Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a çağrı

Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a çağrı
Saldırıya uğrayan gazeteci Ahmet Hakan’ı ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı olaya tepki göstermeye çağırdı. Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi'ne de gitti.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıya uğrayan gazeteci Ahmet Hakan’ı Teşvikiye'deki evinde ziyaret etti.

Yaklaşık 45 dakika süren ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Coşkun'un sağlık durumunun ve moralinin gayet iyi olduğunu, kendisiyle güzel bir sohbet gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ziyarette Coşkun'a, "Yüz binlerce okurun yazılarını bekliyor" dediğini aktardı.

"Saldırganlardan 3'ünün AK Parti üyesi olduğu ortaya çıkmıştı. AK Parti dün partiden ihraç kararı aldı. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz " şeklindeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Partiden ihraç edilmeleri gayet güzel. Keşke Hürriyet'e ilk saldırı yapıldığında o milletvekilini de partiden ihraç etselerdi. Keşke ölümle tehdit edildiği zaman, ölümle tehdit edenler iktidar kanadından yani hükümet kanadından daha sert eleştiriye muhatap olsalardı ama bunlar olmadı. Dolayısıyla adım adım şiddet bir anlamda beslendi" dedi.

ERDOĞAN'A ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da bu konuda beklentileri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Hepimizin beklediği bir şey daha var. Eğer bir ülkede bir gazeteci, önemli bir gazeteci saldırıya uğruyor ve o ülkenin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişisi hala sessizliğini koruyorsa bu ülkede demokrasi açısından bir sorun var demektir. Kendisine açık net çağrı yapıyoruz. Demokrasiyi savunuyorsan, medyanın özgürlüğünü savunuyorsan, ülkenin batı standartlarında uygar dünyadan -evet demokrasi konusunda sorunlarımız olabilir ama- 'Asgari müştereklerde bir birlikteliğimiz vardır, medya özgürlüğünü hep beraber savunuyoruz' diye düşünüyorsan tepkini açık ve net gecikmeksizin ortaya koyacaksın. Bu saate kadar tepki vermemesi pek çok kafada ciddi soru işaretleri yarattı. Kendisine 'diktatör' tanımı kullanılıyordu, 'diktatör' deniyordu, o tanımı besleyen bir tutum içinde. Ondan kaçınmasını tavsiye ediyoruz."

Kılıçdaroğlu'na ziyarette, CHP Genel Başkan Yardımcıları Enis Berberoğlu ve Sezgin Tanrıkulu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş eşlik etti.

HÜRRİYET GAZETESİ'NE ZİYARET

Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Hakan’ın evine yaptığı ziyaretinin ardından Hürriyet gazetesine gitti.

Gazetenin önünde Kılıçdaroğlu'nu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin ve yazar Taha Akyol karşıladı.

Sedat Ergin, girişte Kılıçdaroğlu'na, geçen ay saldırıya uğrayan binada hasar gören yerleri gösterdi.
Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Sedat Ergin, Taha Akyol, Murat Yetkin ve yazar Ertuğrul Özkök ile yaklaşık 1,5 saat görüştü.
Çıkışta Kılıçdaroğlu'nu, Sabancı, Ergin ve Akyol uğurladı.
Kılıçdaroğlu, Hürriyet'in, basın dünyasının en önemli gazetesi olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:
"Hürriyet'e yönelik saldırıları her zaman kınadık, kınamaya da devam edeceğiz. Aslında hangi gazete olursa olsun, hangi çizgide yayın yaparsa yapsın medyaya özgürlüğü sağlamak, medyaya özgürlüğü tanımak, medyanın özgürlüğünü güçlendirmek hepimizin ortak görevi olmalıdır eğer demokrasiyi savunuyorsak. Hürriyet'e yönelik saldırıları kınamak, onlara 'geçmiş olsun' dileklerimi iletmek için kendilerini ziyaret ettim."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.