Kılıçdaroğlu elindeki anketi açıkladı

Kılıçdaroğlu elindeki anketi açıkladı
Başbakan Erdoğan'ın 'Başkanlık sistemi tartışılsın' demesine tepki gösteren CHP lideri, kendi anket sonuçlarını da açıkladı. CHP'nin anketlerine göre AKP'yle aradaki fark 7 ila 10 puan. MHP ise barajın 3-4 puan üzerinde.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kendi anket sonuçlarını da açıkladı.

Başbakan Erdoğan'ın 'Başkanlık sistemi tartışılsın' demesine tepki gösteren CHP lideri, kendi anket sonuçlarını da açıkladı. CHP'nin anketlerine göre AKP'yle aradaki fark 7 ila 10 puan. MHP ise barajın 3-4 puan üzerinde.

Son günlerde CHP yönetiminden gelen çelişkili açıklamaların CHP’de herkesin özgürce kişisel görüşünü dile getirebildiğinin göstergesi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, buna karşın “AKP medyasına koz vermemenin de her CHP’linin görevi” olduğu uyarısında bulundu.

Erdoğan’ın “AK Parti yüzde 45-50, CHP yüzde 23-25” açıklamasını propaganda suçlamasıyla reddeden Kılıçdaroğlu, kendi ellerindeki araştırmada CHP’nin 30-31, AK Parti’nin 38-40, MHP’nin de 13-14 göründüğünü söyledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ve yarı başkanlık sisteminin tartışılması talebine tepki gösterdi.

Başkanlık talebinin ‘tek adam’ olma sorunundan kaynaklandığını öne süren Kılıçdaroğlu, yapılması gerekenin parlamenter sistemin halk iradesinin Meclis’e daha çok yansımasını sağlamak üzere iyileştirilmesi olduğunu söyledi.

CHP'Lİ VEKİLLERE SAHİP ÇIKTI

Radikal’den Murat Yetkin'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Meclis’teki bir grup CHP’li vekil tarafından yapılan ‘faşizm tehlikesi’ uyarısı ve direnme hakkı söylemine sahip çıkarak yargının siyasi otorite kontrolüne girip vatandaşın hak arayamaz durma gelmesi halinde hakkını sokakta aramaya kalkmasına dikkat çekmek istediklerini söyledi.

BAŞKANLIK SİTEMİ

Bu işin özü parlamenter sistemdir. Türkiye bu sistemi kabul etmiş, benimsemiş, 70-80 yıllık bir deneyim var. Aksamalar olabilir ama bu aksamaları düzelterek parlamenter sistemi geliştirmek zorundayız. Bütün siyasi partilerimizin de bu sisteme sahip çıktığını görmek-ten memnun oluyorum. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu ifade etti.

Parlamenter sistemin tartışılmasını istemek, rejimle sorunu olduğunu gösterir. Tek adam sorunu olan başkanlık sistemini ister. Başkanlık sistemini de yarı başkanlık sistemini de doğru bulmuyorum. Bence mevcut sistemi iyileştirme yoluna gitmemiz lazım.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.