der, şehit haberleri gelir tartışmayın. Evlatlarımızın kanı üzerine başka evlatlarımızın kanı akar. Evlatlarımızın kanı akmayacak biz bunun için konuşuyoruz, buna itiraz ediyoruz. Beylerin ezberini bozduk” ifadelerini kullandı. Geçici üs bölgelerine değinen Özel, “Bu kararları kim aldı? Niye inat ediliyor? Sorularımıza yanıt vereceksiniz, eksik varsa gidereceksiniz dedik. Dediler ki 'Biz bilgi vermeye gelmeyiz.' Sorumluluğunuzu sizinle paylaşmayız, sorumlularla aynı A-4'te buluşmayız dedik. Onlar için terörü kınamanın bir kıymeti yok, yanlarında durmanızın bir kıymeti var” dedi.

 

Aynı zafiyet, aynı üs

 

İktidara eleştirilerini sürdüren Özel, “Onlar için doğruları savunan yok, onların iktidarını sarsmamanın kıymeti var. Provokasyon yapıp cenazelere militanlarını götürmeye kalktılar. Maalesef 9 eve daha ateş düştü. Aynı zafiyet, aynı üs... Yine kınama yayımlayalım dediler. Bugün iki bakan gelmedikler Meclis'e bugün geliyorlar. Bekliyoruz ki sorularımızı yanıtlayacaklar. CHP'ye imza atmadı diye vatan haini diyenler uzaklardan iyi dinlesin. O gün biz imza atmadık, bugün Meclis Başkanı bildirge kaleme almış. Partilere yollamış. Bu kez Saadet- Gelecek-DEVA ve DP imzalamadı. CHP kendi bildirgesini imzaladı, bugün CHP'nin bildirgesini sunuyoruz. AKP-MHP- İYİ Parti de kendi bildirgesini sunuyor. Hepsi okunsun, hepsi oylansın. Kim kimin yanında duruyor hepsi belli olsun” açıklamasında bulundu.

 

Hepimizi çok üzüyor

 

Konuşmasında İYİ Parti'ye çağrı yapan Özel, “Bir tek şey söylerim, üyelerinin iyi niyetine, vatanseverliğine, cumhuriyetçiliğine sahada hepimizin şahit olduğu, geçmişte birlikte ittifak içinde olduğumuz, AKP’nin MHP’nin yanlış politikalarına onurla itiraz eden İYİ Parti’nin de AKP’den ayrışarak kendi bildirgesini imzalamasını ümit ediyoruz, aksi durum hepimizi çok üzüyor. Eleştiri olacak, birilerinin rahatı bozuluyor. Sen babaevinde, CHP'de dur gör bak zaman seni nasıl haklı çıkılacak. Tayyip Bey'in peşine takılmayacağız, sonunda haklı çıkıp biz başaracağız. Anaların göz yaşının, alın terinin rengi olmaz. Sizin için başaracağız. AKP sadece hayat pahalılığı yaratmadı, sadece toplumsal barışı zafiyete uğratmadı. Sadece Türkiye'yi yalnızlaştırıp kötülük yapmadı, onlar devletin genleriyle oynadılar. Hassas gelişmeler olduğunda yürütmenin başı, bakanları, üst düzey görevliler gider başta ana muhelefeti bilgilendirirler, ayrıca Genel Kurul'a bilgi verirlerdi.  Siz gelenekleri terk ederseniz, CHP'nin taleplerini ötekileştirirseniz, siz eğer yeniden şehitlerimizin geldiği gecede bazı liderleri arayıp bazı liderleri aramazsanız siz her şey olabilirsiniz ama devlet insanı olamamışsınız demektir. Bazı telefonların gelmesi gelmemesinden daha kötüdür. Gelmeyen telefonla gurur duyuyorum. Erdoğan'ın gelecek tahayyülünde yer almamak CHP için onurdur” diye konuştu.

 

 

 

SAHTE VİDEOLAR YAPTILAR

 

Türkiye çok kötü yönetildiğini savunan Özgür Özel, “TÜİK yüzde 72 gıda enflasyonunun arttığını söylüyor. Ama dünya gıda örgütü 2023'te gıda fiyatlarının yüzde 10 düştüğünü açıkladı. Sahte videolar yaptılar, oyu bize vermezsen vatanı böldürecekler deyip, bir kere daha oy alıp iktidarlarını sürdürdüler. 5 vakit ezan okuyan imam ve müezzinlerin özlük haklarını yine CHP savunuyor. Onlar ezan, bayrak, vatan deyip sizden oy alıp, iktidara geldikleri günden bu yana benzin yüzde 80 artmış, 28 Mayıs'tan bugüne, 14 Mayıs'ta mazot 18.50 idi, şimdi mazot 40 lira. Bu iktidar seçimi geçirene kadar yalanla oyları toplayıp sonra size sırtını dönen iktidardır. Memura yüzde 49.25 zam verdiler. ENAG'a göre ise zamlar en az yüzde 80 olmalıydı” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.