Sarıgül: 8 bin kişiyle CHP'ye dönerim

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "dönmesine itirazımız olmaz" dediği Sarıgül'ün bir şartı var..

Sarıgül: 8 bin kişiyle CHP'ye dönerim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında, Mustafa Sarıgül'ün partiye davet edilip edilmeyeceğiyle ilgili soruya ''Sayın Sarıgül partimize gelirse elbette memnun oluruz. Sosyal demokrat bir arkadaşımız. Şişli'yi yönetiyor, uzun yıllardır yönetiyor. Bütün Şişli memnun kendisinden. Gelirse bundan mutluluk duyarız'' yanıtını vermişti.
 
Taraf gazetesinden Ertan Altan da Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarını nasıl değerlendireceğini yazdı. Altan'a göre Sarıgül'ün önemli bir şartı var..
 
İşte Altan'ın o yazısı
 
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'le son olarak Maslak, Ayazağa ve Huzur mahalleleriniSarıyer'e bağlayan yasa tasarısının komisyondan geçtiği gün bir araya geldim. Ekibiyle birlikte bu hukuksuz tasarının yasalaşmaması için yapılması gerekenleri görüşürken bir yandan da desteğe gelen ziyaretçileri ağırlıyordu. Referandum, Anayasa Mahkemesi'ne itiraz, gerekirse AİHM'e gitmek gibi hukuki yolların dışında bütün ziyaretçilerin Sarıgül'e tek bir tavsiyesi vardı: "Büyükşehir'e aday ol, sorun kökten çözülsün."
 
Mustafa Sarıgül, yaklaşan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup olmayacağı konusunda hiçbir zaman net bir açıklama yapmamıştı. O gün de aynı tavrını sürdürdü.
 
ERDOĞAN'DAN SONRA EN ÇOK BEĞENİLEN LİDER
 
Sarıgül, son yıllarda yapılan bütün anketlerde, Başbakan Erdoğan'dan sonra en çok beğenilen ikinci siyasi lider. Sarıgül'ün, CHP seçmeni ve Türkiye Demokrasi Hareketi (TDH) taraftarlarını aşan bir şekilde, İstanbul'da AKP'den rahatsız bütün kesimlerin üzerinde birleştiği tek isim olduğu da ortada.
 
Kamuoyu bunları konuşurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki gün önce "İstanbul'u geri alacağız" sözleriyle başladığı konuşmasında, Mustafa Sarıgül'e davet niteliğinde açıklamalar yaptı. 20-25 yıldır İstanbul'u aynı anlayışın yönettiğini, bu anlayışın İstanbul'un siluetini geri dönülmez bir biçimde değiştirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, beş yılda İstanbul'u yaşanabilir bir kent hâline getireceklerini iddia etti. Sarıgül'le ilgili olarak da "Partimizin üyesi değil. O yüzden yorum yapmak şık olmaz. Sarıgül partimize gelmek isterse bizim itirazımız olmaz" dedi.
 
Peki, şimdi ne olacak? "İstanbul'u geri alacağız" iddiasıyla ortaya çıkan Kılıçdaroğlu, AKP'nin karşısına çıkabilecek tek adayın Sarıgül olduğunun farkındadır şüphesiz. Bu açıdan Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Mustafa Sarıgül'ü aday göstermeyi ciddi olarak düşünmeye başladığını söyleyebiliriz.

 
HANGİ KOŞULLARDA CHP'YE KATILACAK?
 
Sarıgül, CHP liderinin açıklamalarına henüz bir cevap vermedi. Büyükşehir adaylığı konusunda da sessiz kalma tavrını sürdürüyor. Ancak yakın çevresinden edindiğim bilgilere göre hangi koşullarda CHP'ye katılabileceğinin işaretlerini verdi: Sarıgül ancak Baykal döneminde CHP'den ihraç edilen yaklaşık sekiz bin kişi partiye davet edilirse, Kılıçdaroğlu'nun çağrısını değerlendirecek.
 
Sarıgül, Türkiye Demokrasi Hareketi'nin örgütlenme çalışmalarını sürdürürken, CHP'nin genel başkanlık koltuğuna Kılıçdaroğlu'nun oturmasıyla birlikte partileşmekten vazgeçtiklerini açıklamıştı. Ancak Sarıgül'ün bu jestinin ardından beklendiği gibi bir birleşme gerçekleşmedi.
 
CHP'NİN ATMASI GEREKEN ADIMLAR
 
Birleşmenin gerçekleşmesi için öncelikle CHP tarafından atılması gereken bazı adımlar vardı.
 
Deniz Baykal'ın genel başkanlığı boyunca CHP'de karşısına çıkan en ciddi rakip Mustafa Sarıgül oldu. Baykal'ın partide kurduğu katı delege düzenine rağmen, 2004 yılındaki olaylı kurultayda önemli bir çıkış yaptı. CHP'yi yakından izleyen herkesin tahmin ettiği gibi Kılıçdaroğlu, seçim öncesi kendisine yaptığı jeste rağmen Sarıgül gibi etkili bir ismi partiye taşımakta tereddüt etti. Şimdi Sarıgül'le ilgili "Eğer gelmek isterse itirazımız olmaz" diyen Kılıçdaroğlu'nun tereddütlerinin devam de ettiği görülüyor. Kılıçdaroğlu, aynı açıklamada altı çizilmesi gereken bir şey daha söyledi: "Benim genel başkanlığımla beraber geçmişteki kırgınlıkları kapatmak istiyoruz."
 
Sarıgül'ü, ihraç edilen sekiz bin kişiyle birlikte partiye davet etmek bunun için iyi başlangıç olabilir.
 
CHP, İstanbul'u gerçekten geri almak istiyorsa bu adımı atmak zorunda.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2012, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER