Kılıçdaroğlu: Sorun silahla çözülmez

Kılıçdaroğlu: Sorun silahla çözülmez
CHP lideri Kılıçdaroğlu mesajlarını Avusturya'da verdi. Gündeminde Suriye ve terörle mücadele vardı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa turunun son durağı Avusturya’nın başkenti Viyana’da partisi tarafından Etap Event Center’da düzenlenen etkinlikte seçmenlerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu, seçmenlerden sandığa gitmelerini ve oylarını CHP için kullanmalarını istedi.

Suriye'den gelen sığınmacılar nedeniyle Türkiye'de sıkıntılar yaşandığını anlatan Kılıçdaroğlu, "2 milyon 375 bin Suriyeli mülteci var. Bu insanlığın sorunu, Türkiye'nin sorunu olmaktan çıktı. Artık dünyanın sorunu, Avrupa'nın sorunu haline geldi" diye konuştu.

"SURİYE’DE BARIŞ MUTLAKA SAĞLANMALI"

Suriye'de sorunun çözülmesi ve barışın sağlanması için uluslararası konferans toplanması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu toplantıya ABD, Rusya, Avrupa Birliği, Arap Ligi, İran ve Suriye'deki tarafların çağrılması gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, "Suriye sorununun çözülmesi lazım. Efendim Esad'lı mı olsun Esad'sız mı olsun. Düne kadar Esad’ı düşman ilan ediyorlardı şimdi Esad'la da olabilir diyorlar. Biz ne diyoruz; bizim için önemli olan Suriye'de barışın sağlanmasıdır Esad'lı, Esad'sız. Suriye’de barış mutlaka sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

Suriye'de barışın sağlanması ve insanların huzun içinde evlerine dönmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bunun için uygar dünyanın elini cebine atması lazım. Suriye'yi yeniden inşa etmek zorundayız ki mülteciler ülkelerine huzur içinde dönebilsinler" değerlendirmesinde bulundu.

Siyasetçilerin halkın sorunlarını çözmekle görevli olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, etnik kimlik ve dini inanç üzerinden asla siyaset yapmayacaklarını söyledi.

Yaklaşık 30 yıldır devam eden Kürt sorununun çözülmeyi beklediğini aktaran Kılıçdaroğlu, Meclis'te uzlaşma komisyonu kurulmasını önerdi. Çözüm Süreci'nin 7 Haziran sonrasında yeniden acı ve gözyaşına dönüştüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

"Düne kadar eller tetikte değildi. 7 Haziran sonrasında ne oldu? Hani analar ağlamasın deniyordu? Bütün Türkiye'de insanlar ciddi bir kaygının içine sürüklendiler. Bana '400 vekil vermezseniz başınıza bu gelir' diyorlar. Açıkçası toplumun önüne şantaj tablosu bıraktılar."

"BU SORUN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLE ÇÖZÜLÜR, SİLAHLA ÇÖZÜLMEZ"

Yurta barışı, dünyada barışı savunduklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa Birliği bize fasılları açtı, hiç bunlara bakmadan birinci sınıf demokrasi neyi gerektiriyorsa onların yasalarını çıkaracağız. Hiç Avrupa şu kanunu çıkar bu kanunu çıkar. E benim aklım yok mu? O kanuna ihtiyaç varsa ben hemen çıkaracağım. Onun talimat vermesini mi bekleyeceğim. Onlar bile şaşıracaklar. Bunları yapıyor diye. Niye yapmayalım?"

Kılıçdaroğlu, çarşamba günü partisinin yeni seçim bildirgesini açıklayacaklarını kaydetti.

KILIÇDAROĞLU TÜRKİYE'YE GELDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa gezisi kapsamında gittiği Viyana'dan Ankara'ya döndü.
Kılıçdaroğlu, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kampanyası çerçevesinde yaptığı Avrupa gezisinde sırasıyla Bern, Strasbourg, Brüksel, Amsterdam, Köln, Mannheim, Stuttgart, Frankfurt, Münih ve Viyana'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi.
Viyana'dan havalanan, Avrupa gezisini tamamlayanKılıçdaroğlu'nu taşıyan özel uçak, saat 20.40'da Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Etimesgut Havaalanı'na indi.
Kılıçdaroğlu'nu havaalanında partililer karşıladı.
Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve CHP Genel Başkanlık İletişim Koordinatörü Okan Konuralp de Ankara'ya geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.